Zamknij

Szemiot: nie wiemy co zastaniemy... Miasto czeka audyt

22:34, 19.04.2024 Mariusz Sieraczkiewicz Aktualizacja: 23:08, 19.04.2024
Skomentuj

W niedzielę, 21 kwietnia br. gdynianie ponownie pójdą do urn wyborczych, by wziąć udział w II turze samorządowych wyborów prezydenckich. Już większość mieszkańców praktycznie przyswoiła sobie myśl, że za kilkanaście dni w gabinecie gmachu Urzędu Miasta przy Alei Piłsudskiego nie zasiądzie Wojciech Szczurek, który dostał czerwoną kartę i musi pożegnać się z samorządem.

W II turze mierzą się Aleksandra Kosiorek z Gdyńskiego Dialogu i Tadeusz Szemiot z Koalicji Obywatelskiej.

Obydwoje kandydatów dostało od nas pytania, które zabraliśmy po rozmowach z czytelnikami. Przesłaliśmy do obydwu sztabów te same pytania. Jest ich 20, tyle wybraliśmy z ponad 70... Na wszystkie przyjdzie pora!

Poniżej publikujemy naszych 18 pytań i 18 odpowiedzi Tadeusza Szemiota. Dwie sprawy już opisaliśmy w materiale:

[ZT]62291[/ZT]

* * *

Co wypadnie z szafy (Wojciecha Szczurka)?

Na początek bardo ważne pytanie do kandydata na prezydenta Gdyni, dotyczące sprawdzenia „co jest w środku” i cytując klasyka - „jaki trup wypadnie z szafy?”

Tadeusz Szemiot odpowiada

(najpierw nasze pytanie, potem odpowiedź Szemiota)

Będzie przeprowadzony kompleksowy audyt wszystkich działań i obszarów Urzędu Miasta Gdyni?

Z całą pewnością tak, jednak dotyczy to praktycznie wszystkich obszarów działalności samorządu i w związku z tym musi zostać rozłożony w czasie. W przeciwnym razie doszłoby do paraliżu w funkcjonowaniu Urzędu Miasta i podległych mu jednostek. Proszę mieć na uwadze, że mamy do czynienia z 30 letnim okresem rządów jednego środowiska politycznego. Nie wiemy co zastaniemy.

Nastąpi zmiana na stanowiskach pełnomocników oraz w składach rad i zespołów doradczych? Czy one wszystkie zostaną utrzymane, a może zostaną powołane nowe?

[ZT]53851[/ZT]

Mam świadomość, że funkcjonowanie niektórych zespołów i rad wynika wprost z przepisów i te oczywiście pozostaną. Weryfikacji natomiast poddane zostaną składy osobowe i efektywność działania poszczególnych organów doradczych. Wiem też, że kompetencje niektórych podmiotów się dublują, co często prowadzi do paraliżu decyzyjnego. Nie potrafię dziś powiedzieć ilu pełnomocników czy ile z organów doradczych pozostanie, a ile zostanie zlikwidowanych.

Będzie podtrzymana deklaracja Wojciecha Szczurka w sprawie organizacji Światowego Zjazdu Kaszubów na 100 lecie Gdyni?

Niestety nie mam wiedzy jakie decyzje w tym zakresie podjął ustępujący prezydent Wojciech Szczurek. Nie wiem co zadeklarował przedstawicielom organizacji zrzeszających Kaszubów z różnych stron.

Jedno jest pewne. Gdynia to miasto na Kaszubach, wielu gdynian to Kaszubi, dlatego Gdynia wydaje się być naturalnym miejscem dla organizacji Światowego Zjazdu Kaszubów na 100 lecie Gdyni. Jestem otwarty na rozmowę na temat tego zjazdu.

Nastąpi rekonstrukcja komitetu obchodów 100 lecia Gdyni, jeśli tak to kto zostanie odwołany a kto powołany?

(Waldemar Affelt, Bartosz Bartoszewicz, Beata Bochińska, Arkadiusz Brzęczek, Andrzej Busler, Tomasz Chamera, Marta Frej, Katarzyna Gruszecka-Spychała, Wiktor Grydyk, Michał Guć, Klaudia Jarecka, Jarosław Kaczmarczyk, Sławomir Kitowski, Rafał Klajnert, Leszek Kopeć, Marek Łucyk, Magdalena Oczachowska, Cypis Ożóg-Orzegowski, Piotr Pawłowski, Elżbieta Sierżęga, Andrzej Skwiercz, Małgorzata Sokołowska, Tadeusz Stegner, Aneta Stępkowska, Agnieszka Szlosowska, Karol Sylwestrzak, Wojciech Szczurek, Stanisław Szwabski, Jarosław Szydłak, Jakub Ubych, Bogusław Witkowski, Marcin Wołek, Joanna Zielińska)

Tak.

Nastąpi rekonstrukcja umowy w sprawie finansowania Arki Gdynia?

W tej sprawie wypowiadałem się na wczorajszej konferencji prasowej zorganizowanej przez SKGA. Arka pełni bardzo wspólnototwórczą funkcję dla gdynian. Z pewnością nie chcę sytuacji kiedy klub dostaje wsparcie finansowe w zamian za polityczne wsparcie kibiców. Finansowanie gdyńskiego sportu musi zostać przemodelowane. Chcę wspierać kluby, które odnoszą sukcesy. W Gdyni oprócz klubu piłki nożnej Arka Gdynia, są też inne kluby w wielu dyscyplinach sportu. One również potrzebują finansowania. Jednak przede wszystkim chcę wspierać szkolenie dzieci i młodzieży.

Rozpoczną się prace związane z Węzłem Karwiny – podpisanie umowy z PKP PLK, przebudowa wiaduktu, położenie trzeciego toru?

Pieniądze na ten cel zapowiedział na naszej wspólnej konferencji marszałek województwa Mieczysław Struk. Przebudowa wiaduktu na Karwinach jest kluczowym elementem całego węzła. Jest to inwestycja niezbędna dla elektryfikacji odcinka Gdańsk Rębiechowo - Gdynia Główna. Bez tej przebudowy nie ma technicznej możliwości zwiększenia częstotliwości kursowania pociągów PKM. Tu warto zaznaczyć, że mieszkańcy Gdańska jeżdżą już składami elektrycznymi.

Przebudowa Węzła Karwiny powinna wiązać się z jednoczesną budową przystanków Gdynia Wzgórze oraz Gdynia Śródmieście. Bez tych działań linia PKM nie jest efektywnie wykorzystywana. Obecna częstotliwość kursowania pociągów PKM oraz brak przystanków na gdyńskim odcinku PKM, powoduje, iż cały węzeł przesiadkowy na Karwinach nie spełnia oczekiwań mieszkańców. Tak jak kolej do dzielnic północnych, linia PKM jest pilnie potrzebna aby rozładować ruch pojazdów indywidualnych. W przeciwnym razie Gdynia stanie w permanentnym korku.

Rozpoczną się prace związane z budową tunelu na ul. Puckiej pod torami linii 202 (Gdańsk – Słupsk), 250 (SKM)?

Tunel pod torami na wysokości ul. Puckiej, jest jedną z najbardziej wyczekiwanych przez gdynian inwestycji. Mieszkańcy tracą zbyt wiele godzin stojąc od lat pod szlabanem. W mieście, które ma aspiracje być nazywanym miastem nowoczesnym, niezbędne są inwestycje usprawniające jego funkcjonowanie. Tunel musi być uzupełnieniem budowanego obecnie wiaduktu drogowego nad torami do portu. Będzie to ogromne ułatwienie dla mieszkańców dzielnic północnych.

Rozpoczną się prace związane z uruchomieniem kolejki na północ?

W tej sprawie zorganizowaliśmy nawet konferencję prasową na dawnym przystanku kolei do Oksywia, niedawno z marszałkiem Strukiem zapowiadaliśmy współpracę nad doprowadzeniem tego projektu do fazy realizacji. Kolej do północnych dzielnic, jak też ogólnie komunikacja zbiorowa jest jednym z priorytetów moich i reprezentowanego przeze mnie środowiska. Dzielnice północne są obecnie „skazane” wyłącznie na transport indywidualny i komunikację autobusową. Większość ruchu przyjmuje na siebie przeciążona Estakada Kwiatkowskiego, na której generalny remont Gdyni nie stać. Układ drogowy jest w tym obszarze niewydolny. Transport szynowy na północ ma też zadanie zbliżyć do Gdyni cały powiat pucki - jego rynek pracy.

Ponieważ budowa kolei to inwestycja, której efekty pojawią się dopiero za kilka lat, teraz musimy położyć nacisk na stworzenie spójnego buspasa z dzielnic północnych do centrum Gdyni.

Zostaną wprowadzone nowe rozwiązania w Strefie Płatnego Parkowania, w tym likwidacja opłat w sobotę i niedzielę oraz likwidacja stref poza centrum Gdyni?

Rozważymy zmianę godzin bezpłatnego parkowania. Mam na myśli możliwość skrócenia płatnych godzin np. do 18:00.. W Orłowie z kolei opłaty obowiązują w tygodniu kiedy niewiele przyjeżdża spędzić tu czas, za to w weekendy kiedy mieszkańcy szturmują Orłowo, opłat nie ma. Jest to niezrozumiałe. Trzeba to przeorganizować.

Jedno jest pewne, opłaty nie mogą mieć jedynie charakteru podatku, mają zapewnić rotację pojazdów. Zastanowimy się również nad możliwością wprowadzenia bezpłatnego parkowania dla mieszkańców Gdyni w weekendy. Może z równoległym wprowadzeniem bezpłatnych przejazdów komunikacją zbiorową. Najpierw policzymy koszty tego rozwiązania.

Zostanie wstrzymana wyprzedaż gruntów/działek/budynków będących w zasobach miasta Gdyni?

Tak. Jest to jedno z moich zobowiązań wyborczych i był to postulat ruchów miejskich. Potrzebujemy nowej polityki w zakresie gospodarowania gminnymi nieruchomościami. Musimy zabezpieczyć część gminnych nieruchomości na cele realizacji zadań publicznych.

Zostaną przywrócone parkingi, m.in. przy Muzeum Miasta Gdyni i na Molo Południowym?

Jeśli chodzi o parking przy Muzeum Miasta Gdyni, to będzie on częścią nowego Parku Rady Europy. Mówiliśmy o tym w kampanii - parkowi grozi zabudowa. Jeden z deweloperów skupił 80 procent udziałów w działkach, a w UM toczą się prace nad nowym planem miejscowym. Szukamy rozwiązania, które pozwoli zachować, a nawet poszerzyć ogólnodostępny park w tym miejscu. Co do obszaru Mola Południowego, będziemy szukali sposobu na ożywienie tego miejsca. Wiemy doskonale, że to co poprzednie władze zaproponowały w tym miejscu, nie przypadło do gustu mieszkańcom. Tak, zdecydowanie musimy to miejsce ożywić turystycznie.

Co dalej z Centrum KLIMATycznym, Laboratorium Inicjatyw Społecznych, Przystaniami Sąsiedzkimi, Gdyńskim Centrum Wspierania Przedsiębiorczości, Agencją Rozwoju Gdyni, Wymiennikownią, itd.?

Wiele podmiotów i inicjatyw do tej pory funkcjonujących wymaga przeglądu. Musimy przyjrzeć się efektywności ich działania, strukturze zatrudnienia miejskich podmiotów etc…

Są wśród nich inicjatywy bardzo potrzebne, jak np. Przystanie Sąsiedzkie, które mogą pełnić bardzo istotną rolę dla lokalnych społeczności. Agencja Rozwoju Gdyni wymaga reorganizacji. Musimy zastanowić się nad LIS-em, któremu z biegiem lat przyrastało kolejnych kompetencji.

Co z Budżetem Obywatelskim? Obecna forma jest od kilku lat bardzo krytykowana.

Budżet Obywatelski w obecnej formie już się nie sprawdza. W ostatnich latach coraz częściej służył do realizacji pomniejszych inwestycji miejskich. Niektóre z projektów zgłaszane były przez radnych miasta czy wręcz urzędników miejskich. Projekty powinny mieć jasno określonego autora, który powinien mieć od początku do końca wpływ na kształt realizowanego projektu.

Co z Zespołem Sportowych Szkół Ogólnokształcących przy ul. Władysława IV?

Losy szkoły sportowej w tej lokalizacji są właściwie przesądzone od roku 2017. Szkoła ta utraciła boisko szkolne w związku z roszczeniami właściciela nieruchomości. Władze Gdyni przeprowadziły termomodernizację budynku wygaszanej szkoły, co tym bardziej czyni sprawę zagadkową.Musimy się sytuacji szkoły sportowej przyjrzeć dokładniej.

Co korzystaniem przez inGremio z budynku Szkoły Podstawowej nr 52?

Na tym etapie nie przesądzam o losach szkoły mistrzostwa sportowego, ale niepokoi nas, że szkoła ta nie dysponuje nawet własnymi piłkami do koszykówki. SP52 będzie niezbędna na oświatowej mapie Gdyni - okoliczne szkoły nie udźwigną wzrastającej liczby dzieci po wybudowaniu dwóch dużych inwestycji mieszkaniowych w okolicy. W perspektywie kilku lat przybędzie tu blisko 2 tysiące mieszkań, mam nadzieję, że też mieszkańców. Co oznacza, że jeśli chcemy uniknąć zmianowości, to budynek SP52 jest nam potrzebny dla szkoły podstawowej.

Czy gdynianie będą mieli ulgi przy zakupie biletów/karnetów na tegoroczny OPEN’er?

W tym roku na pewno nie. Jest to spowodowane zawartą już w ub roku umową z organizatorami imprezy i renegocjacja umowy mogłaby okazać się niemożliwa. Jeśli chodzi o kolejne edycje festiwalu, rozważymy taką możliwość.

Czy rekonstrukcji zostaną poddane wszelkie biegi, wyścigi kolarskie odbywające się ulicami miasta?

Odbieramy mnóstwo sygnałów od mieszkańców, że dotychczasowy sposób organizacji imprez masowych był po prostu uciążliwy i często paraliżował życie sporej części miasta. Ten problem dotyczył nie tylko imprez kolarskich czy biegowych. Ostatnim przykładem sparaliżowania całego centrum Gdyni był zorganizowany na plaży miejskiej pokaz dronów. 9 minutowy pokaz spowodował kilkugodzinne utrudnienia w całym mieście. W przyszłości zadbamy o to aby zminimalizować utrudnienia związane z imprezami masowymi.

Czy Parada Niepodległości organizowana 11 listopada będzie dalej się odbywać?

Święto Niepodległości to jeden z najważniejszych dni dla Polek i Polaków, Oczywiście powinno to być radosne święto. Doroczna Parada Niepodległości zawsze cieszyła się ogromną popularnością wśród mieszkańców i turystów. Postaram się tę tradycję podtrzymać, a nawet spowodować, że obchody będą jeszcze bardziej atrakcyjne. Moim marzeniem jest aby w Gdyni odbywało się przy tej okazji więcej imprez integrujących mieszkańców, aby miasto odżyło.

* * *

Niestety ze sztabu Aleksandry Kosiorek nie otrzymaliśmy odpowiedzi i nie możemy przedstawić naszym czytelnikom rozwiązań, które kandydatka chciałaby wprowadzić.

Być może brak odpowiedzi wiąże się z brakiem pomysłu na ogarnięcie problemów, o które zapytaliśmy...?

 

(Mariusz Sieraczkiewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%