Zamknij

Ewa Hołownia: otwierając się na potrzeby mieszkańców naszego powiatu

07:20, 15.03.2024 Mariusz Sieraczkiewicz Aktualizacja: 23:08, 15.03.2024
Skomentuj

„Życie pisze różne scenariusze... Otwierając się na potrzeby mieszkańców naszego Powiatu, zdecydowałam się kandydować do Rady Powiatu Wejherowskiego.Dziękuję za Państwa głos na mnie.”

- informuje Ewa Hołownia.

Ekologicznie w Rumi

Ewa Hołownia do Rady Powiatu Wejherowskiego kandyduje z listy Wspólnego Powiatu Gabrieli Lisius.

[ZT]60623[/ZT]

Jest dyrektorem Ekologicznej Szkoły Podstawowej w Rumi Janowie. Jest Ambasadorką Wiosny Edukacji.

Ewa Hołownia na FB

Postanowiliśmy porozmawiać z panią dyrektor i przybliżyć mieszkańcom Rumi jej postać. Dla bardzo wielu rumian jest postacią znaną i rozpoznawalną. Od wielu lat aktywna społecznie i zaangażowana w działania promujące życie w dobrych relacjach z naturą.

„Pani Ewa to wspaniała kobieta, która będzie doskonałą radną!”

- twierdzą absolwenci jej szkoły.

Nauczyciel pasjonat

„Tak się sama określiłam, skoro jestem 36 lat w tym zawodzie i ciągle czegoś poszukuję i ciągle doszkalam się, kształcę się i wsłuchuję się w potrzeby i oczekiwania uczniów i rodziców, to myślę, że mogłam tak się określić, jako nauczyciel pasjonat. Właściwie całe moje życie kręci się wokół szkoły.

Jak mówię o szkole to odpływam...

Życie jest wypadkową wielu wyborów.

Moja największa pasja jest ściśle związana z wykonywanym zawodem oraz propagowaniem zmian w edukacji, a także chęcią niesienia pomocy uczniom z różnymi dysfunkcjami. Ciągle staram się udoskonalać w tym względzie, uczestniczę w wielu konferencjach, szkoleniach, webinariach, dzielę się swoją wiedzą z innymi.

Niedawno dołączyłam do grona Ambasadorów Wiosny Edukacji. Jest to sieć inspirujących dyrektorów, nauczycieli, tak zwanych eduzmieniaczy, którzy tworzą środowisko przyjazne dla zmian w polskiej edukacji.

Jako dyrektorowi Podstawowej Ekologicznej Szkoły Społecznej udało mi się wprowadzić wspólnie z moimi nauczycielami wiele korzystnych zmian, stworzyć klimat przyjazny uczniom.

Pragnę dzielić się swoim doświadczeniem, pasją, wiedzą z innymi dyrektorami, nauczycielami w naszym powiecie, wierząc, że polska szkoła może funkcjonować inaczej.

Chciałabym rozszerzyć grono Ambasadorów Wiosny Edukacji o nauczycieli powiatu wejherowskiego.

Pasję, która biegnie równolegle do wspomnianej wyżej jest również edukacja ekologiczna. Fakt, że jestem dyrektorem szkoły ekologicznej nie jest dziełem przypadku. Założenia mojej szkoły rezonują z moją postawą prowadzenia ekologicznego stylu życia.

Najważniejszy cel, który nam przyświeca to wzbudzanie w uczniach oraz ich najbliższych tak zwanego myślenia ekologicznego. Angażujemy się wszyscy w zagadnienia ochrony środowiska. Wraz z uczniami uczestniczę w wielu akcjach i projektach ekologicznych. W nasze działania włączamy również inne szkoły rumskie oraz powiatowe. Można tu wymienić choćby, nasz Tydzień Ekologiczny, Bieg Ekoludków, kiermasze ekologiczne, zajęcia otwarte, pokazy mody ekologicznej.

Zapraszamy również do naszej Akademii Pszczoły Bohatera.

Współpracuję z instytucjami prowadzącymi działania ekologiczne, np. Komunalny Związek Gmin Doliny Redy i Chylonki, Centrum Informacji Ekologicznej, Urząd Miasta Rumia, Instytut Rozwoju Myśli Ekologicznej.

Zależy mi na tym, aby naszym doświadczeniem dzielić się z innymi szkołami powiatu wejherowskiego, tworzyć sieć ekoszkół, dla których moda na ekologię nie była tylko modą, ale świadomym działaniem i wręcz koniecznością.

Ekologiczny styl życia nie może ograniczać się do pojedynczych akcji. Naszą dewizą powinno być hasło „Wszystko co robisz, rób z myślą o środowisku”. Pragniemy propagować metodę authoredukation, czyli wykorzystanie środowiska jako naturalnej sali edukacyjnej. Pokazywać, co to znaczy być eko.

Jest w tym względzie jeszcze dużo do zrobienia, ale jeśli będzie nas ekomaniaków więcej, to więcej uda się zrobić dla środowiska.

Uwielbiam bezpośredni kontakt z naturą, górskie wędrówki, spacery po lesie, spływy kajakowe, wypady rowerowe i jazdę na nartach.

Byśmy mogli wszyscy w pełni cieszyć się jak najdłużej z dobrodziejstw natury, wszyscy musimy żyć ekologicznie każdego dnia.

Jako szkoła otrzymaliśmy wyróżnienie „Lider lokalnej ekologii”, to znaczy, że uczestniczymy w rumskich akcjach ekologicznych oraz propagujemy nasze idee. Przede wszystkim uczymy naszych uczniów jak mówić o środowisku tak, aby zmobilizować inne osoby do działań proekologicznych i ograniczania konsumpcji. Dla nas postawa eko oznacza już eko na co dzień. Wprowadzanie ekologicznych nawyków do codziennego życia, trzeba zacząć już w domu.

Tak jak powiedziałam, jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia. My uczymy dzieci i ich rodziców, aby żyć eko trzeba racjonalnie gospodarować wszystkimi dobrami, stosować zasadę maksymalizacji zysków przy ograniczaniu strat, czyli takie długotrwałe użytkowanie rzeczy, przy ograniczaniu zużycia wody, prądu i żywności. Duży nacisk kładziemy na problem wyrzucania i marnowania żywności.

Eko to również eko-zakupy, czyli jak przynosić ze sklepu mniej plastiku, zwracać uwagę na opakowania, wykorzystywać opakowania wielorazowego użytku. Rozdajemy płócienne siatki ekologiczne, żeby ograniczyć torebki foliowe. Propagujemy również eko-modę, czyli jak świadomie dobierać swoją garderobę. Mamy tzw. starą szafę, którą używamy podczas naszych kiermaszów, można przynieść swoje używane rzeczy, zostawić je i wziąć inne.

36 lat pracy w zawodzie nauczyciela, a jednak wiele jeszcze przede mną.”

 

 

(Mariusz Sieraczkiewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%