Zamknij

Nie bądź pan rura i nie zatykaj się!

09:49, 11.02.2024 Mariusz Sieraczkiewicz za: OSP Kielno Aktualizacja: 09:53, 11.02.2024
Skomentuj

Zalewanie i podtapianie posesji w gminie Szemud to już przykra norma. Nie bierze się to jednak z niczego. Źle wykonane (lub ich brak) odpływy i kanalizacje deszczowe prowadzą do tego, że woda, której w czasie deszczu systematycznie przybywa, sam nigdzie „nie popłynie”.

Wenecja albo "Wodny świat"

Gdyby w Polsce była pora deszczowa, to gmina Szemud ma szansę stać się polską Wenecją albo, co może skończyć się tragicznie nowym planem do nakręcenia remake'u głośnego hitu kinowego z Kevinem Costnerem „Wodny świat”. Była to przedstawiona wizja przyszłości, w której po stopnieniu lodowców Ziemia zamieniła się w wielki ocean.

Po 26 godzinnej akcji sprzed kilkunastu dni, w czasie której wójt nie raczył wesprzeć strażaków gorąca herbatą czy jakimś posiłkiem, znów przyszło im mierzyć się z zalaniem posesji.

I znów gmina nie czuje odpowiedzialności i zwala całą winę na pogodę...

Do akcji wypompowywania wody doszło 6 lutego br. od godz. 13:25.

Zalana została posesja w Kielnie. W akcji uczestniczyły ekipy z: OSP Kielno, OSP Szemud ,OSP Gościcino, OSP Częstkowo, JRG1 Wejherowo.

„Nasze działania w tym miejscu trwały około 18 godzin.” - informują druhowie z OSP Kielno.

Daje to przy średniej pięciu osób na akcji 220 godzin roboczych razy 34 zł za godzinę. Plus opłaty za paliwo, bo przecież pompy musiały „chodzić”, a strażacy dojechać.

Czyli tyle tracą wszyscy mieszkańcy, bo władze gminy nie dopilnowały remontu drogi?

Coraz głośniej mówi się w gminie, że przy remoncie/budowie drogi zamienili rury odpływowe z 60 na 20, dlatego zawsze będzie zalewało a strażacy będą pompowali (czyli wyłączeni z systemu bezpieczeństwa).

Mieszkańcy uważają również, że takie zadania powinno realizować Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne Szemud Sp. z o. o. To one jest powołane po to, by zajmować się gminą. Strażacy mają reagować wtedy kiedy zagrożone jest zdrowie lub życie ludzkie, a nie kiedy trzeba „naprawiać” niekompetencję wójta czy jego podwładnych.

Ostatnie deszcze obnażyły „papierowość” gminy Szemud, która w przypadku wielkich deszczy może, jaki pisaliśmy wyżej, stać się ogromnym jeziorem...

I za to całkowitą odpowiedzialność ponosi wójt, który jako „szef” gminy nie zadbał dostatecznie o zapewnienie bezpieczeństwa powodziowego.

Warto zatem przyjrzeć się kompleksowo instalacjom odpływowym na terenie gminy i sprawdzić gdzie jeszcze występuje zagrożenie.

 

(Mariusz Sieraczkiewicz za: OSP Kielno)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%