Zamknij

Tomir Ponka: właściwe korzystanie z internetu obecnie to bardzo istotna sprawa

09:42, 05.12.2023 Aktualizacja: 11:40, 05.12.2023
Skomentuj

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie wspólnie z dyrekcją Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Wejherowie zorganizowali debatę poświęconą tematyce „Cyberzagrożeń”. W trakcie spotkania funkcjonariusze rozmawiali o niebezpieczeństwach i skutkach wynikających z niewłaściwego korzystania z Internetu.

- Sieć pełna jest zagrożeń, dlatego właściwe korzystanie z internetu obecnie to bardzo istotna sprawa. Młodzi ludzi narażeni są na wiele internetowych pułapek. Często nie widząc, że uczestniczą w czymś złym, a nawet niezgodnym z prawem brną w akcje sieciowe. Trudnym do opanowania obszarem internetu jest szeroko rozumiany hejt. Młody człowiek musi zrozumieć, że samemu hejtując innych może sam stać się obiektem ataków. Lepiej więc jest przeciwdziałać stosując profilaktykę, niż potem rozwiązując trudne sprawy, często już kwalifikowane przez kodeks karny, co w konsekwencji kończy się wyrokiem. Działanie takie, jakie prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Wejherowie należy wspierać i promować. Młodzi ludzi winni być przeszkoleni z zagrożeń wynikających z niewłaściwego wykorzystywania internetu - podkreśla Tomir Ponka, wejherowski radny.

W Liceum Ogólnokształcącym nr 1 w Wejherowie odbyła się debata społeczna poświęcona tematyce cybezagrożeń w ramach cyklu „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie- możesz mieć na nie wpływ”.

Z ramienia komendy uczestniczyli w niej m.in. I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Wejherowie mł. insp. Sebastian Pastucha,  p.o. Naczelnik Wydziału Prewencji wejherowskiej komendy, dzielnicowy oraz profilaktyk i oficer prasowy, na debatę zaproszono także ekspertów z Wydziału Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości w Gdańsku. W debacie uczestniczyli uczniowie klas trzecich liceum.

Eksperci z Wydziału Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości jako pierwsi rozpoczęli prelekcję, mówiąc o różnych zagrożeniach w internecie, przede wszystkim o skutkach wynikających z niewłaściwego jego wykorzystania. Omówiono różne rodzaje oszustw, m.in. atak ransomware”, „phishing” a także omówiono fałszywe maile z fałszywymi fakturami, szybkie przelewy – w jaki sposób wykorzystują to oszuści.

Ostatnim zagadnieniem omawianym przez policjantów były zagrożenia w cyberprzestrzeni dla dzieci i młodzieży. Natomiast p.o. Naczelnik Wydziału Prewencji wejherowskiej komendy opowiadała o skutkach hejtu oraz uzależnieniu od korzystania z telefonu i internetu. Za zakończenie spotkania omówiono aplikację „Moja Komenda” oraz stronę internetową KMZB.

Debaty mają charakter otwartego spotkania, na które policjanci zapraszają mieszkańców, którzy chcieliby włączyć się do dyskusji na temat bezpieczeństwa. W tym przypadku w debacie brali uczniowie klas trzecich zamieszkujących różne miejscowości w naszym powiecie, jak i poza powiatem. Jednym z podstawowych celów realizowanych przez wejherowską Policję jest coraz szersze uspołecznienie swoich działań.

 

(Mariusz Sieraczkiewicz za: wejherowo.policja.gov.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%