Co jakiś czas miasto Gdynia, a raczej władze odbierają nagrody (za większość trzeba było zapłacić marnotrawiąc pieniądze gdynian) za to i owo, ale generalnie w aspekcie jako to wspaniale żyje się w mieście z morza i marzeń.
Władze Gdyni są ciekawe co o ich działaniach sądzą mieszkańcy i nawet w budżecie zabezpieczają środki na badanie opinii mieszkańców dotyczących najważniejszych aspektów życia w mieście.
„W związku z zapisem w projekcie budżetu miasta na rok 2023, rozdz. 75095, pkt. 26. „badanie opinii mieszkańców Miasta dotyczących najważniejszych aspektów życia w mieście", miasto zabezpieczyło na ten cel 22.000 zł złożyłem interpelację i poprosiłem o wskazanie pozycji, na które owe środki są przeznaczane lub zostaną przeznaczone w 2023r. Opinie na jakie dokładnie tematy są przeprowadzane oraz zaplanowane? W jaki sposób przeprowadzane są badania? Kto je przeprowadza? Proszę także o przedstawienie działalności w tym obszarze z 2022 roku — jakie badania zostały przeprowadzone? Kiedy? Ile środków na nie przeznaczono? W jaki sposób skorzystano z wniosków uzyskanych w wynikach badań?” - podkreśla Marcin Bełbot, radny Gdyni.
Miasto odpowiedziało:
Badania opinii mieszkańców Gdyni przeprowadzane są w różnoraki sposób w zależności od potrzeb i zakresu badania, nadzorowane są przez Wydział Strategii. Część przeprowadzana jest we własnym zakresie przez pracowników Wydziału, profesjonalne badania na reprezentatywnej próbie mieszkańców zlecane są wyspecjalizowanym firmom badawczym.
Wydział Strategii współpracuje także od wielu lat z Katedrą Geografii Rozwoju Regionalnego na Uniwersytecie Gdańskim, której to studenci w ramach prac zaliczeniowych ankietują gdynian pod kątem jakości życia w Gdyni i jej dzielnicach.
W listopadzie 2022 r. firma badawcza Danae Sp. z o.o. na zlecenie Wydziału Strategii przeprowadziła badanie ankietowe metodą CAPI na reprezentatywnej próbie mieszkańców Gdyni w wieku 15 lat i więcej dotyczące oceny jakości życia w mieście, z rozwiniętym komponentem dotyczącym zaangażowania gdynian w pomoc dla Ukrainy i oceny pomocy gdyńskiego samorządu na rzecz imigrantów z Ukrainy.
Koszt badania random-route t=15 min na próbie 1050 osób wyniósł 82 410,00 PLN brutto. Współpraca ze studentami UG została ze względów bezpieczeństwa zawieszona na czas pandemii, dlatego podczas planowania budżetu jesienią 2022 r. niemożliwym było określić, czy będzie ona możliwa w roku 2023, i z tego powodu zarezerwowano środki na ewentualną konieczność zlecenia płatnych badań.
Obecnie wiadomo już, że nie będzie to konieczne, gdyż ponownie rozpoczęto współpracę z Katedrą Geografii i studenci do końca czerwca będą ankietować gdynian. Na podstawie wyników ankiet w II połowie roku Wydział Strategii przygotuje raport „Szczęśliwa Gdynia 2023”. Wnioski z wszystkich badań są wykorzystywane w codziennej pracy, w celu ulepszania zarządzania i świadczonych usług publicznych.
Odpowiedzi udzieliła wiceprezydentka Katarzyna Gruszecka-Spychała...
* * *
Urzędniczka jednak nie upubliczniła wyników owych badań. Nie wiadomo zatem, co o życiu w mieście myślą gdynianie.
A skoro władze nie zmieniają swoich decyzji, to musi znaczyć, że gdynianie akceptują, a może nawet wychwalają ciągłe podwyżki wszystkiego, likwidację linii i kursów komunikacji miejskiej, przedłużające się remonty dróg, brak tunelu na ul.Puckiej, brak basenu, brak lodowiska, brak stadionu lekkoatletycznego, wydawanie pieniędzy miejskich na prywatne wydarzenia, itd. itd...
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz