Zamknij

Gdyńskie obchody Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja [ZDJĘCIA]

20:04, 03.05.2023 Aktualizacja: 20:13, 03.05.2023
Skomentuj

Gdynia uczciła 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Był świąteczny salut armatni oddany z pokładu okrętu ORP „Błyskawica”, apel pamięci i salwa honorowa. Główne uroczystości odbyły się przed pomnikiem Konstytucji 3 Maja. W obchodach uczestniczyli m.in.: parlamentarzyści, gdyńscy samorządowcy, przedstawiciele Marynarki Wojennej oraz mieszkańcy.

Świętowanie 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęło się o godz. 8.00. Na wszystkich okrętach Marynarki Wojennej RP podniesiono wtedy wielką galę banderową. Kolejnym punktem gdyńskich obchodów była msza święta w intencji ojczyzny. Odprawiono ją w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przy ul. Armii Krajowej 26.

Potem uczestnicy wydarzenia przeszli ulicami miasta przed pomnik Konstytucji 3 Maja (ul. Słowackiego), gdzie odbyła się główna część uroczystości. W obchodach wzięli udział m.in.: parlamentarzyści, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i radni miasta, przedstawiciele Marynarki Wojennej oraz mieszkańcy.

Na początek odegrano hymn narodowy, któremu towarzyszyło podniesienie flagi państwowej na maszt, a także odczytano preambułę Konstytucji 3 Maja. Następnie z pokładu okrętu ORP „Błyskawica” oddano świąteczny salut armatni, który składa się z 21 wystrzałów. To największa możliwa liczba strzałów oddawana w trakcie najważniejszych świąt wojskowych i państwowych.

Nie zabrakło też przemówienia okolicznościowego, które wygłosił Jakub Ubych, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni.

– 232 lata temu został przyjęty niezwykle nowoczesny dokument – pierwszy taki w Europie i drugi na świecie. Wskazywał on, jak budować ojczyznę niepodległą, opartą na wartościach demokratycznych. Wola narodu, co należy podkreślić, jest tym, co determinuje przyszłość. To obywatele budują wspólnotę. Wszystko, co wtedy przyświecało ojcom demokracji, jest niezwykle aktualne również dzisiaj. Słowa zapisane w Konstytucji 3 Maja wciąż są niezwykle ważne i potrzebne, dlatego je przypominamy. To właśnie wspólnota buduje siłę ojczyzny. Dość podziałów, które w niespokojnych czasach mogą prowadzić do wewnętrznych sporów. Obecna historia pokazuje, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Dlatego tak istotne jest to, abyśmy przyjęli pewnego rodzaju zobowiązanie wobec kolejnych pokoleń i budowali silną ojczyznę, która będzie gwarantem bezpieczeństwa i niepodległości – mówił podczas uroczystości Jakub Ubych.

Podczas uroczystości odczytano również apel pamięci, a żołnierze Marynarki Wojennej oddali salwę honorową. Obchody zakończyło złożenie wieńców i wiązanek kwiatów przed pomnikiem. Uroczystości uświetniła wojskowa asysta honorowa.

O Konstytucji 3 Maja

Konstytucja 3 Maja to efekt długotrwałych prac. Pod koniec XVIII wieku sytuacja wewnętrzna Rzeczpospolitej była niezwykle trudna. Władza rządu i króla była słaba, a Polska w zasadzie stała się protektoratem Imperium Rosyjskiego. Zwołany w 1788 roku Sejm, zwany później czteroletnim, skupił jednak liczną grupę zdeterminowanych posłów, którzy pragnęli głębokiej reformy ustroju zgodnie z ideami oświecenia. I tak powstał pierwszy w Europie, a drugi na świecie taki dokument po konstytucji amerykańskiej z 1787 roku. Do najważniejszych postanowień należały: wprowadzenie trójpodziału władzy i dziedziczności tronu, uznanie chłopów za część narodu, zniesienie zasady liberum veto, a także zagwarantowanie wolności religijnej. Wcieleniu w życie postanowień Konstytucji 3 Maja sprzeciwiła się Rosja, która w 1792 roku napadła zbrojnie na Polskę i doprowadziła do II rozbioru. Jednak jej idee przetrwały i stały się jedną z podstaw niepodległościowych dążeń narodu polskiego.

(Notę historyczną opracował Artur Wodzyński z Działu Historycznego Muzeum Miasta Gdyni)

 

(hs za: UM Gdyni/fot. Michał Puszczewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

z woli Narodu...z woli Narodu...

0 0

A jak Naród spuści sobie ciśnienie w wyborach, to wybrańcy mogą zająć się swoimi sprawami...

23:26, 03.05.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%