Zamknij

KLIMATyczne Centrum kontra niepełnosprawni, czyli RM Gdyni odrzuciła petycję o przywrócenie parkingu

17:41, 08.04.2023 Aktualizacja: 17:48, 08.04.2023
Skomentuj

Przeciwko inicjatywie przywrócenia parkingu głosowali: Marika Domozych, Lechosław Dzierżak, Jakub Furkal, Sebastian Jędrzejewski, Jarosław Kłodziński, Ewa Krym, Anna Myszka, Elżbieta Raczyńska, Zenon Roda, Elżbieta Sierżęga, Adam Skurat, Anna Szpajer, Grzegorz Taraszkiewicz, Jakub Ubych, Marcin Wołek, Joanna Zielińska.

I tak radni Samorządności Wojciecha Szczurka pokazali osobom niepełnosprawnym gdzie ich mają...

Składający petycję wzywał do przywrócenia placu parkingowemu u zbiegu ul. Zawiszy Czarnego i ul. Armii Krajowej funkcji drogowego parkingu z miejscami postojowymi dla niepełnosprawnych obecnie zamkniętego dla ruchu drogowego mimo że działki, na których jest położony, są dziatkami o użytku drogowym.

Petycję odrzucili

Radni jednak nie zgodzili się z przesłaniem petycji i jej nie uwzględnili. Pozostałem kluby radnych wstrzymały się (PiS) lub były za przyjęciem petycji (KO).

Tak decyzja została uzasadniona:

„W dniu 15 stycznia 2023 r. drogą elektroniczną złożył do Rady Miasta Gdyni petycję, wzywającą do przywrócenia placu parkingowemu u zbiegu ul. Zawiszy Czarnego i ul. Armii Krajowej w Gdyni funkcji drogowego parkingu z miejscami postojowymi dla niepełnosprawnych, który obecnie zamknięty jest dla ruchu drogowego mimo że działki, na których jest położony, są działkami o użytku drogowym. Petycja była przedmiotem prac komisji stałej Skarg, Wniosków oraz Petycji Rady Miasta Gdynia na jej posiedzeniach w dniu 3 lutego i 17 marca 2023 r. Uchwałą nr XLI/1251/22 Rady Miasta Gdyni z dn. 27 kwietnia 2022 r. obszarowi przyległemu do ulicy Zawiszy Czarnego nadano nazwę Plac Wolnej Ukrainy. Teren ten w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego nr 1201 Kamienna Góra, przyjętym uchwałą nr XXXII-754/05 Rady Miasta Gdyni z dnia 22 czerwca 2005 r., oznaczony jest jako 79 KD-X — wydzielony plac publiczny. W obowiązującym studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gdyni (uchwała Rady Miasta Gdyni z dnia 28 sierpnia 2019 r. nr XI/342/19) obszar ówczesnego parkingu został zakwalifikowany jako obszar szczególnych szans rozwoju usług metropolitalnych opartych na kulturze, nauce i wiedzy. Skutkiem tego, na placu w ramach realizowanego przez Miasto Gdynia programu pt. „Klimatyczne Centrum" stworzono strefę relaksu, w konsekwencji - pozbawiono teren cech parkingu. KLIMATyczne Centrum jest projektem, realizacja którego rozpoczęła się w roku 2020. Miasto Gdynia reaguje na zmiany klimatyczne i zamierza ograniczyć ich negatywny wpływ na miasto. Dlatego Gdynia zdecydowała się ukierunkować swój rozwój na neutralność klimatyczną i dąży do maksymalnego ograniczenia emisji dwutlenku węgla oraz równoważenia pozostałych zanieczyszczeń poprzez zwiększenie powierzchni terenów zielonych w mieście. Systematycznie powstaje infrastruktura sprzyjająca zmianie nawyków transportowych. Centrum ma być przyjazne dla mieszkańców w każdym wieku: seniorów, dzieci, rodzin. Znacząco rozwijana jest infrastruktura dla niechronionych uczestników ruchu: pieszych i rowerzystów. Jednym z priorytetów jest bezpieczeństwo a kolejnym dostępność, połączone z ułatwieniami dla korzystających z centrum mieszkańców. Koncepcje zagospodarowania terenu zieleni przy ul. Zawiszy Czarnego w ramach programu „Klimatyczne centrum" wykonał Wydział Ogrodnika Miasta Urzędu Miasta Gdyni. Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni wspólnie z Wydziałem Ogrodnika Urzędu Miasta Gdynia uczestniczył w wykonaniu zagospodarowania (m.in. na zlecenie tej jednostki wykonany został trawnik i część nasadzeń roślin). Zmiana sposobu wykorzystania tego terenu i przywrócenie postoju samochodów na placu nie jest zgodna z kierunkiem zagospodarowania centrum przyjętym w tym programie.”

I być może była by zrozumiała, gdyby wokół dominowała przestrzeń pełna zabudowań. Jednak ów zamknięty gdyński parking znajduje się w otoczeniu zieleni. Po jednej stronie kilkukilometrowy pas drzew zaczynający się zaraz za MuzeumuMarynarki Wojennej i ciągnący się aż do Sopotu, a po drugiej Park Rady Europy.

Cały ten projekt KLIMATyczne Centrum to jakieś dziwne przedsięwzięcie.

Dlaczego na przykład w ramach niego nie broniono Polanki Redłowskiej, na której miały powstać kompleksy hotelowe niszczące zieleń właśnie?

Tak wkraczamy do krainy absurdu...

[ZT]42910[/ZT]

[ZT]40275[/ZT]

 

(Mariusz Sieraczkiewicz/foto Miasto Wspólne)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

jak to?!jak to?!

0 0

Przecież "władza" (ludowa?) wie lepiej a "suweren" swoje zrobił, to niech się nie wtrąca bo nie czuje bazy i nie rozumie strategii.

11:04, 09.04.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Gość w GdyniGość w Gdyni

1 0

Już niedługo Gdynia stanie się pustynią. Ten plac to jakaś masakra, nie wiadomo kto na tym korzysta,a niepełnosprawnym nie jest łatwo !

17:18, 09.04.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

gdyniangdynian

0 0

Autor artykułu chyba zapomina o fakcie, że Park Rady Europy jest prywatny i niedługo będzie zabudowany, że tam, gdzie bywało "wesołe miasteczko" będzie hotel. Zieleni będzie coraz mniej, warto walczyć o każdy fragment.
A jeżeli chodzi o osoby z niepełnosprawnościami - można je podwieźć pod samo Muzeum II Wojny Światowej, dojazd jest też praktycznie na sam piasek plaży. Po prostu nie wolno tam parkować.

08:58, 13.04.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%