Na co dzień miejsce to jest raczej niedostępne „dla zwiedzających”, nie każdy może tam wejść i obejrzeć sobie, co danego dnia trafiło na „wysypisko”.
Jednak dla wytrawnego poszukiwacza niedozwolonych praktyk wszystko jest do zbadania. Wystarczy odrobiona odwagi i orientacji.
Na dodatek pojawiają się jakieś dziwne zamknięte beczki z zawartością... Czy aby na pewno jest tam ich miejsce?
Sam proces składowania również wygląda jak z dawnych lat, kiedy nie stniało coś takiego, jak segregowanie śmieci. Tu widać, że są wysypywane razem i zasypywane ziemią. Czy odpowiednie instytucje zajmujące się nadzorem nad procesem przetwarzania odpadów mają pojęcie o tym, co dzieje się w PSZOK w Nadziejewie?
Ponadto na zdjęciach widać różności, w tym jakieś części samochodowe...
Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej w Czarnem właściciele nieruchomości obowiązani są do prowadzenia selektywnego zbierania, a odbierający odpady do selektywnego odbierania odpadów obejmujących:
1) szkło z wyjątkiem ceramiki (porcelana, naczynia typu acro, talerze, doniczki), luster, szkła budowlanego(szyby okienne i szkło zbrojone), szyb samochodowych,
2) papier (w tym opakowania, gazety czasopisma z wyłączeniem opakowań z zawartością żywności, wapnem, cementem, kalki techniczne, prospektów, foliowanych i lakierowanych katalogów),
3) tworzywa sztuczne, metale z wyłączeniem metali połączonych z innymi materiałami np. z gumą), oraz opakowania wielomateriałowe,
4) zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
5) meble i inne odpady wielkogabarytowe a także zużyte opony,
6) komunalne odpady zielone ulegające biodegradacji (części roślin pochodzących z pielęgnacji terenów zieleni oraz targowisk – skoszona trawa, warzywa, kwiaty, łodygi, liście z wyjątkiem odpadów pochodzących z czyszczenia ulic i placów),
7) popioły.
Odpady, które nie kwalifikują się do żadnego rodzaju odpadów określonych w ust. 2 zbiera się i przekazuje do odbioru jako pozostałe po segregacji odpady zmieszane.
I te odpady gmina zbiera sama.
Właściciele nieruchomości zamieszkałych zobowiązani są do dostarczenia własnym transportem do PSZOK Nadziejewo niżej wymienionych wysegregowanych odpadów:
1) odpadów wymienionych w §4ust.2 w przypadku gdy nie było możliwe przekazanie odpadów w dniu odbioru zgodnie z harmonogramem, bądź częstotliwość odbioru jest niewystarczająca,
2) wytworzonych w gospodarstwach domowych odpadów niebezpiecznych,
3) wytworzonych w gospodarstwach domowych przeterminowanych leków i chemikaliów,
4) wytworzonych w gospodarstwach domowych odpadów niekwalifikujących się do odpadów medycznych powstałych w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igieł i strzykawek – dostarczonych w opakowaniach twardych uniemożliwiających przekłucie,
5) wytworzonych w gospodarstwach domowych zużytych baterii i akumulatorów,
6) wytworzonych w gospodarstwach domowych zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego,
7) wytworzonych w gospodarstwach domowych mebli i innych odpadów wielkogabarytowych, zużytych opon,
8) wytworzonych w gospodarstwach domowych odpadów budowlanych i rozbiórkowych oraz odpadów tekstyliów i odzieży.
Uchwała do pobrania:
PSZOKI zostały powołane po to, by obsługiwać mieszkańców indywidualnych. Odpady z działalności gospodarczej winny, zgodnie z odrębnymi przepisami w zakresie gospodarowania odpadami, być składowane w miejscach do tego wyznaczonych.
Na dodatek ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach gminy są obowiązane osiągnąć poziom przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych w wysokości co najmniej:
1) 20% wagowo – za rok 2021;
2) 25% wagowo – za rok 2022;
3) 35% wagowo – za rok 2023;
4) 45% wagowo – za rok 2024;
5) 55% wagowo – za rok 2025;
6) 56% wagowo – za rok 2026;
7) 57% wagowo – za rok 2027;
8) 58% wagowo – za rok 2028;
9) 59% wagowo – za rok 2029;
10) 60% wagowo – za rok 2030;
11) 61% wagowo – za rok 2031;
12) 62% wagowo – za rok 2032;
13) 63% wagowo – za rok 2033;
14) 64% wagowo – za rok 2034;
15) 65% wagowo – za rok 2035 i za każdy kolejny rok.
Burmistrz jakoś nie publikuje informacji, czy gmina wywiązała się z tego ustawowego zapisu i w jaki sposób odbył się proces recyklingu, co było przeznaczone do przetworzenia i co udało się osiągnąć?
Na przykład – czy papier trafił jako makulatura do ponownego wykorzystania albo metal trafił na złom i ile na tym gmina zarobiła.
Przykład zamkniętej już trucicielki, czyli oczyszczalnie ścieków w Wyczechach nie stawia burmistrza w dobrym świetle. Skoro tam dopuszczono się tylu nieprawidłowości, że WIOŚ zamknął zakład, to aż strach pomyśleć, co może być w PSZOK w Nadziejewie.
Najbardziej tragiczne w tym wszystkim jest to, że nieudolność związaną z brakiem działań w sferze przetwarzania odpadów, władze gminy próbują zakrywać dziećmi.
3 czerwca 2022 roku zorganizowano Festyn Ekologiczny na terenie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów w Nadziejewie. Przeprowadzono konkurs dla klas IV-VIII pt. "Wpływ odpadów na życie i zdrowie zwierząt".
W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie z Szkoły Podstawowej im. Danuty Siedzikówny ps. INKA w Czarnem; Szkoły Podstawowej w Krzemieniewie i Szkoły Podstawowej w Wyczechach.
„Celem Gminy Czarne było ukazanie, że PSZOK to nie wysypisko śmieci, ale punkt do którego mieszkańcy gminy mogą dostarczać odpady wyłącznie posegregowane.” - czytamy w opisie projektu.
Tylko czy ma to odniesienie do rzeczywistości? Zdjęcia bowiem ukazują, że nic takiego nie ma miejsca...
Do sprawy wrócimy...
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz