Od września w murach dawnego internatu przy ul. Kazimierza Tetmajera znów zagoszczą młodzi. Rozstrzygnięto bowiem konkurs na prowadzenie tam placówki oświatowej. Aż czterech oferentów zaproponowało ciekawe oferty kształcenia najmłodszych gdynian.
Tak ładnie się zapowiada, jednak by nowa szkoła powstała władze Gdyni musiały zlikwidować bursę, w której od lat mieszkali uczniowie gdyńskich szkół średnich z poza miasta.
Sprawę już w wakacje komentował Sławomir Januszewski ze Stowarzyszenia Bryza pokazują, że całe to mówienie władz o otwartym mieście i zapraszanie do Gdyni, to fikcja, która z rzeczywistością nie ma nic kompletnie wspólnego.
Mało tego - po zlikwidowanej bursie budynek zajmie prywatna firma (stowarzyszenie), a miasto straci kolejny komunalny obiekt, w którym powinny funkcjonować placówki samorządowe. Tak to jest, jak najpierw bez opamiętania wydaje się pieniądze gdynian na sponsorowania prywatnych przedsięwzięć.
"To co w sprawie zlikwidowanej bursy przy ulicy Tetmajera jest najbardziej oburzające, to fakt, że rodzice i dzieci dowiedzieli się, iż nie ma dla nich miejsca w bursie dopiero w lipcu czyli już po zakończeniu egzaminów wstępnych do szkół i w sytuacji kiedy zakończona została też rekrutacja do innych placówek w miastach, z których pochodzą.
Rozgoryczeni rodzice twierdzą, że nikt ich nie ostrzegał kiedy składali wnioski do szkół i zapotrzebowanie na miejsca w bursie.
One w świetle prawa nie mogą same wynajmować mieszkania.
Zastanawiający był też w tym wszystkim ten pośpiech i ukrywanie planowanych działań. W czerwcu Bartoszewicz podczas sesji uspokajał wszystkich i twierdził, że miejsca w bursie przy Tetmajera będą.
Jestem przekonany, że prezydent już wtedy wiedział o tym, że Gdynia otrzyma środki z UNICEF, które posłużą na sfinansowanie prowadzenia szkoły w tym budynku. To jak i wiele innych działań urzędników spod szyldu Samorządności, wskazują wyraźnie, że Gdynia nie ma żadnej strategii dla gdyńskiej oświaty.
Tak jak nie ma żadnej strategii dla transportu publicznego i wielu innych obszarów.
Pieniądze uruchamia tylko tam gdzie już dłużej nie da się ukrywać problemów."
- podkreśla Januszewski.
Konkurs na koncepcję programową na prowadzenie placówki oświatowej szkoły podstawowej lub szkoły podstawowej i przedszkola ogłoszono do 29 listopada ubiegłego roku. Celem konkursu było wyłonienie osoby prawnej lub fizycznej, która przedstawi najlepszą koncepcję programową na prowadzenie placówki oświatowej od dnia 1 września 2023 roku i jednocześnie wyrazi wolę poprowadzenia takiej szkoły.
Nowa prywatne szkoła ma mieścić się w dawnym internacie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 przy ulicy Kazimierza Tetmajera 65. Niedaleko od Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Świętej Rodziny, na Wzgórzu Św. Maksymiliana. Znamy już wyniki konkursu, nową placówkę ma poprowadzić, przez przynajmniej 10 najbliższych lat, Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji i Integracji „Tacy Sami”.
Na konkurs wpłynęły 4 oferty o wysokim poziomie. Oferenci, którzy mieliby prowadzić placówkę zaproponowali ciekawe koncepcje na tę szkołę uwzględniając np. potrzeby gdyńskiej młodzieży w zakresie budowania relacji, wzmacniania poczucia własnej wartości i motywacji, zapobiegania wykluczeniom, rozwijania zainteresowań i pasji, rozpoznawania emocji, radzenia sobie ze stresem. Uczestnicy konkursu zakładali prowadzenie zajęć dla dzieci z dysfunkcjami i w obszarach integralnego rozwoju uczniów oraz różnorodność stosowanych form i metod pracy, kładli nacisk na nowatorskie metody kształcenia, już stosowane w wielu gdyńskich placówkach.
Do konkursu stanęły: Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji i Integracji „Tacy Sami” (Gdynia), Pozytywne Inicjatywy „Edukacja” Sp. z o. o. (Puck), Ogólnopolski Operator Oświaty (Poznań) oraz Towarzystwo Edukacyjne Lokomotywa (Sopot). Komisja konkursowa analizowała m.in. 3 pierwsze lata planowanej działalności szkolnej, pokazujące deklarowaną dynamikę rozwoju przez pryzmat liczby uczniów i ilości oddziałów, doświadczenie w prowadzeniu działalności oświatowej, wyniki egzaminów zewnętrznych oraz atrakcyjność oferty pod kątem rozpoznanych potrzeb młodych. Największą liczbę punktów konkursowych osiągnęło Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji i Integracji „Tacy Sami”. Wyjaśnijmy, że ta organizacja działa od 1990 roku i prowadzi Gdyńską Społeczną Szkołę Podstawową przy ul. Wolności 25 (dawna siedziba SP 26).
Przypomnijmy, że około 7 lat temu przeniesiono z lokalizacji przy ul. Tetmajera szkoły budowlane do nowopowstałego ówcześnie CKUiZ nr 2, mającego siedzibę przy ul. Płk. Dąbka 207. Dotychczasowi lokatorzy internatu zamieszkali od 1 września 2022 w nowej lokalizacji na ulicy Energetyków 13a. Do szkoły mają więc ok. 3,5 km zamiast ponad 10 km. Tylko czy dla wszystkich starczyło miejsca?
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz