O zanieczyszczonej wodzie w gminie Żukowo głośno już od dawna. Nawet na ostatniej sesji Rady Miejskiej radny (człowiek burmistrza w żukowskich wodociągach) Tokarski oficjalnie przyznał, że w ciągach przypływu wody, najczęściej na brudnych przyłączach pojawiają się bakterie.
Swoją drogą - nieźle te Wodociągi traktują mieszkańców, skoro pozwalają na to, by przyłącza przez które płynie woda do picia były brudne!
Wcześniej czy później sprawa zanieczyszczonej wody musiała nabrać oficjalnego wydźwięku. Radni z klubu Nasza Gmina Żukowo nie mogą wobec tak poważnej kwestii przejść obojętnie. To, że władze Żukowa bagatelizują sprawę, nie zwalnia radnych z zajęcia się niż i wyjaśnienia. Chodzi przecież o zdrowie mieszkańców, a kto wie - może i ich ŻYCIE!
"W związku z niepokojącymi informacjami, dotyczącymi jakości wody pochodzącej z gminnych wodociągów, pojawiającymi się w ostatnim czasie w mediach społecznościowych oraz danymi na stronie Spółki Komunalnej i stronie Urzędu Gminy, jak również w nawiązaniu do uwag Pana radnego Tokarskiego jakie wyraził na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Żukowie, skierowaliśmy jako Klub Radnych KWW Nasza Gmina Żukowo, pytania do Urzędu Gminy jako 100% właściciela Spółki Komunalnej. Wnioskujemy o ustalenie i wyjaśnienie kilku wątków. Informacje te pozwolą nam Mieszkańcom, dowiedzieć się więcej o jakości wody w Gminie Żukowo oraz o kontroli nad jakością wody, która dociera do naszych domów." - poinformowała radna Mariola Zmudzińska.
Radni skierowali interpelację do burmistrza, w której wyszczególnili fakty i wynikające z nich pytania.
Najistotniejsze jest to, że mieszkańcy na własną rękę postanowili przeprowadzić badania stanu jakości wody pitnej w gminie Żukowo i o wykonanie tego zlecili laboratoriom honorowanym przez Pomorski Sanepid.
- Przyjaźń, badania 07’2021 roku – 12 – wynik pokazuje niezgodność z normą
- Rębiechowo, badania 08’2021 roku – 17 – wynik pokazuje niezgodność z normą
- Banino, badania 10’2021 roku – 2 – wynik pokazuje niezgodność z normą
- Żukowo, badania 09’2021 roku – 10 – wynik pokazuje niezgodność z normą.
Przy założeniu, że norma bakterii coli na 100 ml wody wynosi 0.
Takie wyniki mogą wyzwalać przerażenie i budzić wątpliwości co do umiejętności burmistrza do zarządzania gminą. Czyżby brak nadzoru, a może po prostu brak kompetencji? Kierowanie tak dużą gminą przerasta pana Kankowskiego. Należy zastanowić się również nad tym - czy jego działania nie szkodzą gminie i jej mieszkańcom? Być może złożoność spraw prywatnych ma zbyt duży wpływ na sposób kierowania gminą i dostarcza za dużo negatywnych bodźców, które potem przekładają się na kompetencje i relacje z mieszkańcami?
To trudne pytania, ale czas już je zadać. Zbyt wiele ostatnio złych, niezgodnych z potrzebami mieszkańców - sygnałów wypływa z budynku przy ul. Gdańskiej 52...
Poniżej publikujemy w całości treść interpelacji radnych Klubu Nasza Gmina Żukowo dotyczącej stanu wody pitnej w gminie:
INTERPELACJA
W sprawie: Stanu wody pitnej w Gminie Żukowo.
Krótkie przedstawienie stanu faktycznego:
1. Mieszkańcy kilku miejscowości w Gminie Żukowo, dokonali zbadania wody pitnej, która płynie z kranów w ich domach.
2. Próbki wody pobierał pracownik laboratorium i badania zostały wykonane przez akredytowane laboratorium badawcze, którego badania są uznawane przez Sanepid.
3. Wyniki badań ujawniły, iż liczba bakterii z grupy coli występuje w wodzie pitnej w co najmniej kliku miejscowościach w Gminie Żukowo.
4. Norma bakterii coli na 100 ml wody wynosi 0.
5. Problem jest w tym, iż poziom bakterii coli przekracza dopuszczalne normy.
6. Wodę pitną do domów dostarcza Spółka Komunalna, której 100% właścicielem jest Gmina Żukowo.
7. Informacje o wykonanych badaniach znalazły się w internecie, w mediach społecznościowych.
8. Dostarczający wodę do domostw muszą monitorowa
9. Stan sanitarny sieci dystrybucji wody, celem zapobiegania zanieczyszczenia i skażenia wody. Konieczną jest bieżąca ocena panujących w instalacjach dystrybucji wody warunków oraz bieżące wykonywanie niezbędnych zabiegów zapobiegających powstawaniu bakterii.
10. Przykładowe dane zamieszczone w mediach:
11. Jeżeli faktycznie w ww. obszarach woda przekracza normy bakterii coli, to w innych miejscowościach w ciągu wodnym również takie przekroczenia zapewne istnieją.
12. Wpływ bakterii coli na zdrowie, tj. według powszechnych informacji nie powinno się pić wody bez wcześniejszego przegotowania wody w której znajdują się bakterie coli. Niektóre bakterie coli mogą powodować łagodne choroby, a niektóre z nich mogą prowadzić do znacznie poważniejszych chorób. Bakterie z grupy coli są często określane jako „organizmy wskaźnikowe”, ponieważ wskazują na potencjalną obecność bakterii powodujących choroby w wodzie, mogą oznaczać obecności w wodzie groźnych dla człowieka mikroorganizmów chorobotwórczych.
13. Nie jest zalecane nawet branie prysznicu w wodzie z bakteriami coli. „Dorośli mogą brać prysznic, dopóki woda nie zostanie połknięta. Po kąpieli lub prysznicu należy umyć ręce chlorowaną lub butelkowaną/przegotowaną wodą. Dzieci i osoby z otwartymi ranami lub z obniżoną odpornością powinny unikać kąpieli w zanieczyszczonej wodzie z kranu.”
14. Dnia 08.11.2021 roku, na stronie internetowej Urzędu Gminy Żukowo pojawiła się informacja, iż „Woda dostarczana naszym odbiorcom, spełnia rygorystyczne wymogi dla wody przeznaczonej do spożycia, określone przepisami prawa.” Czyli Urząd Gminy Żukowo bierze tym samym na siebie częściową odpowiedzialność za wiarygodność, rzetelność i kompleksowość wyjaśnień udzielanych przez Spółkę Komunalną.
15. Na sesji 30.11.2021 roku Pan radny Grzegorz Tokarski stwierdził, że w Gminie jest prawdopodobnie wiele miejsc gdzie bakterie coli stwierdzimy bo są brudne przyłącza.
Wynikające z niej pytania:
Proszę o odpowiedź na piśmie, zgodnie z art. 24 ust.6, Ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. 1990 Nr 16 poz. 95).
Z poważaniem
Mariola Zmudzińska
Przewodnicząca Klubu Radnych
Nasza Gmina Żukowo
Radni Rady Miejskiej w Żukowie:
2 0
Dobre pytania. Bo już sam nie wiem czy można pić tą wodę, czy lepiej nie. Też wolę poznać odpowiedzi, ale oby były zgodne z faktami.