Plan zimowego utrzymania zakłada objęcie jednolitymi standardami zimowego utrzymania całych ciągów drogowych oraz utrzymanie tych standardów w czasie trwania całego sezonu zimowego.
Kilka tysięcy osób będzie pracować w trakcie sezonu zimowego przy zwalczaniu śliskości i odśnieżaniu dróg krajowych, za które odpowiada GDDKiA. Do ich dyspozycji będzie około 2500 pojazdów, m.in. pługi, pługosolarki czy pługi wirnikowe, a także 292 magazyny soli.
W przypadku gminy Czarne jest to Powiatowy Zakład Transportu Publicznego.
Wiadomo również, że nie wszystkie drogi będą odśnieżane w pierwszej kolejności. Mieszkańcy gminy Czarne, w przypadku ostrej, śnieżnej zimy muszą liczyć się z tym, że nawet 2 dni mogą być odcięci od świata.
Tradycyjnie, trzeba być przygotowanym na to, że zima znów zaskoczy drogowców. Taka sytuacja powtarza się od wielu lat. Z utrzymanie przejezdności dróg zimą jest jak niekończąca się reformą służby zdrowia. Wszyscy chcą, żeby się wreszcie udało, a wychodzi jak zwykle...
Urząd Miasta i Gminy Czarne oficjalnie już poinformował, w których kategoriach utrzymania znajdują się drogi w poszczególnych wsiach.
W całym powiecie służby drogowe odśnieżają według informacji ze Starostwa Powiatowego większość odcinków, jednak piaskarki ogarniają jedynie 14 procent dróg.
Na terenie powiatu człuchowskiego w czwartej kategorii odśnieżania znajduje się 77 kilometrów dróg, w piątej najwięcej – 345 km, a w szóstej 50 km. I to osoby mieszkające przy tych drogach mają najwięcej problemów z komunikacją w okresach intensywnych opadów śniegu i „szklanki” na jezdni.
Ostra i śnieżna zima jednak może komunikacyjnie wykluczyć większość mieszkańców powiatu, w tym również wielu z gminy Czarne. Chodzi o to, że służby powiatowe szczególna uwagę przykładają jedynie do 68 km dróg, co stanowi tylko 14 procent ogółu komunikacyjnego powiatu.
Tak więc mieszkańcy skazani są na śliskie drogi w swoich miejscowościach. Zgodnie z procedurą służby dbają jedynie o miejsca (odcinki) mające znaczenie dla komunikacji na traktach głównych oraz na mostach, wiaduktach, przejazdach kolejowych, ważnych skrzyżowaniach i drogach w większych miejscowościach.
Dobry włodarz to taki, który mimo tego, że są określone przepisy, sam dba o mieszkańców. W ramach gminnej firmy komunalnej prowadzi odśnieżanie. Oczywiście potrzebne do tego są odpowiednie sprzęty. Ale to już inicjatywa dobrego włodarza.
Ze zdjęć (galeria pod artykułem) nie wynika, jakoby burmistrz Zabrocki przejmował się zaśnieżonymi drogami.
Odpowiedzcie sobie sami...
Tak przedstawiaj się zasady utrzymania dróg
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu dziendobrypomorze.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz