Zamknij

W Czarnem uczczą pomordowanych żołnierzy - jeńców Stalagu II B Hammerstein

17:06, 25.02.2024 Mariusz Sieraczkiewicz/foto Brygada Inki Aktualizacja: 17:11, 25.02.2024

W poniedziałek 26 lutego 2024 roku o godzinie 18.00 Dowódca Garnizonu Czarne ppłk. Michał Kolasa oraz Prezes Stowarzyszenia „Brygada Inki” Mariusz Birosz zapraszają na mszę świętą w intencji 65 tys. jeńców wojennych pomordowanych, zamęczonych i zagłodzonych przez Niemców w obozie jenieckim Stalag II B Hammerstein.

- Słowo Boże wygłosi ks. Artem Nakoneczny proboszcz Parafii Greckokatolickiej pw. Poczęcia Św. Jana Chrzciciela w Człuchowie. Po mszy świętej organizatorzy zapraszają mieszkańców oraz delegacje do złożenia kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym niemiecką zbrodnię - informuje Mariusz Birosz.

Uroczystości odbędą się przy asyście honorowej Wojska Polskiego oraz Wojskowej Straży Pożarnej.

Stalag II B Hammerstein – niemiecki nazistowski obóz jeniecki, który zlokalizowany był wśród lasów, na zachód od miasta Czarne na Pomorzu.

Obóz dla jeńców rosyjskich znajdował się w tym miejscu już podczas I wojny światowej. Po dojściu do władzy Adolfa Hitlera zorganizowano w tym miejscu kolejny obóz, tym razem dla wrogów nazizmu, z czasem przekształcony w obóz koncentracyjny. Po rozpoczęciu II wojny światowej nastąpiło kolejne przekształcenie jednostki, tym razem w stalag dla jeńców wojennych. Początkowo byli to jeńcy polscy, których przymuszano do zrzeczenia się statusu jeńca i zatrudniano do pracy niewolniczej. Z czasem w obozie przetrzymywano również jeńców francuskich, belgijskich, holenderskich, amerykańskich, włoskich, radzieckich i innych. Więźniowie dwóch ostatnich narodowości przetrzymywani byli w obozie Ost (na południe od linii kolejowej nr 210), w bardzo ciężkich warunkach. Pozostałych więziono w obozie głównym Nord (na północ od linii kolejowej, bliżej miasta).

Więźniowie mogli wypisywać dwa listy i jedną kartkę pocztową miesięcznie. W obozie działała orkiestra i wydawano więźniarską gazetkę (nie dotyczyło to obozu Ost).

(Mariusz Sieraczkiewicz/foto Brygada Inki)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Ludwik Ludwik

0 0

A to w naszym kraju przy tak ważnych wydarzeniach będzie ksiądz kościoła Grekokatolickiego ? Ciekawe czemu , czyżby przy tak pięknej inicjatywie żaden ksiadz kościoła Rzymskokatolickiego nie chciała współpracować z Biroszem 08:04, 26.02.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%