Po niedzielnej mszy świętej w kościele pw. Św. Andrzeja Apostoła odbyły się uroczystości upamiętniające 398. rocznicę Bitwy pod Czarnem w ramach obchodów 1000-letniej rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego, podczas których została odsłonięta tablica opisująca zwycięską bitwę wojsk polskich nad najeźdźcą ze Szwecji.
Już wiele lat temu przypominałem o kamieniu, który stał w lesie pod Nadziejewem. Zniknął w wielkiej tajemnicy. Teraz w Nadziejewie postawiliśmy tablice, która upamiętnia tę ważną bitwę z wojskami szwedzkimi. Kunszt strategiczny hetmana Koniecpolskiego doprowadził do zwycięstwa. Od kilku lat staramy się rozpromować rocznicę tej bitwy. Uważam, że to może być początek drogi do zbudowania muzeum, które podjęłoby wyzwanie upamiętnienia wszelkich zmagań wojennych i historii wojskowości, związanych właśnie z naszym regionem. Tutaj muszę przypomnieć, że nasza gmina to w okresie II wojny światowej Stalag II B Hammerstein – niemiecki nazistowski obóz jeniecki, który zlokalizowany był wśród lasów, na zachód od miasta Czarne na Pomorzu. Według historyków w tym obozie mogło być zamordowanych nawet 80 tysięcy jeńców wojennych z całego świata. Przetrzymywano w nim żołnierzy francuskich, belgijskich, holenderskich, amerykańskich, włoskich, radzieckich i z wielu innych krajów. Historycznie jako gmina jesteśmy mocnym akcentem na mapie Polski. Czas więc podjąć wyzwanie! Wierzę, że wspólnie z Mariuszem Biroszem, szefem "Brygady Inki" rozpoczniemy działania, które zakończą się sukcesem - podkreśla Jerzy Terechów, radny gminy Czarne w powiecie człuchowskim.
Od kilku lat Stowarzyszenie "Brygada Inki" organizuje w Nadziejewie przy współpracy z Garnizonem Czarne uroczystości upamiętniające ważną, zwycięską bitwę podczas wojny polsko-szwedzkiej.
Fundatorzy tablicy:
- członkowie Stowarzyszenia „Brygada Inki”
- członkowie Gazety Polskiej z Czarnego
- Fundacja Pomorska Inicjatywa Historyczna
- Przeorat Pomorskiego Orderu Św. Stanisława
- Nadleśnictwo Dretyń
Do powstania tablicy przyczynili się:
- Piotr Szubarczyk, napisanie tekstu
- Jerzy Terechów, wyspawanie tablicy
- Mariusz Birosz, projekt
Wartę Honorową wystawił 52. batalion remontowy Ziemi Człuchowskiej oraz Grupa Zabezpieczenia Czarne z 6. WOG Ustka.
Odsłonięcia tablicy dokonali:
- Piotr Szubarczyk, historyk, publicysta, dziennikarz
- Mariusz Birosz, Przewodniczący Klubu Gazety Polskiej w Czarnem
- Adam Górski, Wiceprezes Stowarzyszenia "Brygada Inki"
- Jerzy Terechów, Radny Rady Miejskiej w Czarnem
- Zdzisław Orzłowski, sołtys sołectwa Nadziejewo
- Stanisław Jurek, Przewodniczący Klubu Gazety Polskiej w Człuchowie, kierownik budowy pomnika hetmana Koniecpolskiego w Czarnem.
Tablicę poświęcił ks. Rafał Figiel, wikariusz parafii wojskowo-cywilnej pw. Wniebowzięcia NMP w Czarnem.
O poczęstunek dla zebranych gości zadbali Leszek Wąsikowski, Krystyna Birosz i Irena Szczepańska.
Krzewy ozdobne przekazał sołtys Zdzisław Orzłowski wraz z małżonką.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji upamiętnienia Victorii wojsk Rzeczypospolitej pod wodzą hetmana Koniecpolskiego nad wojskami szwedzkimi w okresie 12-17 kwietnia 1627 r.
* * *
Stowarzyszenie "Brygada Inki" wyróżnione Medalem Tysiąclecia przez Konfederację Orderu Św. Stanisława w rocznicę 1000-lecia Koronacji Bolesława Chrobrego. Medal z rąk Piotra Szubarczyka odebrał Mariusz Birosz, prezes "Brygady Inki".
tekst: Stowarzyszenie "Brygada Inki"
zdjęcia: Andrzej Remus
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz