Zamknij

W Czarnem stanie pomnik hetmana Koniecpolskiego

08:34, 30.05.2023 Mariusz Sieraczkiewicz za: fundacja-pih.pl Aktualizacja: 08:47, 30.05.2023

Od 15 maja Fundacja Pomorska Inicjatywa Historyczna realizuje zadanie publiczne „Budowa pomnika—Bitwa pod Czarnem”, którego celem jest postawienie upamiętniającego pomnika w miejscowości Czarnem oraz zagospodarowanie najbliższego terenu wokół niego.

Pomnik upamiętnia zwycięstwo wojsk polskich w bitwie pod Czarnem.  Było to starcie podczas wojny polsko-szwedzkiej o ujście Wisły (1626–1629). Bitwa miała ogromne znaczenie dla terenów północnej Polski. Na Pomorze podążały posiłki najemników Szwedzkich, którzy zostali zwerbowani w Maklemburgii.

Najemnicy mieli zaatakować wojska koronne ukrywane pod Tczewem, które blokowały drogę na Gdańsk. Hetman polny Stanisław Koniecpolski, pozostawił część wojsk na linii Wisły, a sam na czele 3000 żołnierzy ruszył w pościg za nadciągającymi posiłkami pod dowództwem Johanna Streiffa i Maksymiliana Teuffela. Szwedzi zostali dogonieni przez wojska polskie i osaczeni pod Czarnem.

Oblężenie nie trwało długo, 17 kwietnia została przyjęta kapitulacja wojsk szwedzkich w wyniku, której do służby w armii koronnej przeszło kilkuset najemnych żołnierzy.

Pomnik ma przedstawiać postać Hetmana Wielkiego Koronnego Stanisława Koniecpolskiego na koniu oraz trzy postacie stojące obok, które przedstawiają żołnierzy szwedzkich.

Pomnik przedstawia scenkę rodzajową, dopełnioną przez leżące sztandary (odlew z brązu), tablicę pod postacią Hetmana, a także napis 1627. Pomnik usadowiony będzie na cokole z betonu z dodatkiem białego kruszywa.

Projekt potrwa do końca 2023 roku.

Budowa pomnika współfinansowana jest przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

* * *

O bitwie mieszkańcy pamiętają!

Przypomnijmy, że społeczność mieszkańców gminy Czarne z inicjatywy Jerzego Terechowa (Stowarzyszenie Czarne. Tusię dzieje!) i Mariusza Birosza (Stowarzyszenie "Brygada Inki") w miejscu bitwy w miejscowości Nadziejewo upamiętniają to ważne historycznie wydarzenie.

[ZT]53864[/ZT]

[ZT]53797[/ZT]

[ZT]49470[/ZT]

O dacie odsłonięcia pomnika poinformujemy w oddzielnym materiale.

(Mariusz Sieraczkiewicz za: fundacja-pih.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

Rany...Rany...

0 0

Mają takich starych mieszkańców, że to pamiętają? 17:43, 30.05.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

NNNN

1 0

Pomniki są już bardzo niemodne. Naprawdę przesadzacie. Nie ma się co chwalić i tak Szwedzi nas zrujnowali. Wyburzyli i wywieźli, co tylko się dało. To był początek naszego końca. Macie głaz w Nadziejowie. 18:04, 30.05.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BłądBłąd

0 0

*Żołnierze polscy byli wzburzeni warunkami umowy, gdyż mieli nadzieję szturmem wziąć obóz szwedzki i odebrać Szwedom wszystkie łupy.*- Wikipedia. A wroga należy zgładzić zawsze do końca i bezwzględnie, bo wróci i zrobi, to z nami i tak było wiele razy. Także, jaki pomnik??? 18:06, 30.05.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%