Zamknij

Pomorska Inicjatywa Historyczna odnowiła mauzoleum, w którym jest pochowana Matka Chrzestna "Daru Pomorza" [ZDJĘCIA]

19:55, 15.01.2023 Aktualizacja: 11:34, 16.01.2023
Skomentuj

Od września 2022 roku Fundacja realizuje zadanie publiczne „Remont Mauzoleum w Raciążu”, którego celem jest odnowienie perły architektury powstałej na przełomie XIX i XX wieku.

Mauzoleum Rodziny Janta-Połczyńskich znajduje się w Raciążu i spoczywają tu m.in. ŚP  Minister Rolnictwa dr. Leon Janta-Połczyński wraz z małżonką - Marią Janta-Połczyńską zd. Komierowską, którzy są wyeksponowani w głównej kwaterze oraz najbliższych 11 członków ich rodziny.

Maria Janta-Połczyńska zd. Komierowska (1880-1970) – matka chrzestna żaglowca „Dar Pomorza” - 13 lipca 1930.

Wykształcenie podstawowe otrzymała w domu pod kierunkiem nauczycieli prywatnych. W latach 1892-1896 była uczennicą Zakładu SS Urszulanek we Wrocławiu, a rok następny spędziła w Królewskiej Fundacji w Dreźnie. Po powrocie do domu zajmowała się nauczaniem młodszej siostry, a w 1899 r. załozyła nielegalną szkółkę dla dzieci wiejskich, ucząc je w kaplicy dworskiej. W 1900 r. zwiedziła po raz pierwszy Włochy, dwa lata potem Niemcy, Austrię i Galicję, w roku 1910 - Francję, gdzie bywała wielokrotnie. Wcześniej poznała Warszawę i zabór rosyjski.

W czerwcu 1902 r. wyszła za mąż za Leona Janta-Połczyńskiego.

Po ślubie zamieszkała w rodzinnym majątku Połczyńskich w Wysokiej.

Urodziła trójkę dzieci: Macieja (1903-1940), Leontynę (ur. 1904) i Adama (ur. 1906).

Mieszkając w Wysokiej pilnowała w czasie nieobecności męża-posła gospodarstwa. Towarzyszyła mu jako patronowi pomorskich kółek rolniczych i wybitnemu działaczowi zaboru w licznych wyjazdach. Włączyła się w szeroką działalność kobiet pomorskich.

Zmarła 20 Styczeń 1970 w Poznaniu.

(Powyższy fragment pochodzi z artykułu Józefa Borzyszkowskiego "POMERANIA" nr 7/8/1979)

Jeśli wierzyć legendzie – początek rodu sięga 1276 roku, kiedy to pomorski książę Barnim nadał dwóm braciom Jantom majątki – Janowi wieś Półczno, Asmusowi zaś sąsiedni Jeleńcz na Kaszubach koło Bytowa. Roman Mieczysław Janta-Połczyński w swoich pamiętnikach „legendę Jantów” przedstawił w następujący sposób: Książę Pomorza Szczecińskiego Barnim I, nie mogąc w pełni polegać na miejscowym rycerstwie, nieprzyzwyczajonym jeszcze do ustroju lennego, chętnie sprowadzał rycerzy z Zachodu, powierzając im często funkcje administracyjne i nadając im posiadłości ziemskie. Zajmowali wiele wysokich stanowisk na dworze książęcym i w licznych jego zamkach i grodach. Cieszyli się jego zaufaniem, gdyż uzależnieni całkowicie od niego stanowili element, na którym mógł oprzeć się w razie konfliktu z miejscowymi możnowładcami.

Leon Janta-Połczyński

Leon Janta-Połczyński był członkiem sejmiku i wydziału powiatowego, Prezesem Banku Ludowego w Tucholi, patronem Kółek Włościańskich na Pomorzu, wydawcą i hojnym sponsorem „Gazety Gdańskiej” oraz „Kłosów”.

Był delegatem rządu RP i  specjalistą w sprawie przynależności Pomorza  do Polski  na konferencji pokojowej w  Paryżu 8.10.1919 r.

Powołano go na stanowisko Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Byłej Dzielnicy Pruskiej.

W latach 1922-1927 senator (kandydował z listy Chrześcijańskiego Związku Jedności Narodowej). W latach 1930-1935 ponownie pełnił funkcję senatora RP z listy BBWR. W latach 1930-1932 Minister Rolnictwa w gabinetach Sławka, Piłsudskiego oraz Prystora.

W latach 1948-1958 pełnił funkcję kustosza  w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu.

Mauzoleum jest wpisane  do rejestru zabytków, co dodatkowo czyni je wyjątkową  atrakcją regionu.

- Remont ma charakter kompleksowy – obejmuje zabezpieczenie fundamentów oraz piwnicy, ścian zewnętrznych, jak i wewnętrznych, a także drzwi. Mamy nadzieję, że wyremontowany zabytek będzie cieszył oko mieszkańców, jak i turystów. Wierzymy, że przy okazji remontu wiele osób będzie miało okazję zapoznać się z historią rodu niezwykle zasłużonego dla naszej ojczyzny - mówi Małgorzata Zwiercan, która od lat jako wolontariuszka wspiera działania fundacji.

Projekt trwał do końca 2022 roku.

- To bardzo ważne, by historię narodu Polskiego traktować jako obszar, który nie podlega przedawnieniu, nie może być schowany do najniższej szuflady. Nie tylko naszym obowiązkiem jest pamiętać o naszych przodkach, obowiązkiem jest dbać o miejsca, z którymi związani są bohaterowie, o których mówimy. Rodzina Marii i Leona Janta-Połczyńskich trwale wpisała się w dziedzictwo historyczne naszego kraju. W przypadku Marii to dla naszej fundacji był to zaszczyt, że mogliśmy odrestaurować mauzoleum, w którym pochowana jest Matka Chrzestna "Daru Pomorza". To przecież żaglowiec, który stał się symbolem Gdyni i całego Pomorza - podkreśla Roman Zwiercan, wiceprezes Fundacji "Pomorska Inicjatywa Historyczna".

GALERIA poniżej>>>

(hs za: fundacja-pih.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu dziendobrypomorze.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%