14 lutego 1942 roku powołana została przez naczelnego wodza generała Władysława Sikorskiego Armia Krajowa. Była ona kontynuatorką Służby Zwycięstwa Polski oraz Związku Walki Zbrojnej. Jej pierwszym dowódcą został Komendant Główny Związku Walki Zbrojnej gen. Stefan ,,Grot’’ Rowecki.
W tym roku obchodzimy 80 rocznicę rozkazu gen. Władysława Sikorskiego. Z tej okazji z inicjatywy Stowarzyszenia „Brygada Inki” z Czarnego w powiecie człuchowskim zorganizowane akcję, której celem jest podziękowanie żyjącym żołnierzom AK i oddanie hołdu poległym i zmarłym.
- W celu uczczenia rocznicy powstania Armii Krajowej czarneńskie Stowarzyszenie „Brygada Inki”, którego prezesem jest Pan Mariusz Birosz postanowiło zachęcić uczniów pomorskich szkół do wykonania okolicznościowych kartek, które zostaną przekazane byłym żołnierzom AK w okresie do 14 lutego. Odręcznie wykonane i namalowane kartki z pewnością ucieszą i wzruszą naszych niezłomnych bohaterów, którzy w czasie II Wojny Światowej walczyli i przelewali krew za wolną, suwerenną i demokratyczną ojczyznę – mówi Krystyna Waszkiewicz, kierownik Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Człuchowie.
Ośrodek Szkolenia i Wychowania OHP w Człuchowie postanowił również włączyć się w tą szlachetną inicjatywę. Uczestnicy wykonali kartki okolicznościowe z życzeniami zdrowia i podziękowania za ich walkę oraz poświęcenie dla dobra nas wszystkich.
- Prezentowanie młodym ludziom wartości patriotycznych to bardzo ważny element edukacji, zwłaszcza w dzisiejszych czasach. Cieszy fakt, że na terenie naszego województwa są osoby i organizacje, które kultywują pamięć. Tak właśnie buduje się patriotyzm, poczucie odpowiedzialności za kraj i miłość do ojczyzny. Tym bardziej mam powody do zadowolenia, że wśród wykonawców Kartek dla Bohatera znaleźli się również wychowankowie Ochotniczych Hufców Pracy z Człuchowa. To dla mnie, jako Komendanta Głównego bardzo ważny i radosny komunikat – podkreśla Małgorzata Zwiercan, która objęła akcję patronatem honorowym.
W trakcie wykonywania kartek uczestnikom przybliżona została historia powstania i działalności AK oraz sylwetki bohaterskich żołnierzy Polski Podziemnej.
Udział młodzieży w tej wyjątkowej akcji edukacyjnej jest także swoistym oddaniem hołdu międzypokoleniowego ludziom, którzy poświęcili się, by móc żyć w wolnym kraju i pozostawić go takim przyszłym pokoleniom.
- Należy dodać, że ta szlachetna inicjatywa spotkała się z szerokim oddźwiękiem społecznym a patronat honorowy nad nią objęła m.in. Komenda Główna OHP. Wszystkim weteranom Armii Krajowej dziękujemy za najwyższe poświęcenie i życzymy dużo zdrowia, sił i energii w dalszym życiu – dodaje K. Waszkiewicz.
Armia Krajowa była największym w Europie podziemnym wojskiem walczącym z hitlerowskimi Niemcami. Głównym celem strategicznym jej powołania było przygotowanie podziemnych sił zbrojnych do ogólnonarodowego powstania skierowanego przeciwko Niemcom. Ponadto przeprowadzała zamachy na funkcjonariuszy hitlerowskiego aparatu policji i bezpieczeństwa, więziennictwa i administracji, wyróżniających się szczególnym okrucieństwem. Wykonywała też wyroki podziemnych sądów Polskiego Państwa Podziemnego na konfidentach i zdrajcach. Żołnierze organizowali także akcje odbijania więźniów. Liczebność AK dochodziła do 350 tysięcy żołnierzy. Utworzenie konspiracyjnej armii miało również wydźwięk polityczny, gdyż emigracyjne polskie władze zamierzały pokazać całemu światu, że w okupowanej przez Niemców Polsce toczy się walka a działania w postaci akcji bojowych, dywersyjnych oraz wywiadowczych toczonych przez Armie Krajową stanowią znaczny wkład w działania zbrojne koalicji antyhitlerowskiej.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu dziendobrypomorze.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz