
50 lat po wydarzeniach, które określamy mianem CZARNEGO CZWARTKU, 17 grudnia 2020 roku też przypada w czwartek. Historia zatoczyła symboliczne koło.
Bezpośrednią przyczyną Grudnia ’70 była podwyżka cen. Ogłoszona 12 grudnia 1970 r., tuż przed świętami Bożego Narodzenia, wywołała społeczne oburzenie. Stocznia Gdańska im. Lenina zastrajkowała 14 grudnia. Demonstracje robotników w Gdyni rozpoczęły się dzień po pierwszych manifestacjach w Gdańsku. Krwawa pacyfikacja robotniczej rewolty przez władzę komunistyczną w województwie gdańskim kosztowała życie 29 osób.
W 50. rocznicę rewolty grudniowej NSZZ Solidarność i IPN Gdańsk przygotowały szereg inicjatyw, które nie tylko popularyzują wiedzę o Grudniu ’70, ale znacznie ją poszerzają.
NSZZ Solidarność zaprasza:
15 grudnia (wtorek):
- 19.00 - koncert organowy "W hołdzie ofiarom zniewolenia" w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Gdyni
16 grudnia (środa):
- 10.00 – Gdańsk, Pomnik Poległych Stoczniowców, zapalenie zniczy, złożenie wieńców i kwiatów pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców przez czynnych i emerytowanych pracowników Stoczni Gdańsk SA (organizator: NSZZ „S” Stoczni Gdańskiej).
- 15.00 – Gdańsk, Pomnik Poległych Stoczniowców: Apel Poległych; Modlitwa; złożenie wieńców i kwiatów – także pod tablicą czterech ofiar stanu wojennego.
- 17.00 – Gdańsk, uroczysta Msza Święta w Bazylice Świętej Brygidy, w tym poświęcenie daru na ołtarz – krzyża węglowego ze Śląska. Po Mszy Św. koncert zespołu Capella Gedanensis. Z uwagi na wymogi epidemiczne – udział we Mszy Św. i koncercie – tylko za zaproszeniami.
17 grudnia (czwartek – “czarny”):
- 6.00 – Gdynia-Stocznia, Pomnik Ofiar Grudnia 1970: Apel Poległych; Modlitwa; Wystąpienia; Składanie wieńców i kwiatów,
- 16.30 – Gdynia, uroczysta Msza Święta w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa: przemarsz pod Pomnik przy Urzędzie Miasta Gdynia: Apel Poległych i salwa honorowa; modlitwa; wystąpienia; Złożenie wieńców i kwiatów,
- 18.00 – Gdynia, Koncert muzyczny (Hala widowiskowa im. K. Górskiego w Gdyni).
INSTYTUT PAMIĘCI NARODWEJ zaprasza:
HARMONOGRAM WYDARZEŃ I UROCZYSTOŚCI (z udziałem prezesa IPN dr. Jarosława Szarka)
16 grudnia (środa)
- 12.30 – promocja książki IPN „Grudniowa kolęda. Kościół katolicki w Trójmieście wobec Grudnia '70” z udziałem autorów dr. Piotra Abryszeńskiego i dr. Daniela Gucewicza (dyskusja zamknięta, relacja online przez IPNtv)
- 14.00 – prezentacja wystawy IPN „Powstanie Grudniowe 1970 roku” na Placu Solidarności w Gdańsku (uroczystość zamknięta)
- 15.00 – centralne uroczystości 50. rocznicy Grudnia’70 na Placu Solidarności w Gdańsku
- 17.00 – uroczysta Msza św. w kościele św. Brygidy w Gdańsku
17 grudnia (czwartek)
- 5.45 – uroczystość pod Pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 w Gdyni (przy ul. Janka Wiśniewskiego)
- 9.00 – złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobach ofiar Grudnia’70 na cmentarzu witomińskim, a także na grobach Wiesławy Kwiatkowskiej i Adama Gotnera
- 10.00- 11.00 – Gdynia: Odsłonięcie tablicy przygotowanej przez IPN upamiętniającej sześć ofiar na budynku SKM Gdynia Wzgórze Nowotki (będzie relacja w internecie),
- 12.00 – w sali konferencyjnej Hotelu Mercure Gdynia (Armii Krajowej 22) promocja książki „Zbrodnia bez kary. Grudzień ’70 w Gdyni. Przebieg wydarzeń, represje, walka o prawdę, najdłuższy proces III RP” (wydanie II rozszerzone) z udziałem autorów dr. Piotra Brzezińskiego, Roberta Chrzanowskiego i Anny Nadarzyńskiej-Piszczewiat (dyskusja zamknięta, relacja online przez IPNtv)
- 14.00 – na Skwerze Kościuszki w Gdyni prezentacja wystawy IPN „Powstanie Grudniowe 1970 roku” (uroczystość zamknięta)
- Ok. 16.30 – uroczysta Msza św. w kościele NSPJ w Gdyni
18 grudnia (piątek)
- Ok. 9.00 – złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobach ofiar Grudnia’70 w Gdańsku i Sopocie
- 12.00 – złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobach ofiar Grudnia’70 na cmentarzu przy ul. Agrykoli w Elblągu
- 13.00 – prezentacja wystawy IPN „Powstanie Grudniowe 1970 roku” przy Pomniku Ofiar Grudnia na Placu Solidarności w Elblągu (uroczystość zamknięta, relacja online przez IPNtv)
- Ok. 13.25 – złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową Tadeusza Mariana Sawicza
- Ok. 13.45 – prezentacja wystawy IPN „Grudzień 1970 w Elblągu w dokumencie archiwalnym” przy katedrze św. Mikołaja w Elblągu (uroczystość zamknięta)
Godziny uroczystości mogą ulec zmianie ze względu na sytuację epidemiczną.
UWAGA: Możliwości bezpośredniego uczestnictwa będą uwarunkowane bieżącymi wymogami epidemicznymi.
Na zdjęciu (na początku artykułu) historyczne drzwi, na których niesiono 17 grudnia ulicą Świętojańską Zbigniewa Godlewskiego (nazwanego przez Krzysztofa Dowgiałło - Jankiem Wiśniewskim). Drzwi znajdują się w kaplicy poświęconej wydarzeniom Grudnia 70 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni.

0 2
Trzeba na te uroczystości zaprosić tych palantów co nieśli drzwi z kukłą na strajku kobiet nawiedzonych, niech doznają olśnienia, że teraz nikt do nich nie strzelał, a 50 lat temu mogło być tak, że sami by polegli, może zrozumieją jakiej głupoty się dopuścili
1 0
nie zrozumieją, tak jak nie rozumieli ci co robili ścieżki zdowia dla młodych studentek