Zamknij

Gdynia kształci reżyserów. Inauguracja roku akademickiego w GSF

22:33, 15.10.2024 hs za: UM Gdynia/fot. Jakub Winiewski Aktualizacja: 22:37, 15.10.2024
Skomentuj

Gdyńska Szkoła Filmowa rozpoczęła rok akademicki 2024/2025. Inauguracja z udziałem wiceprezydentki Gdyni Oktawii Gorzeńskiej odbyła się 14 października w siedzibie szkoły (plac Grunwaldzki 2). Poprowadził ją wicedyrektor GSF Jerzy Rados.

Na uroczystości obecni byli przedstawiciele kadry GSF, jej słuchacze oraz zaproszeni goście. Wśród nich znaleźli się m.in. przewodniczący Rady Szkoły Julian Skelnik, członek zarządu Pomorskiej Fundacji Filmowej Włodzimierz Grzechnik, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Grzegorz Olszewski oraz przedstawiciele gdyńskiej Policji i Straży Miejskiej.

- Patrząc i słuchając w rozmowach o tym, jak Państwo działają, to, że tutaj można bardzo praktycznie spotkać się z mistrzami i mistrzyniami oraz uczyć się od mistrzów i mistrzyń, to coś niezwykłego. To edukacja, o której można tylko pomarzyć. Kultura jest fundamentem społeczeństwa. Potrzebujemy dobrej kultury, twórców, kreatywności, trudnych pytań i wrażliwości – mówiła wiceprezydentka Gdyni Oktawia Gorzeńska, która następnie odczytała okolicznościowy list od prezydent miasta Aleksandry Kosiorek.

 W roku akademickim 2024/2025 kształcenie rozpoczynają nowo przyjęci słuchacze szkoły, dla których uroczystość była zarazem okazją do złożenia ślubowania oraz odebrania legitymacji. Mają oni przed sobą 5 semestrów nauki, z których każdy oznacza ok. 700 godzin zajęć na Wydziale Reżyserii.

W ich trakcie nauczą się oni m.in. reżyserii i montażu filmu fabularnego i dokumentalnego, a także pracy z aktorem. Odkryją również tajniki sztuki operatorskiej i scenariopisarstwa. Ponadto poznają dźwięk oraz muzykę w filmie, fotografię, technologię produkcji filmowej, a także historię i estetykę filmu fabularnego i dokumentalnego.

Na inauguracji roku akademickiego obecni byli słuchacze GSF, jej pracownicy oraz zaproszeni goście (fot. Jakub Winiewski) 

- Wstrzymujemy oddech i czekamy na to, co słuchacze zrobią z tym, co im oferujemy w ciągu 2,5 roku niełatwej nauki. Zawód reżysera ma w sobie bardzo istotny komponent rzemiosła, a nie tylko wzniosłych artystycznych idei. Spotkają Państwo w tej szkole wspaniałych mistrzów sztuki filmowej. To, w jaki sposób wykorzystają Państwo to, co oni Państwu zaoferują, jest głównie w Państwa dyspozycji – mówił dyrektor GSF Leszek Kopeć.

Program nauczania GSF opracował reżyser Robert Gliński, który podczas poniedziałkowej uroczystości wygłosił wykład inauguracyjny. Ćwiczenia i zajęcia praktyczne, wykłady, seminaria, opiekę artystyczną oraz indywidualne konsultacje realizują doświadczeni wykładowcy: Jacek Bławut, Marcin Borchardt, Mirosław Bork, Kinga Dębska, Sławomir Fabicki, Milenia Fiedler, Andrzej Fidyk, Katarzyna Figura, Robert Gliński, Andrzej Jaroszewicz, Krzysztof Kornacki, Grzegorz Łoszewski, Paweł Łoziński, Juliusz Machulski, Filip Marczewski, Piotr Mikucki, Kamil Przełęcki, Mirosław Przylipiak, Sławomir Pultyn, Irena Siedlar oraz Leszek Starzyński. 

Wydarzenie zakończyła projekcja trzech filmów. Pierwszy z nich był etiudą, którą w ramach przygotowania do kształcenia zrealizowali nowo przyjęci słuchacze GSF. Kolejny to kronika 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, zrealizowana przez słuchacza poprzedniego rocznika Jakuba Poterałę. Trzeci natomiast, zrealizowany przez absolwenta GSF Kamila Czudeja, to produkcja pt. „Nic poważnego” wyróżniona w konkursie filmów krótkometrażowych podczas tegorocznego FPFF. 

Istniejąca od 2010 r. placówka to jedyna tego rodzaju niekomercyjna szkoła na północy Polski. Jej głównym mecenasem jest Miasto Gdynia oraz Energa SA z grupy Orlen.

Organizatorem GSF jest Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni – producent Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz realizator Pomorskich Warsztatów Filmowych.

 

(hs za: UM Gdynia/fot. Jakub Winiewski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%