Zamknij

Zlokalizowano przyczynę usterki wodociągu w Wejherowie; woda nadal nie nadaje się do spożycia

16:23, 02.03.2023 Aktualizacja: 16:25, 02.03.2023
Skomentuj foto kaboompics/pixabay.com foto kaboompics/pixabay.com

"Ze wstępnych ustaleń wynika, że skażenie wody w części systemu zaopatrującego Wejherowo jest wynikiem tzw. wtórnego zanieczyszczenia. Cofnięcie się wody z długiego, praktycznie nieużywanego przyłącza spowodowało pogorszenie jakości mikrobiologicznej wody w sieci" - poinformowała w czwartek po południu rzeczniczka Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji z Gdyni Anna Szpajer.

Skażenie wody w części systemu zaopatrującego Wejherowo (woj. pomorskie) jest wynikiem tzw. wtórnego zanieczyszczenia - podała PAP rzeczniczka PEWiK Anna Szpajer. Wcześniej sanepid wykrył zanieczyszczenia mikrobiologiczne w publicznym wodociągu. Ok. 5 tys. mieszkańców nadal nie może korzystać z bieżącej wody.

Dodała, że w czwartek usterka została zlokalizowana i usunięta. "Dla profilaktyki przez kolejne cztery dni wodociąg nadal będzie dezynfekowany" - oznajmiła.

Oznacza to, że woda w wodociągu publicznym w Wejherowie nadal nie nadaje się do spożycia oraz celów gospodarczych. Nadaje się tylko i wyłącznie do spłukiwania sanitariatów.

Pewnik, które jest administratorem wejherowskiego wodociągu, podał na swojej stronie, że ograniczeniem w korzystaniu z wody do celów spożywczych objętych jest około 5 tys. mieszkańców.

Podał również listę ulic z kwartału o pogorszonej jakości wody: Podmiejska, Techników, Geodetów, Architektów, Tartaczna, Budowlanych, Przemysłowa, Karnowskiego, Rogali, Gulgowskiego, Graniczna, Jana z Kolna, Kolejowa, Ofiar Piaśnicy, Lelewela, Jasna, Żeromskiego, Traugutta, Kołłątaja, Krasińskiego, Majkowskiego, Okrężna, Derdowskiego, Słoneczna, Słowackiego, Nanicka.

Na czas dezynfekcji PEWiK będzie podstawiał pod bloki beczkowozy z wodą.

Szpajer podkreśliła, że pracownicy PEWiK na bieżąco pobierają i badają próbki wody z punktów kontrolnych na terenie miasta. Zaznaczyła, że ujęcie i stacja uzdatniania wody "Cedron" są bezpieczne pod względem jakości mikrobiologicznej.

O zanieczyszczeniu mikrobiologicznym w wodociągu poinformował Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wejherowie. W komunikacie podał, że w związku z otrzymaniem wyników badań wody pobranej w dniach od 23 do 27 lutego br. stwierdza brak przydatności wody do spożycia ze względu na zanieczyszczenie mikrobiologiczne tj. obecność bakterii gr. coli, Escherichia coli, enterokoków.

Spożycie wody z bakteriami gr. coli, Escherichia coli, enterokoków powoduje zatrucie pokarmowe, którego charakterystycznymi symptomami są: gwałtowna biegunka i ból brzucha. Często dochodzą do tego nudności, wymioty, brak apetytu i ogólne osłabienie, a niekiedy pojawiają się też zawroty głowy oraz podwyższona temperatura ciała.(PAP)

autor: Piotr Mirowicz

pm/ jann/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%