"Poniżej na mapach widać dokładne położenie złóż soli potasowej (zielony obszar) oraz soli kamiennej (czerwony obszar). Jak widzicie soli kamiennej jest więcej, ale to ta potasowa jest droższa i nie ma jej w żadnej innej części Polski. Dodam, że zapotrzebowanie roczne naszego kraju na sól potasową to 800 tys. ton, wszystkie badane złoża razem mają około 590 milionów ton soli potasowej, z czego ponad 340 milionów ton jest w Mieroszynie. Jeżeli dojdzie do eksploatacji złóż, to wydobycie zaspokoi potrzeby krajowe, ale pewnie też cześć surowca pójdzie na export. Warto wiedzieć też o jakich dużych pieniądzach mówimy..., sama grupa Azoty rocznie importuje sól POTASOWĄ o wartości 2,5 MILIARDA złotych. Więc widzicie jakiego rzędu pieniądze przy tym interesie wchodzą w grę..." - napisał Redlin.
Okolice Chłapowa, Mieroszyna, Swarzewa i Zdrady bogate są w złoża soli potasowej i kamiennej. Mówi się również o miedzi. Stąd zainteresowanie tym rejonem przez KGHM.
Natomiast na terenie gminy Krokowa występuje gaz łupkowy i też budzi zainteresowanie potencjalnych inwestorów.
Jednak to sól potasowa może okazać się kierunkiem, który w niedalekiej przyszłości stanie się obszarem gospodarczym północnej części województwa pomorskiego.
* * *
Chlorek potasu, zwany solą potasową, o zawartości 60% K2O - jest najpopularniejszym nawozem potasowym, stanowiącym główne źródło potasu dla roślin. Potas należy obok azotu i fosforu do najważniejszych składników pokarmowych dla roślin i spełnia wiele istotnych dla nich funkcji. Rośliny dobrze zaopatrzone w potas korzystnie wpływają z kolei na zdrowie ludzi i zwierząt, poprzez zwiększenie zawartości potasu w ich diecie.
zwiększa urodzajność,
• polepsza jakość roślin uprawnych,
• zwiększa wytrzymałość roślin na suszę poprzez usprawnienie ich gospodarki wodnej,
• zwiększa odporność roślin na choroby i wyleganie,
• poprawia wykorzystanie przez rośliny dostępnego w glebie azotu,
• przyspiesza procesy fotosyntezy.
Chlorek potasu wykorzystywany w rolnictwie jest oferowany pod nazwą handlową "Sól potasowa". Ten wysokoskoncentrowany i łatwo przyswajalny nawóz może być stosowany pod prawie wszystkie uprawy i na wszystkich rodzajach gleb.
Może on być używany zarówno do podstawowego nawożenia przedsiewnego jak i do nawożenia podtrzymującego. Nadaje się do nawożenia wszystkich roślin uprawnych z wyjątkiem tytoniu, chmielu, roślin jagodowych i niektórych warzyw.
nawozy trzeba 19:48, 28.02.2023
z czegoś robić...
Tylko jak tę masę z planowanej kopali wywieźć?!
Ciężarówkami?
Przez gdyńską estakadę?!
;)06:10, 27.05.2023
W Pucku powstała marina, a z pucka przez przekop masowce do zakładów nawozowych;)
tu ma być11:19, 27.05.2023
...piaskownica dla warsiawki i nic więcej... :
Jak to wywieźć, jak linie kolejowe zlikwidowano a dróg nie zbudowano.
Prosi się komunikacja przez Lębork, Kościerzynę a nie przez Trójmiasto.
Ooo18:33, 14.10.2023
I wiemy już dlaczego premier, ups, jego żona kupiła działki w Tupadłach
Baronowa02:04, 25.10.2023
Ona pewnie kupiła działkę budowlana. A tam powstanie linia kolejowa. Mieroszyno- Władysławowo
Marian 08:06, 16.02.2024
Za dużo reklam nie czytam .
0 0
Powstanie kolej z Władysławowa do Mieroszyna. To nie jest daleko. Życzę powodzenia🤓