„Nie jest planowana kontynuacja Programu Inwestycji Strategicznych” – poinformowała wiceminister finansów Hanna Majszczyk. Dodała, że rząd nie przewiduje też rozwiązań pomostowych dla gmin, które już zawarły umowy z wykonawcami, ale nie otrzymały jeszcze środków.
- Do poszczególnych gmin i powiatów płynęły dziesiątki milionów złotych. Samorządy rozwijały się. Teraz nadchodzi czas posuchy i braku inwestycji. Obecny rzad nie potrafi poradzić sobie z finansowaniem przyszłości naszego kraju. Również gmina Czarne pozyskiwała pieniądze z Programu Inwestycji Strategicznych. Swego czasu Mariusz Birosz zorganizował konsultacje społeczne z udziałem ówczesnego rzecznika rządu Piotra Müllera. Niestety nie uczestniczyli w nich radni z Czarnego ani pan burmistrz. Za to pojawili się samorządowcy z ościennych gmin. Brak tego programu to zatrzymanie rozwoju. Dla gmin leżących daleko od aglomeracji trójmiejskiej to ogromny cios. Mam wrażenie, że nasz czarneński samorząd nie będzie miał lekko i może nas dotknąć widmo bankructwa gminy - oświadcza Jerzy Terechów, radny gminy Czarne w powiecie człuchowskim.
* * *
„Nie jest planowana kontynuacja Programu Inwestycji Strategicznych. Nowe kompleksowe rozwiązania dotyczące finansowania jednostek samorządu terytorialnego zostały ujęte w ustawie z dnia 1 października 2024 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego” – wyjaśniła wiceminister w odpowiedzi na poselską interpelację.
Zapytana o przyczyny opóźnień w przekazywaniu samorządom promes finansowych z Programu Inwestycji Strategicznych Majszczyk wyjaśniła, że resort finansów „nie identyfikuje opóźnień w tym zakresie”.
Dopytywana o planowane rozwiązania pomostowe dla gmin, które już zawarły umowy z wykonawcami, ale nie otrzymały jeszcze środków wiceszefowa MF podkreśliła, że zgodnie z zasadami programu wypłaty realizowane są na podstawie składanych przez JST wniosków o wypłatę po zakończeniu określonego etapu inwestycji w transzach (1, 2 lub 3) w zależności od czasu realizacji inwestycji i liczby podpisanych umów.
„Każdy wniosek o wypłatę spełniający wymagania formalne jest realizowany w najbliższym oknie płatniczym, jeśli został złożony najpóźniej na 7 dni roboczych przed datą tego okna płatniczego. Jeżeli wniosek zostanie złożony później zostanie on zrealizowany w kolejnym oknie płatniczym. Zgodnie z umową w sprawie obsługi Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, wypłaty dofinansowania z Programu odbywają się w określonych oknach płatniczych, tj. co do zasady 15 – go i 25 – dnia każdego miesiąca. W przypadkach, w których ww. dni nie wypadają w dni powszednie okna płatnicze realizowane są w pierwszych następujących dniach roboczych. W związku z powyższym, nie identyfikuje się konieczności wprowadzania rozwiązań pomostowych dotyczących wypłat z tytułu promes” – wyjaśniła Majszczyk.
Wiceminister zaznaczyła także, że Ministerstwo Finansów nie planuje rewizji listy projektów zatwierdzonych przez poprzedni rząd.
Z danych BGK wynika, że 6972 inwestycji (spośród 19545 inwestycji, które otrzymały dofinansowanie) nie została jeszcze zakończona.
Oznacza to, że jednostki samorządu terytorialnego mogą wnioskować o wypłaty w ramach tych inwestycji, zgodnie z zasadami określonymi w uchwale Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2021 r w sprawie ustanowienia Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych oraz regulaminami naboru wniosków o dofinansowanie poszczególnych edycji Programu.
Program Inwestycji Strategicznych to bezzwrotne dofinansowania inwestycji publicznych realizowanych przez gminy, powiaty, miasta i województwa w całej Polsce.
Dofinansowanie z programu udzielane było na wniosek składany do Prezesa Rady Ministrów za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego. Wnioski o dofinansowanie składane były poprzez specjalną aplikację BGK. Łącznie rozstrzygnięto dziewięć edycji programu. W wyniku rozstrzygnięcia wszystkich edycji, dofinansowaniem z Programu objęto łącznie ponad 19,5 tys. inwestycji na terenie całego kraju, na ogólną kwotę dofinansowania w wysokości 99,2 mld zł.
mp/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz