W Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Dokument określa m.in. zadania samorządu powiatu w zakresie aktywności zawodowej, wspierania zatrudnienia oraz rynku pracy.
- Powiatu już mają bardzo wiele zadań, z których trudno się wywiązać przy obecnych budżetach. Nakładanie nowych obowiązków bez odpowiednich funduszy mija się z celem. Mam jedna nadzieję, że zadania, która nakłada na nas prawodawca będą miały pokrycie w pieniądzach przekazanych przez rząd do budżetu powiatu. Działania związane z promowaniem zatrudnienia oraz reagowaniem na zwolnienia grupowe to zadania bardzo odpowiedzialne i nader często związane z ludzkimi dramatami. Moim zdaniem nakłada to na powiat obowiązek zatrudnienia odpowiednich specjalistów od rynku pracy, w tym psychologów, którzy będą wiedzieli jak reagować w przypadku utraty pracy przez większą grupę osób. Pamiętać przy tym należy, że nadal są rodziny, które wspólnie pracują w jednym zakładzie pracy - podkreśla Mirosława Dalecka, radna powiatu chojnickiego.
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia reguluje m.in. zadania samorządu województwa oraz samorządu powiatu dotyczące wpierania zatrudnienia oraz określa sposób funkcjonowania wojewódzkich i powiatowych urzędów pracy.
Jak wskazano w ustawie do zadań powiatu należy m.in. pozyskiwanie i realizowanie ofert pracy oraz rejestrowanie osób bezrobotnych i poszukujących pracy. Wśród zadań realizowanych przez samorządy powiatu wymieniono też organizowanie i finansowanie form pomocy, w tym w szczególności pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego, szkoleń, staży oraz prac interwencyjnych i robót publicznych.
Zgodnie z opublikowanymi przepisami, samorządy powiatowe będą również zobowiązane do inicjowania i realizacji przedsięwzięć mających na celu rozwiązanie lub złagodzenie problemów związanych z planowanymi zwolnieniami grupowymi z przyczyn dotyczących zakładu pracy.
„W ramach PUP we współpracy z samorządem gminnym mogą być tworzone i prowadzone lokalne punkty informacyjno-konsultacyjne, będące komórkami organizacyjnymi PUP zlokalizowanymi poza główną siedzibą PUP, które na terenie gminy realizują zadania na rzecz bezrobotnych, poszukujących pracy i osób niezarejestrowanych, w tym osób biernych zawodowo, oraz pracodawców, w szczególności udzielają informacji o możliwościach i zakresie form pomocy” – wskazano w ustawie.
Opublikowane przepisy zastąpią ustawę z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
mr/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz