„Do 31 maja wójt, burmistrz, prezydent miasta musi przedstawić radzie gminy (miasta) sprawozdanie z realizacji programu współpracy z organizacjami pozarządowymi za rok ubiegły. Dokument powinien być też w Biuletynie Informacji Publicznej.” - podkreśla Michał Gruchała z Chojnickiego Dialogu.
Gruchała od kilku lat realizuje zadania wynikające z zasad strażnictwa obywatelskiego. Monitoruje działania władzy i reaguje na łamanie prawa.
Przypomnijmy, że jako chojnicki watchdog ma na swoim koncie dwie wygrane z burmistrzem przed Sądem Administracyjnym i jedną przed Samorządowym Kolegium Odwoławczym.
Teraz zachęca Chojniczan do aktywności związanej z monitorowaniem i oceną sprawozdania burmistrza Arseniusza Finstera za 2024 rok. Mieszkańcy mają prawo publicznie ustosunkować się do dokumentu podczas sesji absolutoryjnej. Mogą poddać krytyce sprawozdanie i zadać pytania z nim związane.
„W sprawozdaniu znajdziecie informacje dotyczące m.in. przeprowadzonych otwartych konkursów ofert, nawiązanych partnerstw z trzecim sektorem, udzielonych patronatów, szkoleń, doradztwa.” - dodaje Gruchała.
Pozarządowiec od ponad roku współpracuje z Siecią Obywatelską Watchdog Polska, która już kilka lat temu zaistniała w Chojnicach, włączając się do obrony zaatakowanego sądownie przez burmistrza Marcina Wałdocha. Chojniczanin wygrał wtedy z Finsterem!
Michał Gruchała w swoich wystąpieniach szeroko promuje jawność i transparentność. Tych niestety w Chojnicach bardzo brakuje. Dlatego właśnie 10 czerwca organizowane jest spotkanie z przedstawicielami Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.
„Zapraszamy do udziału w otwartym, bezpłatnym spotkaniu o jawności i prawach mieszkańców. Na spotkaniu zapraszamy wszystkich działaczy lokalnych z terenu powiatu chojnickiego i województwa pomorskiego zainteresowanych swoimi prawami ze szczególnym uwzględnieniem Prawa do Informacji. Przedstawimy wzory dokumentów, opowiemy o naszych praktykach w walce o Jawność na terenie Powiatu Chojnickiego.” - zaprasza Gruchała.
Chojnicki watchdog zwraca uwagę na kwestie aktywności obywatelskiej mieszkańców. To ważna droga budowania relacji z władzą, która pomija zdanie mieszkańców. Tym bardziej w przestrzeniach, które od lat są tematem postulatów i wniosków, na przykład kiedy chodzi o drogi, bezpieczeństwo, środowisko czy rozwój dzieci i młodzieży.
Spotkanie obywatelskie odbędzie się w Centrum Edukacyjno-Wdrożeniowym przy ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 30a w Chojnicach.
„Od 17:30 gościć będziemy przedstawicieli Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska, którzy w ramach "Jawność w Drodze 2025" opowiedzą o jawności ze swojej perspektywy.” - informuje Michał Gruchała.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz