Zamknij

Osowicka: będą zmiany w przepisach dotyczących schronisk dla zwierząt. Jest projekt rozporządzenia

09:26, 27.04.2025 Aktualizacja: 09:27, 27.04.2025
Skomentuj PAP PAP

Konieczność utwardzenia określonych dróg wewnętrznych w schronisku, obowiązek przeprowadzania dezynfekcji obok obligatoryjnej dotychczas dezynsekcji oraz uszczegółowienie danych wprowadzanych do wykazu zawierającego opis zwierzęcia – zaproponowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w projekcie rozporządzenia dotyczącego schronisk dla zwierząt.

- Przystosowanie schronisk dla zwierząt to bardzo istotny element całego procesu przywracania zwierzętom domów. Odpowiednie zabezpieczenia i elementy infrastruktury mają dać komfort pracownikom i wolontariuszom, co bezapelacyjnie przełoży się na funkcjonowanie placówek. Jeśli chodzi o drogi to również ważna część schroniska. Im w wyższym standardzie, tym lepsze dotarcie do poszczególnych pomieszczeń. Także istotne w przypadku potrzeby ewakuacji. Można powiedzieć, że rozporządzenie ma na celu danie możliwości zwierzakom warunków, w których lepiej będą mogły wypracować relacje z ludźmi - podkreśla Marzenna Osowicka, radna miasta Chojnice.

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia MRiRW w sprawie minimalnych warunków utrzymywania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt. 

Jak wskazano w uzasadnieniu do rozporządzenia, zmiany dotyczą m.in. zakresu, w jakim teren schroniska powinien mieć utwardzone drogi komunikacyjne. Zgodnie z proponowanymi przepisami powinny zostać utwardzone drogi prowadzące do pomieszczeń wykonywania podstawowych zabiegów leczniczych, izolowania zwierząt chorych lub podejrzanych o chorobę, utrzymywania zwierząt zdrowych, kwarantanny zwierząt, separacji zwierząt agresywnych, utrzymywania młodych oddzielonych od matek, utrzymywania samic z oseskami. Utwardzone drogi powinny tez prowadzić do pomieszczeń przeznaczonych do prac administracyjno-biurowych oraz celów socjalnych.

Zmiany obejmą też zasady prowadzenia dokumentacji zwierząt. 

„Do wykazu zawierającego opis zwierzęcia przebywającego w schronisku dodano kryteria, tj.: imię, rasa, data naniesienia lub data odczytania wszczepianego transpondera oraz informacja o aktualnej kondycji, w tym stanie zdrowia zwierzęcia” – wskazano w uzasadnieniu do projektu.

Proponowane przepisy wprowadzają też obowiązek przeprowadzania dezynfekcji, obok obligatoryjnej dotychczas dezynsekcji. Jak wskazano w projekcie, dezynfekcja pomieszczeń, w których przebywają zwierzęta powinna być przeprowadzana nie rzadziej niż raz w miesiącu. Natomiast pomieszczenia przeznaczone do izolowania zwierząt chorych lub podejrzanych o chorobę oraz pomieszczenia przeznaczone na kwarantannę nowo przyjętych zwierząt będą musiały być dezynfekowane każdorazowo po opuszczeniu ich przez zwierzę.

Projektowane rozporządzenie ma zastąpić dotychczasowe przepisy określające minimalne warunki utrzymywania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt, zakres sprawowanej nad nimi opieki, w tym opieki weterynaryjnej, sposób ich oznakowania oraz szczegółowy zakres informacji, jakie są zawarte w dokumentacji dotyczącej utrzymywanych w schronisku zwierząt. Nowe przepisy mają wejść w życie w tym samy dniu co przepisy ustawy o zdrowiu zwierząt.

Według danych z 2023 r. pod nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej znajdowało się 245 podmiotów prowadzących schroniska dla bezdomnych zwierząt. Na 229 skontrolowanych schronisk w ponad połowie stwierdzono nieprawidłowości. W 2022 roku z 234 podmiotów nadzorowanych prowadzących schroniska poddano kontroli 222 podmioty, przy czym nieprawidłowości wykazano w 30,2 proc. schronisk, a w 2021 r. w 26,3 proc. z 228 nadzorowanych i skontrolowanych schronisk. 

W wyniku kontroli w 2023 r. wszczęto postępowanie administracyjne lub karne w stosunku do 64 podmiotów, natomiast w latach 2022 i 2021 odpowiednio wobec 27 i 22 podmiotów. 

mr/

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%