Zamknij

Osowicka: opublikowano jednolity tekst ustawy o referendum lokalnym

21:43, 21.04.2025 Aktualizacja: 21:56, 21.04.2025
Skomentuj foto macrovector/freepik.com foto macrovector/freepik.com

W Dzienniku Ustaw opublikowano jednolity tekst ustawy o referendum lokalnym. Uwzględnia on m.in. zmiany wprowadzone ustawą o ochronie ludności i obronie cywilnej.

- Referendum lokalne to doskonałe narzędzie partycypacji społecznej. Dobry włodarz nie powinien się bać tego sposobu wyrażania swojego zdania przez mieszkańców. Referendum lokalne powinno wejść nam w krew, powinno stać się sposobem na rozwiązywanie samorządowych problemów. Mieszkańcy mają prawo decydować o swojej gminie, nie tylko w czasie wyborów samorządowych, ale a każdy momencie trwania kadencji władz. Po to jest właśnie referendum lokalne. W Chojnicach mamy wiele obszarów wyzwalających emocje. Warto więc się pochylić nad daniem głosy mieszkańcom, żeby to oni wypowiedzieli się o lasku miejskim, o pieniądzach na sport, o funkcjonowaniu kultury, o placach zabaw, o remontach i budowie dróg, o podatkach miejskich, a jeśli będzie taka potrzeba również o tym, czy władze mają pracować dalej. Dobry włodarz nie tylko ma mówić, że jest gotowy poddać się referendum. Dobry włodarz powinien pod publiczne głosowanie poddać na początek jeden z trudnych miejskich tematów. To już będzie swoiste pokazanie czego chcą mieszkańcy, bo przecież jak mówi ustawa o samorządzie gminnym "Mieszkańcy gminy tworzą z mocy prawa wspólnotę samorządową." - podkreśla Marzenna Osowicka, radna miasta Chojnice.

* * *

Ustawa o referendum lokalnym określa zasady i tryb jego przeprowadzania. W referendum mieszkańcy jednostki samorządu terytorialnego wyrażają w drodze głosowania swoją wolę: w sprawie odwołania organu stanowiącego tej jednostki; co do sposobu rozstrzygania sprawy dotyczącej tej wspólnoty, mieszczącej się w zakresie zadań i kompetencji organów danej jednostki; oraz w innych istotnych sprawach, dotyczących społecznych, gospodarczych lub kulturowych więzi łączących tę wspólnotę.

Zgodnie z zapisami regulacji przedmiotem referendum gminnego może być również: odwołanie wójta (burmistrza, prezydenta miasta) oraz samoopodatkowanie się mieszkańców na cele publiczne mieszczące się w zakresie zadań i kompetencji organów gminy.

Zgodnie z obwieszczeniem Marszałka Sejmu, ogłoszony w Dzienniku Ustaw jednolity tekst ustawy o referendum lokalnym uwzględnienia zmiany wprowadzone ustawą z dnia 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej (Dz. U. poz. 1907) oraz zmiany wynikające z przepisów ogłoszonych przed dniem 14 marca 2025 r.

* * *

Art.  2. [Przedmiot referendum]

1. W referendum lokalnym, zwanym dalej "referendum", mieszkańcy jednostki samorządu terytorialnego jako członkowie wspólnoty samorządowej wyrażają w drodze głosowania swoją wolę:

1) w sprawie odwołania organu stanowiącego tej jednostki;

2) co do sposobu rozstrzygania sprawy dotyczącej tej wspólnoty, mieszczącej się w zakresie zadań i kompetencji organów danej jednostki;

3) w innych istotnych sprawach, dotyczących społecznych, gospodarczych lub kulturowych więzi łączących tę wspólnotę.

2. Przedmiotem referendum gminnego może być również:

1) odwołanie wójta (burmistrza, prezydenta miasta);

2) samoopodatkowanie się mieszkańców na cele publiczne mieszczące się w zakresie zadań i kompetencji organów gminy.

3. Referendum polega na udzieleniu na urzędowej karcie do głosowania pozytywnej lub negatywnej odpowiedzi na postawione pytanie lub pytania w zakresie spraw określonych w ust. 1 i 2 albo na dokonaniu wyboru pomiędzy zaproponowanymi wariantami.

 

mam/

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%