Zamknij

Sławski: gratulacje dla Gołczewa, Bierkowa i Sierzna. Konkurs na Fundusz sołecki rozstrzygnięty

23:11, 15.03.2025 Aktualizacja: 23:36, 15.03.2025
Skomentuj foto materiał prasowy foto materiał prasowy

W tegorocznej edycji konkursu na Fundusz sołecki - najlepsza inwestycja wzięło udział 18 sołectw z województwa pomorskiego. Pod uwagę brano m.in. działania aktywizujące społeczność lokalną oraz promujące wieś jako dobre miejsce do życia. Wśród laureatów znalazły się sołectwa, w których powstały miejsca spotkań i integracji mieszkańców. Najlepszym okazało się Gołczewo. Na drugim miejscu znalazło się Bierkowo, zaś trzecim zostało Sierzno. W sumie do zdobycia było 12 tys. zł.

- Wspieranie sołectw to bardzo ważne i potrzebne działanie. Jako samorząd województwa powinniśmy szerzej doceniać sołtysów, gdyż wiele pracy wykonują na zasadzie wolontariatu i poświęcając swój czas swojej wsi i jej mieszkańcom, moim zdaniem potrzebują więcej uznania. Są inicjatorami i bardzo często głównymi wykonawcami wielu potrzebnych społeczności inicjatyw. Mamy w województwie bardzo dużo doskonale funkcjonujących sołectw, w których aktywność społeczną mieszkańcy wyrażają również przez przynależność do Kół Gospodyń Wiejskich i Ochotniczych Straży Pożarnych. To symbolika polskiej wsi. Dlatego rolą samorządu, a samorządu województwa w szczególności, jest wspieranie takich aktywności. Ja ze swojej strony bardzo cieszę się, że na podium w tym roku znalazły się dwa sołectwa z powiatu bytowskiego, w którym w ubiegłej kadencji zasiadałem w Radzie Powiatu. Gratuluję również sąsiadom z powiatu słupskiego - podkreśla Krzysztof Sławski, radny województwa pomorskiego.

Fot. Łukasz Tokarczyk

Wręczenie nagród odbyło się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego 11 marca 2025 r. Wydarzenie połączone było z obchodami Dnia Sołtysa. Z tej okazji sołtysi otrzymali listy gratulacyjne od marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka.

Dzięki Państwa aktywności, poświęceniu i umiejętności integrowania lokalnej społeczności są skutecznie realizowane projekty poprawiające jakość życia mieszkańców wsi – czytamy w liście od marszałka Struka.

Życzenia złożył też przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego Jan Kleinszmidt. Powiedział, że chce, aby praca sołtysów stawała się źródłem satysfakcji i budziła uznanie społeczne.

Są najbliżej ludzi

Sołtysi, bo o nich mowa, są tymi, którzy tworzą i organizują społeczność na wsi. Są wybierani przez mieszkańców w bezpośrednim głosowaniu. Wielu z nich latami piastuje urząd, ale są i tacy, którzy kontynuując rodzinne tradycje, startują na to stanowisko, które jest niejako przekazywane z pokolenia na pokolenie. Warto dodać, że urząd sołtysa został utworzony na przełomie XII i XIII w. Dzięki temu mocno zakorzenił się w świadomości mieszkańców. Obecnie pełnienie funkcji sołtysa to nie tylko administrowanie, ale też troska o rozwój i coraz bardziej kreatywne podejście do obszarów wiejskich.

– Dobry sołtys musi być sprawnym organizatorem, który potrafi zaktywizować i zmotywować mieszkańców wsi do włączenie się w realizowane inicjatywy – mówił członek Zarządu Województwa Pomorskiego Adam Gawrylik.

Wicemarszałek Gawrylik podkreślił, że praca sołtysa często jest niedoceniana, bardzo wymagająca i przez to niezwykle istotna społecznie. Warto dodać, że w województwie pomorskim jest ok. 1700 sołectw.

Za co nagrodzono?

Do konkursu na Fundusz sołecki zgłosiło się 18 kandydatów.

– Mieliśmy niezwykle trudne zadanie. Wybraliśmy te sołectwa, których projekty aktywizują mieszkańców i wspierają potrzeby lokalnej społeczności – podkreślił członek komisji konkursowej, prezes stowarzyszenia Sołtysi Pomorza Michał Nowak.

Gołczewo

I tak najlepsze okazało się Gołczewo w gminie Parchowo (powiat bytowski). To mała, licząca według danych z 2022 r., 276 osób wieś, której mieszkańcy zdecydowali się na zmodernizowanie wiejskiego domu kultury. W budynku wymieniono instalacje i powiększono obiekt. Zmieniono położenie kuchni, łazienki i kotłowni, co umożliwiło utworzenie miejsca dla wozu strażackiego. Dzięki temu dom kultury stał się bardziej funkcjonalny, dostępny i estetyczny. Miejsce to jest teraz centrum aktywności społecznej i kulturalnej.

Odbywa się tam wiele wydarzeń sprzyjających integracji mieszkańców, rozwojowi lokalnych tradycji i pasji. Spotykają się m.in. członkinie i członkowie koła gospodyń wiejskich, a także strażacy-ochotnicy – wyjaśnia sołtys Łukasz Majer.

Prowadzone są też zajęcia artystyczne dla dzieci, różne szkolenia i warsztaty.

Wiejski dom kultury stał się miejscem, które wspiera rozwój lokalnej kultury, a także angażuje mieszkańców do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym – dodał Łukasz Majer – sołtys, który kontynuuje rodzinną tradycję.

Fot. Łukasz Tokarczyk

Wcześniej cztery kadencje sołtysem był jego ojciec. Co ważne, obiekt jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Za zwycięstwo w konkursie sołectwo otrzyma pięć tysięcy złotych.

Kto jeszcze na podium?

Bierkowo

Drugie miejsce i cztery tysiące dostało, liczące ponad tysiąc osób, Bierkowo w gminie Redzikowo (powiat słupski). Na osiedlu, w którym mieszkają 232 osoby, pomiędzy blokami wielorodzinnymi, powstał park edukacyjno-sportowy Epoka. To miejsce do rekreacji i integracji. Na tym terenie są m.in.: siłownia pod chmurką, plac zabaw dla najmłodszych, szachy, tenis stołowy i piłkarzyki. Wśród zielonych drzew i krzewów powstały alejki spacerowe, a także domki dla owadów i ptaków.

Fot. Łukasz Tokarczyk

Mieszkańcy są dumni z tego, co stworzyli, tym najbardziej, że projekt był podzielony na trzy etapy i trwał w sumie 9 lat – podkreśla sołtys Jan Gruszewski.

Sierzno

Trzecia pozycja i trzy tysiące złotych przypadła sołectwu Sierzno w gminie Bytów (powiat bytowski). Doceniono modernizację świetlicy wiejskiej jako miejsca integracji. Sierzno to mała wieś, w której nie ma ani szkoły, ani kościoła. Najbliższym miejscem, gdzie mieszkańcy mogli korzystać z oferty kulturalnej, był oddalony o około 10 km Bytów. Dlatego też mieszkańcom zależało na modernizacji świetlicy wiejskiej. Prace trwały w sumie 13 lat, ale dzięki temu powstało jedno z ważniejszym miejsc we wsi.

Tutaj odbywają się spotkania, dyskusje czy głosowania – opowiada sołtys Barbara Stępień.

Poza pracami remontowo-budowlanymi, wymieniono instalacje, okna i drzwi, zamontowano panele fotowoltaiczne oraz doposażono kuchnię.

Teraz nie mamy się czego wstydzić, a nasi mieszkańcy chętnie spotykają się w świetlicy – chwali się Barbara Stępień.

Fot. Łukasz Tokarczyk

Jak dodaje jej sołectwo liczy zaledwie 170 mieszkańców.

O co chodzi w konkursie?

Konkurs przeprowadzany jest w dwóch etapach – wojewódzkim (czwarta edycja) i krajowym (ósma edycja). Ma na celu aktywizację mieszkańców obszarów wiejskich. Chodzi w nim też o prezentację dobrych praktyk, wymianę doświadczeń oraz promocję wsi jako miejsca do życia i rozwoju społeczno-zawodowego. Udział w konkursie to także doskonała okazja do przekazywania wiedzy i informacji dotyczących realizacji projektów służących aktywizacji społeczności lokalnej, finansowanych w sołectwach w ramach funduszu sołeckiego.

 

(Mariusz Sieraczkiewicz za: pomorskie.eu/Dorota Kulka)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%