Rzeczniczka poinformowała, że celem podpisanego porozumienia jest rozwój kadr medycznych: kształcenie dyplomowe, podyplomowe, organizację staży oraz podnoszenie kwalifikacji personelu medycznego. "Dzięki inicjatywie specjalistyczne usługi zdrowotne staną się również bardziej dostępne dla mieszkańców regionu - z naciskiem na powiat kartuski oraz tczewski" - podała.
Przedstawiciele Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed), Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego (UCK) oraz Powiatowego Centrum Zdrowia w Kartuzach, spółki Szpitale Tczewski i powiatów kartuskiego i tczewskiego podpisali list intencyjny ws. współpracy - podała w komunikacie rzeczniczka GUMed Małgorzata Kaliszewska.
Porozumienie otwiera też nowe możliwości, np. wspólne kształtowanie dobrych praktyk w zakresie jakości w ochronie zdrowia.
W porozumieniu napisano, że GUMed oraz samorządy powiatów kartuskiego i tczewskiego podejmą starania, aby zajęcia dydaktyczne wynikające z programu studiów studentów GUM prowadzone były na terenie tych powiatów. Szpital w Kartuzach i Tczewie umożliwią realizację przez studentów GUMed praktyk zawodowych w ich obiektach.
Dyrektor naczelny UCK dr Jakub Kraszewski cytowany w komunikacie zaznaczył, że sygnatariuszom podpisanego porozumienia zależy na leczeniu pacjentów jak najsprawniej i jak najbliżej miejsca ich zamieszkania. "Dla wielu przejazd do Trójmiasta jest wyzwaniem i barierą i trzeba zrobić wszystko, aby tę pomoc stamtąd przesuwać bliżej miejsc, gdzie oni mieszkają" - stwierdził.
Dyrektor ds. lecznictwa UCK dr hab. Tomasz Stefaniak podkreślił, że list stanowi opis idei, która im przyświeca. "Liczba kroków, które już podjęliśmy, jak np. wymiana rezydentów, będzie prowadziła do zacieśniania współpracy, konsolidowania działań i wytworzenia zintegrowanego hubu klinicznego, medycznego oraz naukowego po to, żeby przybliżyć nowoczesną medycynę do regionu, a szczególnie do pacjentów powiatów tczewskiego i kartuskiego" - powiedział.
Prorektor ds. klinicznych GUMed prof. Michał Hoffmann zaznaczył, że ważna jest decentralizacja. Podkreślił, że współpraca ze szpitalami z Kartuz i Tczewa może być docelową jedną z wielu tego typu inicjatyw Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. "Wierzymy w to, że koncentracja usług medycznych i diagnostycznych jedynie w dużych centrach miejskich nie jest wystarczającą do efektywnego troszczenia się o zdrowie mieszkańców" - powiedział.
Z treści porozumienia wynika, że lekarze rezydenci UCK realizujący staże kierunkowe w ramach modułu podstawowego - z chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej i pediatrii, będą je odbywali w pierwszej kolejności w szpitalach w Kartuzach i Tczewie. Lekarze rezydenci szpitala w Kartuzach oraz szpitala w Tczewie, byli przyjmowani do UCK na staże kierunkowe w pierwszej kolejności.
Ponadto UCK podejmie działania, aby w miarę możliwości, wysokospecjalistyczne świadczenia zdrowotne dla pacjentów z powiatów kartuskiego i tczewskiego, ze szczególnym uwzględnieniem leczenia onkologicznego, realizowane były na terenie szpitali w Kartuzach i Tczewie.
W porozumieniu wskazano, że UCK, szpitale w Kartuzach i Tczewie podejmą działania w zakresie znalezienia wspólnych ścieżek diagnostyczno-terapeutycznych oraz wspólnej oceny jakości w obszarach klinicznych. Podejmą także współpracę w zakresie realizacji badań klinicznych i naukowych.
W ostatnim punkcie podpisanego listu napisano, że UCK, szpitale w Kartuzach i Tczewie, przy poszanowaniu obowiązujących norm prawnych i bioetycznych, podejmą działania w zakresie zwiększenia dawstwa organów, ze szczególnym uwzględnieniem rogówek. (PAP)
pm/ agt/
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu dziendobrypomorze.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz