Zamknij

Terechów: resort cyfryzacji zapowiada blisko 330 mln złotych na program „Cyberbezpieczne wodociągi”

07:40, 06.03.2025 Aktualizacja: 07:44, 06.03.2025
Skomentuj foto  stux stux/pixabay.com foto stux stux/pixabay.com

W drugim kwartale br. ma ruszyć projekt „Cyberbezpieczne wodociągi” współfinansowany ze środków KPO. Na realizację tego przedsięwzięcia zaplanowano ok. 328,5 mln zł netto – poinformował departament cyberbezpieczeństwa resortu cyfryzacji.

- Jaki jest stan naszych gminnych wodociągów wszyscy wiemy. Czas zatem poważnie podejść do sprawy i rozpocząć modernizację w każdej przestrzeni funkcjonowania sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Istotne również jest bezpieczeństwo dostarczania wody i odbioru ścieków. Chodzi o sterowanie elektroniczne. Odpowiednie systemy komputerowe mogą informować pracowników spółki o zaistniałych awariach. Wszystko zależy od odpowiedniego monitoringu magistrali i zaworów. Takie rozwiązania w wielu miejscowościach są już normą. Uciekanie od tego w konsekwencji może doprowadzić nas do całkowitego wykluczenia, a restrykcyjne przepisy unijne nawet do zamknięcia sieci. Przypomnę, że z powodu braku spełniania określonych norm została zamknięta oczyszczalnia ścieków w Wyczechach. Czy zatem będziemy bezczynnie czekać na katastrofę, która pozbawi nas bieżącej wody i możliwości odprowadzania ścieków, czy rozpoczniemy starania o pozyskiwanie funduszy zewnętrznych, by jak najszybciej przystąpić do modernizacji? - podkreśla Jerzy Terechów, radny gminy Czarne w powiecie człuchowskim.

* * *

Zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Cyfryzacji celem nowego programu ma być wzmocnienie cyberbezpieczeństwa przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych, wykorzystujących technologie operacyjne (OT). Projekt „Cyberbezpieczne wodociągi” ma być współfinansowany ze środków KPO, a będzie się skupiał w szczególności na wzmocnieniu ochrony podłączonych do sieci IT przemysłowych systemów sterowania (ICS).

„Konieczność uruchomienia takiego projektu wynika z obserwacji prowadzonych przez podmioty krajowego systemu cyberbezpieczeństwa” – zaznaczono w biuletynie informacyjnym departamentu cyberbezpieczeństwa resortu cyfryzacji.

Jak poinformowano, w ramach projektu będzie można sfinansować również rozwój kompetencji personelu przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych, a także przeprowadzić audyty oraz aktualizację procedur bezpieczeństwa stosowanych w tych podmiotach.

„Łączna kwota środków zaplanowana na realizację tego przedsięwzięcia wynosi ok. 328,5 mln zł netto. Aktualnie w toku są prace nad jego uruchomieniem, które zostało przewidziane już w II kwartale tego roku” – czytamy w biuletynie.

Według danych resortu w 2024 r. zespół reagowania na incydenty bezpieczeństwa komputerowego CSIRT NASK obsłużył ponad 100 tys. incydentów, z czego ok. 2000 z nich dotyczyło administracji samorządowej i jej jednostek.

„Przy czym warto podkreślić, że rzeczywista skala cyberataków na jednostki samorządu terytorialnego (JST) może być większa. Wynikać to może zarówno z mniejszej świadomości zagrożeń zarówno wśród użytkowników, jak i administratorów, jak również niechęcią do ujawniania zdarzeń, które mogłyby stawać instytucje w niekorzystnym świetle, np. co do poziomu stosowanych zabezpieczeń” – zaznaczono w biuletynie.

mam/

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu dziendobrypomorze.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%