Trójka chojnickich społeczników, w tym dwie radne: Mirosława Dalecka (Rada Powiatu Chojnickiego), Marzenna Osowicka (Rada Miejska w Chojnicach) oraz Michał Gruchała (watchdog i szef Stowarzyszenia „Chojnice – tu bije moje serce”), stwierdziła, że nie przejdą obojętnie wobec apelu chojnickich przedsiębiorców do radnych miasta Chojnice w sprawie nieuchwalania podwyżek podatku od nieruchomości.
W tej sprawie Dalecka, Osowicka i Gruchała zajęli stanowisko. I jako samorządowcy, i jako mieszkańcy Chojnic, którzy od wielu miesięcy wspólnie monitorują działania władz miasta.
Uważają, że ciągłe podnoszenie danin miejskich jest sprzeczne z interesem i potrzebami mieszkańców, szkodzi rozwojowi miasta i pokazuje, że rządzący Chojnicami nie mają żadnej wizji przyszłości i budowania nowoczesnego systemu miejskiego spełniającego oczekiwania społeczności lokalnej.
Popieramy apel chojnickich przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w mieście Chojnice o niepodnoszenie podatków od nieruchomości, tym bardziej, że podatki te są i tak już wysokie.
Jak podkreślają przedsiębiorcy - płacą już jedną z wyższych stawek bliską maksymalnej stawce określonej przez Ministra Finansów w Polsce, gdzie takie stawki powinny być naliczane w znacznie większych miastach o wysokim potencjale gospodarczym.
Tak wysokie stawki podatków od nieruchomości zniechęcą przedsiębiorców i w żaden sposób nie przyciągną nowych inwestorów, nowych przedsiębiorców do prowadzenia działalności na terenie miasta Chojnice.
Widzimy od kilku lat, że miasto pustoszeje, sklepy są zamykane, a witryny okienne świecą pustkami. Widzimy brak pomysłów władz miasta na szukanie środków finansowych poza podnoszeniem danin od mieszkańców i przedsiębiorców, co powoduje wycofywanie się z kluczowych inwestycji np. budowy WTZ po byłym PKO oraz budowy niektórych ulic miejskich obiecywanych mieszkańcom od lat.
Uważamy, że należy wypracować dialog, ogólną dyskusję jak zapobiec rokrocznym podwyżkom podatków od nieruchomości. Uważamy, że demokracja daje nam wiele narzędzi partycypacji społecznej, z których korzystanie może pozytywnie wpłynąć na rozwój naszego miasta, dać ludziom poczucie identyfikacji i odpowiedzialności za Chojnice. Zaangażowanie w mieszkańców w szeroki proces budowania transparentności i jawności jest naszym zdaniem najlepszym sposobem na wykształtowanie mechanizmów kreujących dobre relacje na linii władza – mieszkańcy, co pozwoli unikać momentów generujących konflikty i niezadowolenie społeczne.
Biorąc pod uwagę trudną sytuację związaną z inflacją i podwyżkami obawiamy się, że dorzucanie i mieszkańcom, i przedsiębiorcom kolejnych wyższych opłat do niczego dobrego nie doprowadzi.
Dlatego apelujemy o prawdziwą, rzetelną i równą dla wszystkich debatę miejską, w której nie będzie tematów tabu, a mieszkańcy będą mogli bez obaw wyrazić swoje opinie dotyczące każdego problemu, z którym się dziś borykamy.
Mirosława Dalecka
Marzenna Osowicka
Michał Gruchała
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz