Zamknij

Osowicka: będzie nowy system przeciwdziałania przemocy domowej. Tego chce Ministerstwo Sprawiedliwości

20:46, 20.11.2024 PAP Aktualizacja: 21:04, 20.11.2024
Skomentuj foto Ministerstwo Sprawiedliwości/FB foto Ministerstwo Sprawiedliwości/FB

Ministerstwo Sprawiedliwości planuje stworzyć system teleinformatyczny do przeciwdziałania przemocy domowej. System ma umożliwić reagowanie na sytuację przemocy domowej nawet jeśli dojdzie do zmiany miejsca zamieszkania. Pierwsze rozmowy już się odbyły.

- Przemoc domowa to jeden z najpoważniejszych problemów współczesnego świata. Najczęściej nie mamy świadomości dramatów, jakie odbywają się w zaciszu domów czy mieszkań. Są sytuacje, kiedy reagujemy dostrzegając skutki przemocy. Jednak bardzo często osoby poszkodowane, w większości kobiety, boją się wołać o pomoc i są regularnie katowane, czy to fizycznie, czy psychicznie. Trzeba zrobić wszystko, by ten stan zmienić, by do minimum ograniczać przemoc domową. Istotne jest to, że krzywdzone są również dzieci. Albo są bite albo widzą przemoc, co ma ogromny wpływ na psychikę rozwijającego się małego człowieka - podkreśla Marzenna Osowicka, radna miasta Chojnice.

Na ratunek przede wszystkim dzieciom!

Wstępne założenia projektu przewidują stworzenie systemu teleinformatycznego, który umożliwi gromadzenie w jednym miejscu danych dot. osób pokrzywdzonych, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci. Zgodnie z informacją resortu, gromadzenie danych o osobach pokrzywdzonych w jednym systemie pozwoli na monitorowanie sytuacji nawet jeśli osoba doświadczająca przemocy domowej zmieni miejsce zamieszkania.

Jak przekazał resort sprawiedliwości, system ma też umożliwić wymianę informacji między instytucjami zaangażowanymi w przeciwdziałanie przemocy domowej i odpowiednią reakcję służb i instytucji na jej przypadki. 

Pierwsze spotkanie grupy roboczej w sprawie utworzenia nowego systemu przeciwdziałania przemocy domowej odbyło się w środę 13 listopada w siedzibie Ministerstwa Sprawiedliwości. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa do Spraw Równości, Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczki Praw Dziecka, Urzędu Ochrony Danych Osobowych oraz Komendy Głównej Straży Granicznej.

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że spotkania robocze będą odbywać się regularnie do momentu opracowania niezbędnych rozwiązań.

W ubiegłym roku rząd przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia Rządowego Programu Przeciwdziałania Przemocy Domowej na lata 2024-2030. W programie ujęto m.in. zwiększenie działań profilaktycznych oraz lepszą dostępność i skuteczność ochrony osób, które doświadczają takiej przemocy.

Zgodnie z uchwałą, gminy i powiaty są zobowiązane do diagnozy zjawiska przemocy domowej na swoim terenie, utworzenia zespołów interdyscyplinarnych  i grup diagnostyczno-pomocowych, opracowania gminnego programu przeciwdziałania przemocy domowej oraz ochrony osób doznających przemocy domowej.

Program zobowiązał też gminy do udzielania informacji, poradnictwa i prowadzenia edukacji na temat zjawiska przemocy domowej, również we współpracy z organizacjami pozarządowymi i związkami wyznaniowymi oraz kościołami.

 

mc/
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%