"11 listopada spotykamy się tradycyjnie, jak co roku, najpierw w kościele pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny w Żukowie na uroczystej mszy świętej, po której nastąpi przemarsz pod pomnik Matki Boskiej Królowej Polski. Tam złożymy kwiaty."
- zaprasza Mariola Zmudzińska, Burmistrz Żukowa.
11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową Józefowi Piłsudskiemu, tego dnia zakończyła się I wojna światowa i rozpoczęła się droga do odzyskania niepodległości Naszej Ojczyzny, która na ten dzień czekała 123 lata.
"W tym roku 11 listopada minie dokładnie 106 lat od tamtych wydarzeń, 106 lat pięknej, ale też niezwykle trudnej drogi, jaką musieliśmy przejść jako Naród. Ta droga jeszcze się nie kończy, bo choć Ojczyzna jest niepodległa, to historia wciąż nie pozwala nam zapomnieć o groźbie jaką jest wojna. Od kilku lat żyjemy przecież w bliskim sąsiedztwie konfliktu zbrojnego, z którym mierzą się nasi sąsiedzi. Ta sytuacja uczy nas byśmy codziennie doceniali to szczęście jakim jest wolność i pokój. Musimy pamiętać o mrokach przeszłości, by dziś nie popełniać już tych samych błędów, musimy także pamiętać i czcić naszych wielkich przodków, którzy walczyli bohatersko o nasz kraj." - podkreśla Zmudzińska.
* * *
W uroczystościach wezmą udział przedstawiciele władz samorządowych, Ochotniczych Straży Pożarnych, Kół Gospodyń Wiejskich, harcerze, przedstawiciele społeczności szkolnych z terenu gminy Żukowo, organizacji pozarządowych i środowisk kultury oraz organizacji kaszubskich.
Przemarsz z kościoła pw. NMP to już żukowska tradycja.
Dla mieszkańców gminy 11 listopada ma jeszcze jeden ważny aspekt historyczny - tego dnia 1939 roku w lesie piaśnickim Niemcy rozstrzelali również mieszkańców z obecnego terenu gminy. Wśród nich byli m.in. Ks. Robert Sarnowski (proboszcz) i ks. Józef Kupper z chwaszczyńskiej parafii oraz Andrzej Dampc - wójt Gminy Chwaszczyno, Józef Ryta - urzędnik PKP z Chwaszczyna, Rudolf Setzke z Chwaszczyno oraz Franciszek Tokarski – rolnik z Niestępowa.
W tym roku podczas rocznicowych uroczystości pojawią się również akcenty tych tragicznych zdarzeń z pierwszych miesięcy okupacji hitlerowskiej.
Po oficjalnych obchodach zgromadzeni zostaną zaproszeni na słodki poczęstunek.
Kult12:17, 10.11.2024
0 0
Mam nadzieję, że księża jako strażnicy naszego patriotyzmu i najwięksi patrioci w kraju, nie wzięli pieniędzy publicznych za tę Mszę Św. 12:17, 10.11.2024
taki mały szczegół21:04, 10.11.2024
0 0
Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żukowie
21:04, 10.11.2024