Zamknij

Osowicka: według RIO - koszty przygotowania cateringu, dowozu do szkół i zysku dostawcy finansuje gmina

10:25, 16.10.2024 PAP Aktualizacja: 10:38, 16.10.2024
Skomentuj PAP PAP

W przypadku zamawiania przez jednostki oświatowe usług cateringowych, koszty przygotowania i dowozu posiłku oraz zysku dostawcy powinny być sfinansowane budżetu gminy – wynika z wystąpienia pokontrolnego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Zielonej Górze.

- Kwestie związane z wyżywieniem uczniów w szkole to od wielu lat problem, z którym samorządy nie mogą albo nie chcę sobie poradzić. Naszym zadaniem, radnych jest pilnowanie, by burmistrz tak prowadził politykę finansową w obszarze oświaty, by nie dochodziło do łamania prawa albo wykorzystywania pieniędzy rodziców na cele, których finansowanie definitywnie leży po stronie organu prowadzącego, czyli burmistrza. To wynika z kilku ustaw, między innymi z Prawa Oświatowego i ustawy o samorządzie gminnym. Dlatego przygotuję interpelację i sprawdzę jak w Chojnicach opłacany jest dowóz wyżywienia do placówek oświatowych - mówi Marzenna Osowicka, radna miasta Chojnice.

* * *

RIO w Zielonej Górze w wystąpieniu pokontrolnym skierowanym do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Witnicy zwróciła uwagę na nieprawidłowości dotyczące rozliczania kosztów posiłków w stołówce szkolnej, które były dostarczane w formie cateringu. Chodzi o to, że część pobranych od rodziców z opłat nie została przeznaczona na zakup artykułów żywnościowych do przygotowania posiłków. 

„W przypadku jednostek zamawiających usługi cateringowe wyznacznikiem prawidłowości przeznaczania opłat pobranych za żywienie dzieci jest zagwarantowanie wiedzy o kosztach dotyczących artykułów żywnościowych zużywanych na przygotowane posiłku („wsadu do kotła”) i pozostałych składnikach ceny posiłków oferowanych przez dostawcę a następnie sfinansowanie tych składników ceny (kosztów przygotowania i dowozu, zysku dostawcy) z budżetu gminy” – wskazała Izba. 

Jak zaznaczono w wystąpieniu pokontrolnym, zgodnie z art. 106 ust. 4 ustawy Prawo oświatowe do opłat wnoszonych za korzystanie przez uczniów z posiłku w stołówce szkolnej, o których mowa w ust. 3, nie wlicza się wynagrodzeń pracowników i składek naliczanych od tych wynagrodzeń oraz kosztów utrzymania stołówki. Oznacza to, że ze środków wpłacanych przez rodziców powinny być pokrywane tylko koszty artykułów żywnościowych zużytych do przygotowania dostarczonych posiłków.

 Zgodnie z art. 106 ust. 3 ustawy Prawo oświatowe regulamin korzystania ze stołówki szkolnej określa dyrektor placówki w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę. Powinien też formalnie, w drodze rozporządzenia, ustalić wysokość stawki żywieniowej za posiłki.

mr/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%