Zamknij

Terechów: MKiŚ o ustawie wiatrakowej - odległość od zabudowy to nie 300 a 500 m; nie będzie wysiedleń

15:53, 27.09.2024 PAP Aktualizacja: 16:05, 27.09.2024
Skomentuj PAP PAP

Wiatraków nie będzie można stawiać w obszarach Natura 2000, a minimalna odległość od zabudowy to nie 300 a 500 m - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

- Sprawy związane z instalowanie wiatraków zaczynają się wyjaśniać. Wszystko wskazuje na to, że prawodawca stanie po stronie mieszkańców i jednoznacznie zostanie uchwalone prawo, które nie pozwoli inwestorom umiejscawiać wiatraki bliżej niż pół kilometra od zabudowań. Dlatego należy skrupulatnie dokonywać pomiarów odległości i monitorować inwestycje, jeśli oczywiście do takich dojdzie. W każdym razie wszelkie wątpliwości należy zgłaszać do Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Środowiska oraz nadzoru budowlanego. Oni wyposażeni w narzędzia ustawowe mogą zatrzymać każdą inwestycję, która będzie realizowana w sprzeczności z ustawowymi zapisami. To bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców gminy Czarne - podkreśla Jerzy Terechów, radny gminy Czarne z Nadziejewa, gdzie od kilku miesięcy trwa batalia o postawienie wiatraków, na które społeczność lokalne nie wyraża zgody uważając między innymi, że inwestycja narusza ich dobra osobiste.

* * *

Resort klimatu opublikował komunikat w związku z pojawiającymi się nieprawdziwymi informacjami o projekcie nowelizacji ustawy dotyczącej odnawialnych źródeł energii (UD41) oraz ustawy wiatrakowej opublikował. 

MKiŚ przypomniao, że "projekt ustawy o OZE wprowadza rozwiązania mające na celu zapewnienie zgodności prawa krajowego z prawem unijnym w zakresie pomocy publicznej, przyśpieszenie wydawania zezwoleń w obszarze OZE oraz wprowadza korzystne zmiany w systemie prosumenckim".

Ministerstwo wskazało, że odległość od zabudowy to nie 300 a 500 m i będzie ona określona w projekcie nowelizacji ustawy o inwestycjach w elektrownie wiatrowe (UD89), która również będzie wspierała rozwój energetyki wiatrowej w Polsce".

Resort dodał też, że w związku z nową ustawą "nie będzie żadnych wysiedleń".

"Mówimy o nadrzędnym interesie publicznym, a nie o inwestycji celu publicznego. Instytucja nadrzędnego interesu publicznego została wprowadzona do unijnego porządku prawnego w 2022 r." - wyjaśniono w komunikacie.

Jak dodało MKiŚ, nie będzie można stawiać wiatraków w obszarach Natura 2000.

W komunikacie zaznaczono też, że planowane są szerokie konsultacje społeczne wszystkich projektów ustaw.

Wiceminister klimatu Miłosz Motyka poinformował w połowie września, że konsultacje projektu nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej rozpoczną się w najbliższym czasie. Wskazał wtedy, że w omawianym projekcie zmniejszono minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań, a także przewidziano rozwiązania, które skrócą proces inwestycyjny o połowę.

Podkreślił, że niezwykle istotna jest budowa farm w zgodzie ze wspólnotą lokalną i przy współpracy z samorządem, który będzie miał dzięki temu tańszy prąd i dodatkowe dochody. Zadeklarował, że transformacja energetyczna w Polsce będzie się odbywała w sposób sprawiedliwy, z szacunkiem i dbałością o potrzeby lokalnej wspólnoty. 



mp/

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%