Zamknij

Sławski: proponowana reforma jeszcze bardziej poszerzy dysproporcje i podziały w zamożności samorządów

16:58, 16.09.2024 PAP Aktualizacja: 17:44, 16.09.2024
Skomentuj

Przyjęcie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego wprowadzi chaos finansowy i biedę polskich samorządów - ocenił w czwartek poseł PiS Mariusz Krystian. Jego zdaniem, projekt ustawy w obecnym kształcie ma negatywny wymiar społeczny, gospodarczy i samorządowy.

- Jako radny wojewódzki, a wcześniej powiatowy, uważam, że nie wolno wprowadzać zmian w polityce finansowania samorządu, kiedy jest tak wiele, tak różnych opinii. Tym bardziej, kiedy sami samorządowcy z gmin alarmują, że proponowana reforma jeszcze bardziej poszerzy dysproporcje i podziały w zamożności samorządów. Można odnieść wrażenie, że ci którzy przygotowują tę reformę w ogóle nie wiedzą jak funkcjonuje samorząd z pozycji gminy. A te jak wiadomo są bardzo zróżnicowane. Inaczej do przychodów podchodzi popularne, na przykład turystycznie gmina, a inaczej ta, której tereny to obszary popegeerowskie. Do tego dochodzi jeszcze kwestia bliskości metropolii, sieci dróg, połączeń kolejowych czy funkcjonującego przemysłu. Dlatego branie jako wskaźnik zamożności mieszkańców to swoista segregacja, która nie ma nic wspólnego ze zrównoważonym rozwojem - podkreśla Krzysztof Sławski, radny województwa pomorskiego, przewodniczący klub rudny PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego.

* * *

W ubiegłym tygodniu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, przedłożony przez Ministra Finansów. Według kancelarii premiera, części subwencji ogólnej dla samorządów zastąpione zostaną potrzebami finansowymi. Potrzeby wyrównawcze będą wyliczane na podstawie zamożności mieszkańców danej kategorii, a potrzeby rozwojowe będą uzależnione od wydatków inwestycyjnych samorządów w ostatnich dwóch latach.

Zdaniem Krystiana, ustawa ta wprowadzi chaos finansowy i „biedę polskich samorządów”.

„(Ta ustawa – PAP) teoretycznie zwiększa dochody jednostek samorządu terytorialnego, ale w taki sposób, że te wzrosty w najmniejszy sposób będą dotyczyły samorządów wiejskich, które mają znikomą możliwość zwiększania tzw. dochodów własnych i które mają mały udział w podatku dochodowym od osób fizycznych” - zauważył poseł PiS.

W jego ocenie, w związku z tym mieszkańcy małych miast i wsi mogą już „powoli żegnać się z inwestycjami, które były im potrzebne - przebudową szkół, budową kanalizacji czy oczyszczalni ścieków”. Podkreślił, że ustawa ma negatywny wymiar społeczny, gospodarczy i samorządowy.

Posłanka PiS Anna Pieczarka zwróciła uwagę, że projekt ustawy oparty jest przede wszystkim na wielkości poszczególnych budżetów, jakie posiada gmina. Według niej, zakłada on też „uniezależnienie się gmin od polityki”.

„To odpolitycznienie miałoby wyglądać w ten sposób, że gminy, które posiadają większe budżety, dostaną dofinansowanie na większym poziomie, a gminy biedniejsze dostaną mniejsze dofinansowanie. W związku z tym, gminy z mniejszym budżetem będą mogły zwracać się do rządu o dodatkowe dofinansowanie” - podkreśliła.

Według Pieczarki, przyjęcie ustawy w obecnym kształcie spowoduje, że „bogate samorządy będą jeszcze bogatsze, a biedne samorządy - jeszcze biedniejsze”.

W projekcie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego zaproponowano odejście od obecnej zasady, według której dochód samorządów z tytułu PIT i CIT naliczany jest od podatku należnego danej JST. Od przyszłego roku dochody samorządów z PIT i CIT liczone będą jako procent od dochodów podatników danego podatku z terenu danej JST.

Każda z kategorii samorządu terytorialnego – czyli gminy, miasta, województwa oraz miasta na prawach powiatu - będzie miała określony procentowy udział w dochodach podatników PIT i CIT. Poza tym samorządy będą partycypować w podatku pobieranym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Projekt zawiera również mechanizm tzw. korekty zamożności, utrzymywany w związku z dużym zróżnicowaniem dochodowym JST, ale różniący się od obecnego „janosikowego” - korekta zamożności dokonywana będzie co do zasady poprzez obniżenie kwoty zwiększonych dochodów z PIT i CIT.

Jak wynika z harmonogramu obrad Sejmu pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego odbędzie się w piątek.

 

del/ mam/

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

TeriTeri

0 0

PiS-owcy najmądrzejsi po przegranych wyborach, sami specjaliści, którzy okroili samorządy jak mało kto, przerzucali swoje chore pomysły na barki samorządów nie tylko z organizacją ale przede wszystkim finansowaniem. 18:41, 18.09.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%