Zamknij

Gdyńskie korty wpisane do rejestru zabytków, a co z willą "Śreniawa"?

10:30, 23.07.2024 Aktualizacja: 11:00, 23.07.2024
Skomentuj

Korty tenisowe Arka zostały wpisane na listę zabytków – taką decyzję podjął Dariusz Chmielewski, pomorski wojewódzki konserwator zabytków. Oznacza to, że przedwojenne Forum Sportowe, czyli dawny stadion miejski, a obecnie teren klubu tenisowego, zostało objęte ochroną konserwatorską.

Gdyńskie korty przy ul. Ejsmonda od lat wzbudzały wiele emocji, gdyż pojawiały się różne koncepcje zagospodarowania tego terenu. Ostatecznie jednak Dariusz Chmielewski, Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków podjął decyzję o wpisaniu kortów do rejestru zabytków. Oznacza to, że obiekt został objęty ochroną, dzięki której m.in. na bieżaco będzie analizowany stan techniczny, a w razie potrzeby zostaną przeprowadzone odpowiednie prace remontowo-konserwatorskie. 

Przedwojenne korty tenisowe na Arce stanowią ważny element gdyńskiego sportu, od lat organizowane są tam lokalne i krajowe turnieje – przyznała Aleksandra Kosiorek, prezydent Gdyni. – Ponadto ich cudowne położenie, nieopodal bulwaru nadmorskiego, czynią je wyjątkowymi pośród innych kompleksów sportowych. Wpisanie kortów do rejestru zabytków zapewnia możliwość dbania o wartości zarówno historyczne, jak i naukowe oraz artystyczne.

Decyzja obejmuje:

  • Ochroną konserwatorską zostały objęte korty o nr.: 1,2,3,4,5,6,7,8,9,
  • trybuny kortów: 1 i 2,
  • fragment dawnej trybuny stadionu piłkarskiego – czyli dzisiejsza tzw. górka
  • trybuna dawnego stadionu miejskiego wraz z podziemnym przejściem jak i starodrzew, czyli aleja lipowa, szpaler lipowy oraz żywopłoty.

Wydana decyzja jest kompromisowa, gdyż objęte ochroną zostały tereny zabytkowe, ale również te niematerialne – tym samym istnieje możliwość kontrolowanej modernizacji obiektu, przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich jego walorów zarówno historycznych, jak i pozostałych. Taka decyzja pozwoli uniknąć skansenizacji terenu, na płycie dawnego boiska będzie można dokonywać inwestycji. Po drugiej stronie chronionej trybuny stadionu miejskiego, teren również będzie mógł zostać zagospodarowany. Warto jednak zaznaczyć, że wpisanie do rejestru zabytków obliguje do ścisłego, skrupulatnego planowania potencjalnych nowych inwestycji, a co najważniejsze Klub Tenisowy Arka nadal będzie pełnić swoją sportową funkcję, przyciągając mieszkańców i fanów tenisa ziemnego.

Wyjątkowe usytuowanie kortów

Klub Tenisowy Arka położony jest w malowniczym rejonie Gdyni, tuż nad samym morzem. W 1932 roku wraz z budową stadionu miejskiego przy ulicy Ejsmonda, powstały legendarne korty nr. 1 i 2. To tutaj uczestniczyły w turniejach gwiazdy światowego tenisa takie jak: Agnieszka Radwańska, Nadia Pietrova, Svetlana Kuzniecova, Vera Zvonareva, czy Marcus Baghdadis.

Na Arce rozgrywano także turnieje towarzyszące WTA i ATP Orange Prokom Open, podczas których rywalizowali i gościli na gdyńskich kortach tacy zawodnicy jak: Nikolai Davidenko, Tommy Robredo, David Ferrer oraz legendy tenisa Guillermo Villas, Emilio Sanchez, Ilie Nastase, czy Tom Okker.

Obecnie na terenie obiektu znajduje się 20 kortów (o zróżnicowanej nawierzchni: trawa i tzw. mączka), ścianka treningowa, a niektóre korty są kryte umożliwiając tym samym grę przez cały rok, bez względu na pogodę. Klub tenisowy Arka Gdynia od lat przyciąga rzeszę fanów tego sportu, przez wielu uznawany za najpiękniejszy w kraju. Wpisanie do rejestru zabytków przyczyni się do utrzymania dobrego stanu technicznego i ewentualnej, ściśle przemyślanej modernizacji, przy zachowaniu najważniejszej funkcji jaką pełni, sportowo-rekreacyjnej.

* * *

Willa "Śreniawa"...

Po drugiej stronie ulicy, obok Hotelu Nadmorskiego przy ul. Ejsmonda 2 od prawie 100 lat stoi willa "Śreniawa". Budynek jest położony bardzo urokliwie na nadmorskiej skarpie i dzięki temu jest z niego widok na morze.

Willa powstała na przełomie lat 20. i 30. XX w., dla rodziny Stadnickich, prawdopodobnie według projektu architekta Tadeusza Zielińskiego z Warszawy. Jest to jedyny w Gdyni budynek o tak ukształtowanej historyzującej architekturze, wzniesiony na planie kwadratu z czterospadowym dachem i wieńczącym go tarasem z attyką. Na elewacjach budynku widoczny jest cokół z naturalnych kamieni i charakterystyczne pilastry dochodzące do profilowanego gzymsu. Pomimo różnorodnych przekształceń, w tym likwidacji tarasów od strony morza i wymiany stropów, budynek zachował swoją zasadniczą formę historyczną. Po wybudowaniu nowej bryły hotelu Nadmorskiego został połączony z nim przeszklonym łącznikiem.

Willę opisał niedawno Arkadiusz Brzęczek w swojej książce Sekrety gdyńskich kamienic III (2020).

Willa „Śreniawa” była 74 zabytkiem wpisanym do rejestru województwa pomorskiego z terenu Gdyni. Niestety już nie widnieje w rejestrze zabytków Gdyni. Komuś bardzo zależy na zniszczeniu tej pamiątki z początków rozwoju miasta.

O kilku lat trwa walka o uratowanie willi "Śreniawa"

Wśród tych zabytków są pojedyncze budynki, zespoły zabudowy oraz całe obszary urbanistyczne i ruralistyczne. Więcej informacji o zabytkach Gdyni można znaleźć na stronie: www.gdynia.pl/zabytki 

Willa wpisana została do rejestru zabytków decyzją z dnia 15 maja 2021 r., którą w lutym br. utrzymał w mocy Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Aktualizacja z dn. 16.08.2022 r.: Strona postępowania zaskarżyła decyzję MKiDN do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Wyrokiem z dnia 21 czerwca 2022 r. WSA uchylił zaskarżoną decyzję. Orzeczenie nie jest prawomocne.

Aktualizacja z dn. 19.04.2024 r.: W związku z wyrokiem WSA z dnia 21 czerwca 2022 r., MKiDN w dniu 19 kwietnia 2024 r. zdecydował o uchyleniu zaskarżonej decyzji w całości i orzekł o nie wpisaniu willi "Śreniawa" do rejestru zabytków.

* * *

Czy Kosiorek pozwoli "zniszczyć" willę "Śreniawa"?

Czy rządy Aleksandry Kosiorek rozpoczną się od zniszczenia jednego ze świadectw miasta? - willi, która pamięta początki Gdyni, kiedy ta stawała się europejskim miastem z morza i marzeń.

 

(Mariusz Sieraczkiewicz za: UMGdyni/foto google.maps/UMGdyni)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%