Zamknij

Aleksandra Kosiorek raportuje mieszkańcom pierwsze dni urzędowania

06:59, 22.05.2024 Mariusz Sieraczkiewicz za: UMGdyni/ fot. Karol Stańczak Aktualizacja: 07:16, 22.05.2024
Skomentuj

Pierwsze decyzje, a także liczne spotkania, setki podpisanych pism, udział w wydarzeniach, no i  obowiązkowe na nowym stanowisku pracy szkolenia – pierwsze dni na stanowisku prezydenta Gdyni były dla Aleksandry Kosiorek niezwykle intensywnym czasem. Opublikowała na ten temat post w mediach społecznościowych. 

Bez koalicji

Prezentując swoje podsumowanie nowa prezydent nie wspomniała nic o negocjacjach koalicyjnych, choć nie jest tajemnicą, że to wzbudza ogromne emocje wśród mieszkańców. Nie ustosunkowała się do wypowiedzi Tadeusza Szemiota, który podczas konferencji prasowej poinformowało zakończeniu rozmów koalicyjnych. Nie odparła również zarzutów stawianych przez Łukasza Piesiewicza.

Powołując się w swoim sprawozdaniu na apele Gdyńskiego Dialogu nie odniosła się do słów Dawida Biernacika odpowiadającego Piesiewiczowi.

Generalnie w raporcie nowa prezydentka zawarła informacje na temat działalności związanej z funkcjonowaniem Urzędu Miasta Gdyni i przedsięwzięciami czy zadaniami realizowanymi przez władze miasta. Kwestie potencjalnych koalicji zostały całkowicie pominięte.

Pokazuje to, że nie wszystkie obietnice z kampanii wyborczej Gdyński Dialog ma zamiar zrealizować... Transparentność polityczna i jawność to nadal słabe strony rządzących Gdynią.

* * *

W ratuszu dzieje się...

Aleksandra Kosiorek podsumowała swoje pierwsze dni na stanowisku szefa miasta. Jak sama przyznała, wciągnął ją wir wydarzeń i konieczność zapoznania się z wieloma sprawami. Czekały na nią  obowiązkowe szkolenia z ochrony danych osobowych, informacji niejawnych czy BHP. Musiała to pogodzić z podpisywaniem setek dokumentów, odbywaniem spotkań i pełnieniem istotnej dla wizerunku miasta funkcji reprezentacyjnej. Mimo to znalazła czas na podjęcie pierwszych decyzji. 

Odwołanie przetargów 

Jedną z najgłośniejszych decyzji, które podjęła Aleksandra Kosiorek tuż po objęciu fotela prezydenta Gdyni, było odwołanie przetargów wszystkich, wystawionych na sprzedaż w pierwszym tygodniu jej urzędowania, działek miejskich. 

- Zatrzymałam przetargi wszystkich działek wystawionych na sprzedaż w pierwszym tygodniu oraz po dodatkowym spotkaniu z Naczelnikiem Gospodarki Nieruchomościami kolejnych kilku przetargów. Poprosiłam też Naczelnika Gospodarki Nieruchomościami o przygotowanie dla radnych informacji dotyczących działek, aby mogli zapoznać się z powodami, dla których te konkretne grunty zostały wytypowane do sprzedaży – poinformowała prezydent Gdyni. 

Mieszkańcy zgłaszają, prezydent interweniuje 

Kolejną kwestią, którą zajęła się Aleksandra Kosiorek, był kalendarz jawny prezydenta. W tym przypadku poprosiła o sprawdzenie na przykładzie innych miast, jak może wyglądać jawny kalendarz prezydenta i jak można zaimplementować go w Gdyni. Natomiast w odpowiedzi na liczne postulaty mieszkańców i aktywistów, Aleksandra Kosiorek zapytała biuro Rady Miasta o możliwość  transmitowania i nagrywania posiedzeń wszystkich komisji Rady Miasta. 

Pod lupą znalazły się również kwestie publikacji zarządzeń prezydenta. Odpowiadają za to różne wydziały Urzędu Miasta, publikując te treści niezależnie od siebie. Aleksandra Kosiorek chce uporządkowania chronologii zgodnie z sugestią zgłaszających to mieszkańców. Niewykluczone, że powstanie procedura publikowania zarządzeń, obligatoryjna dla wszystkich wydziałów, co ureguluje tę kwestię. Analizie poddany został także rejestr umów zawieranych przez gdyński magistrat. 

Na prośbę mieszkańców i radnych Gdyńskiego Dialogu zostanie zorganizowane spotkanie z wykonawcą inwestycji przy ul. Unruga i przedstawicielem wydziału inwestycji. Tematem rozmowy będzie krytycznie trudna sytuacja transportowa oraz stan realizacji inwestycji. 

Już w tym tygodniu Aleksandra Kosiorek zacznie realizować kolejny z obowiązków prezydenta miasta. Przyjmie pierwszych umówionych na spotkania w trybie tzw. „interwencji” mieszkańców miasta.  

Weekend pełen wrażeń, ale… 

Mieszkańcy zgłaszali problemy dotyczące organizacji Nocy Muzeów i Półmaratonu w tym samym czasie. 

- Zgadzam się, że takie dwa wydarzenia, jak Noc Muzeów, kiedy przewidujemy wzmożony ruch w stronę centrum Gdyni oraz Półmaraton, kiedy z góry wiemy, że będą wyłączenia ruchu - nigdy nie powinny dziać się równolegle – zaznacza Aleksandra Kosiorek. - Ze swojej strony mogę zadeklarować, że w przyszłości taki sposób organizacji się nie powtórzy. Odnośnie problemów zgłaszanych ze służbami porządkowymi i firmą ochroniarską temat zamierzam poruszyć na jutrzejszym kolegium prezydenta – podkreśla prezydent Gdyni. 

Aleksandra Kosiorek odniosła się również do incydentu związanego z odławianiem dzików w Parku Centralnym. 

- Ustaliłam, że decyzję o zastosowaniu środka usypiającego podjął lekarz weterynarii. Rozumiem, że miasto ma obowiązek odławiać dziki, a następnie je usypiać - taki nakaz wydał wobec nas Powiatowy Lekarz Weterynarii w związku z epidemią ASF i mamy prawny obowiązek nakaz ten wykonać. Nie zgadzam się jednak i kategorycznie sprzeciwiam, aby podejmować takie czynności wobec zwierząt na oczach dzieci i osób postronnych, na terenach rekreacyjnych, kiedy swój wolny czas spędzają tam mieszkańcy. Taką informację wysłałam w dniu dzisiejszym do właściwego wydziału i urzędników – informuje Aleksandra Kosiorek. 

Sprawy na mieście… 

Miniony weekend to także czas, w którym gdynianie wybierali radnych dzielnicowych. 

- Na moje ręce wpłynął wniosek radnych Gdyńskiego Dialogu o zorganizowanie „okrągłego stołu” z radnymi, radnymi dzielnic, urzędnikami, mieszkańcami w temacie kryzysu rad dzielnic, co znalazło swój smutny wyraz w ostatnich wyborach – kwituje Aleksandra Kosiorek. 

Przypomnijmy: frekwencja w wyborach do gdyńskich rad dzielnic wyniosła zaledwie 6%, a same wybory, z braku chętnych do objęcia funkcji radnych dzielnicowych, odbyły się tylko w 7 z 21 dzielnic. Prezydent Gdyni deklaruje, że  spotkanie doczeka się realizacji, najpierw jednak trzeba ustalić dogodny termin. 

Czy zostanie zwiększony budżet dla rad dzielnic? Jak podaje prezydent Gdyni, dotychczasowe budżety były zbyt małe, a po okresie inflacji nie odpowiadają potrzebom. 

- Z panią skarbnik poszukamy przestrzeni dla realizacji tego postulatu – deklaruje Aleksandra Kosiorek. 

Nowa prezydent Gdyni pracuje również nad tematami rozpoczętymi przez poprzedników. Aktualnie  - w toku lub w planie są projekty objęte dofinansowaniem w ramach Rządowego Funduszu „Polski Ład”, projekt infrastruktury zrównoważonej mobilności miejskiej w Gdyni oraz zadania z Funduszu Dopłat. Najważniejsze z tych inicjatyw i projektów to budowa wielorodzinnego budynku komunalnego na 21 mieszkań, 129 zmodernizowanych lokali (zrealizowane w poprzednich kadencjach samorządu), 76 planowanych do remontu lokali, budowa kanalizacji deszczowych w różnych lokalizacjach, budowa systemów zagospodarowania wód opadowych, szereg inwestycji transportowych takich jak drogi, ciągi piesze, drogi rowerowe. Jeden z projektów na dofinansowanie obejmuje zagospodarowanie Polanki Redłowskiej zgodnie z projektem, który został stworzony w toku konsultacji społecznych w zeszłym roku. 

… i sprawy w urzędzie 

Odbyła się już nadzwyczajna sesja Rady Miasta, podczas której wyłonione zostały składy komisji. Za panią prezydent również pierwsze kolegia prezydenta. 

- Nazwa „kolegium” jest chyba myląca, to po prostu czas z góry wyznaczony na konkretny dzień tygodnia, w którym kolejne zagadnienia i decyzje są omawiane, a naczelnicy są do dyspozycji prezydenta, aby udzielić wyjaśnień. To dobre rozwiązanie, chociaż w zasadzie można powiedzieć, że takie nieformalne kolegium trwa cały tydzień, bo przecież decyzje są podejmowane cały czas, a spotkania i rozmowy wypełniają prawie cały dzień – podsumowuje Aleksandra Kosiorek. 

Prezydent Gdyni odbyła również kilkadziesiąt spotkań z naczelnikami, dyrektorami, kierownikami, urzędnikami, zespołem radców prawnych urzędu, posłankami i posłami, senatorem, przedstawicielami samorządów terytorialnych różnego szczebla. Wzięła także udział w różnych  uroczystościach, takich jak gala wręczenia nagrody Gdyńskie Galiony, Dzień Bibliotekarza, gala wręczenia nagród 21 Millenium Docs Against Gravity, czy gala konkursu „Gdynia Bez Barier”. 

W Urzędzie Miasta uruchomione zostaną konkursy na dwa stanowiska: naczelnika w Wydziale Komunikacji Społecznej i Informacji oraz na zwalniający się etat radcy prawnego obsługującego wydział gospodarki nieruchomościami. Osoby piastujące te funkcje przeszły na emeryturę. Jak poinformowała Aleksandra Kosiorek, od 3 czerwca pracę w urzędzie rozpocznie nowy sekretarz miasta, natomiast Oktawia Gorzeńska otrzyma powołanie na stanowisko wiceprezydenta Gdyni już w najbliższy czwartek.

 

(Mariusz Sieraczkiewicz za: UMGdyni/ fot. Karol Stańczak)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%