- To bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców gmin Czarna Dąbrówka i Trzebielino. Na początek po 12 godzin dyżuru karetek pogotowia. Biorąc pod uwagę odległość od szpitali, zmiany w Wojewódzkim Planie Działania Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne widzimy, że tym razem do ustanowienia miejsc dyżurowania karetek mamy do czynienia z rzeczywistą diagnozą. Może to oznaczać, że ktoś poważnie podszedł do ochrony zdrowia również w powiecie bytowskim – podkreśla Wojciech Duda, radny powiatu bytowskiego.
Przypomnijmy, że w poprzedniej kadencji powiatowego samorządu władze powiatu próbowały (na szczęście bezskutecznie) pozbawić karetki mieszkańców Miastka.
Wtedy Wojciech Duda zaprotestował i dzięki jego działaniom dyrekcji szpitala w Bytowie przy akceptacji starosty Waszkiewicza nie udało się przenieść karetki z Miastka do Bytowa.
Zmiany, które wejdą w życie 1 lipca br. to bezdyskusyjnie efekt pracy posłanki Wiolety Tomczak, która na początku br. podjęła interwencję w sprawie karetki we Władysławowie.
I to działanie stało się asumptem do diagnozy systemu ratownictwa medycznego w województwie pomorskim i w konsekwencji wprowadzenia zmian.
O zmiany w Planie Ratownictwa Medycznego od wielu lat wnioskowali samorządowcy, w tym Wojciech Duda i apelowali mieszkańcy. Epidemia koronawirusa w ciągu kilku tygodni postawiła na głowie cały system opieki zdrowotnej w kraju i organizatorzy służby zdrowia musieli dostosować wojewódzkie i powiatowe jednostki do walki z covidem.
Teraz, kiedy już jest po stanie epidemicznym, wszystko musi być od nowa przystosowywane do potrzeb mieszkańców. Tym bardziej, że przez 4 lata bardo wiele się zmieniło, również demograficznie, co wymaga rekonstrukcji i zmiany.
Po niedawnych wyborach samorządowych nowi włodarze gmin (nie tylko w powiecie bytowskim) muszą zaakceptować plan, gdyż powstał on nie na podstawie pobożnych życzeń czy partyjnych znajomości, a w wyniku zbadania potrzeb w oparciu o konkretne wskaźniki, pokazujące gdzie rzeczywiście potrzebne są dyżury karetek.
- Minister Zdrowia zatwierdziła plan dla naszego województwa, zwiększając liczbę karetek do 113, w tym 85 całodobowych – podkreśliła podczas konferencji prasowej wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz.
* * *
Najlepszy rozwiązaniem było by wprowadzenie dyżurów karetek w każdej gminie. Jednak nie jest to na dziś możliwe pod względem finansowym. To rola wójtów i burmistrzów, by wypracowali model składania wniosków o granty, dzięki którym będą mogli zapewnić mieszkańcom samochód ratowniczy z kompletnym wyposażeniem oraz profesjonalną obsługą medyczną.
- To również zadanie władz powiatu, które powinny wreszcie poważnie podejść do zdrowia mieszkańców – dodaje Duda.
* * *
Od 1.07.2024 roku w Pomorskiem funkcjonować będzie łącznie 113 ZRM.
🔹 nowe całoroczne ZRM P (Ujeścisko - Łostowice 24h/dobę, Osowa 12h/24, Kosakowo 12h/dobę, Czarna Dąbrówka 12h/dobę, Stężyca 12h/dobę, Luzino 12h/dobę)
🔹 nowy sezonowy ZRM P na Wyspie Sobieszowskiej, od czerwca do sierpnia (24 h/dobę)
🔹 wydłużenie czasu pozostawania w gotowości z 12 do 16 godzin na dobę ZRM P w Gdyni Chyloni i Rumi
🔹 przeniesienie ZRM z nocy na dzień (zmiany miejsc stacjonowania ZRM P) ze Sztumu do Mikołajek Pomorskich 12 h/dobę; z Człuchowa do Debrzna 12h/dobę; z Miastka do Trzebielina 12h/dobę
🔹 zmiany miejsc stacjonowania podstawowych ZRM (z Gdyni Śródmieścia do Gdyni Orłowa 12h/dobę; z Koczały do Przechlewa 12 h/dobę; z Sopotu z ul. B. Chrobrego na granicę z dzielnicą Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia – 24h/dobę)
🔹 wydłużenie czasu pozostawania w gotowości ZRM P w Baninie z 12h/dobę do 24h/dobę
🔹 wydłużenie okresu pozostawania w gotowości sezonowego ZRM P we Władysławowie do całego roku (24h/dobę)
🔹 przekwalifikowanie specjalistycznych ZRM na podstawowe w Gdańsku - Śródmieściu, Tczewie, Lęborku, Miastku. Chojnicach (zmiany czasu pozostawania w gotowości całodobowego ZRM S do 12 godzin na dobę, pozostawiając w nocy podstawowy ZRM w Chojnicach).
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz