Zamknij

Co z radnymi, którzy "żyją" z majątku gminy, np. jako szefowie organizacji czy klubów sportowych?

08:28, 17.04.2024 Mariusz Sieraczkiewicz za: ngo.pl, Wspólnotę, prawodlasamorzadu.pl Aktualizacja: 08:50, 17.04.2024
Skomentuj

Znamy już wyniki wyborów do rad gmin/miast, powiatów i Sejmiku Województwa Pomorskiego. Czy oznacza to, że jest to lista ostateczna? Otóż nie!

Już są zapowiadane zmiany!

Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci, którzy zostali radnymi po zaprzysiężeniu zwolnią swoja miejsca. Podobnie będzie z tymi radnymi, którzy przyjmą funkcje wicewójtów, wiceburmistrzów, wiceprezydentów...

Jest jeszcze jedna grupa radnych, która może zrezygnować z mandatów.

Bo ktoś im wcześniej nie powiedział!

To najczęściej słyszana próba tłumaczenia. Jednak prawo jest równe dla wszystkich i przed przyjęciem mandatu różni prezesi i przewodniczący powinni podjąć decyzję, czy oddają komuś innemu firmę, fundację, stowarzyszenie, czy rezygnują z bycie radnym.

Do tej pory bywało różnie. Jednak teraz nieuczciwi radni muszą liczyć się ze społeczną presją i konkretnymi działaniami organizacji strażniczych, które będą monitorowały rady i sprawy kierowały do odpowiednich sądów.

Zgodnie z prawem nie można być radnym i pełnić funkcji w organizacji, która korzysta z granów gminnych (miejskich). Prawo na to nie pozwala. Zakładając, że nowa wojewoda pomorska nie przejmie praktyk najgorszego wojewody pomorskiego, czyli Dariusza Drelicha, który łamiąc prawo nie chciał uchylać mandatów tym, którzy nie dość, że będąc radnym korzystali z majątku gminy, to jeszcze nie zamieszkiwali na jej terenie.

Ot, takiego mieliśmy Drelicha... „który wojewodą został po po zakupy latał...”

* * *

Nieuprawnione korzyści dla siebie lub bliskich

„Sformułowanie „wykorzystanie mienia komunalnego gminy” użyte w art. 24f ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym obejmuje wszystkie przypadki korzystania z tego mienia bez względu na jego podstawę, częstotliwość, a także czy pozostaje działaniem odpłatnym czy nieodpłatnym. Przepis nie uzależnia wygaśnięcia mandatu radnego od osiągnięcia zysku z korzystania z mienia komunalnego.” - czytamy w materiale Pisma Samorządu Terytorialnego WSPÓLNOTA.

WSA po rozpatrzeniu sprawy orzekł, że wojewoda prawidłowo wygasił radnemu mandat. Przypomniał, że zgodnie z art. 24f ust. 1 radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której radny uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności. Wprowadzając taki zakaz ustawodawca zmierzał przede wszystkim do wyeliminowania sytuacji, w których radny przez wykorzystywanie swojej funkcji uzyskiwałby nieuprawnione korzyści dla siebie lub bliskich.

Sąd wyjaśnił również, że w orzecznictwie administracyjnym jednolicie wskazuje się, że sformułowanie „wykorzystanie mienia komunalnego gminy” użyte w art. 24f ust. 1 usg obejmuje wszystkie przypadki korzystania z tego mienia bez względu na jego podstawę, częstotliwość, a także czy pozostaje to działanie odpłatne czy nieodpłatne. Przepis nie uzależnia wygaśnięcia mandatu radnego od osiągnięcia zysku z korzystania z mienia komunalnego. Rozstrzygający pozostaje sam fakt korzystania z tego mienia przy prowadzeniu działalności gospodarczej bądź zarządzaniu taką działalnością.” - czytamy dalej.

Cały materiał w linku: https://wspolnota.org.pl/news/radny-w-spolce-wykonujacej-zlecenia-dla-gminy

* * *

Dotacja dla stowarzyszenia - wygaszenie mandatu

Natomiast w materiale opublikowanym na Portalu dla Samorządu czytamy: „Zdaniem WSA w Szczecinie otrzymanie przez stowarzyszenie dotacji celowej od gminy, a następnie złożenie zamówienia w przedsiębiorstwie kierowanym przez radną skutkuje wygaszeniem mandatu radnej.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w dniu 18 lutego 2021 roku (sygn. II SA/Sz 6/21) na posiedzeniu niejawnym oddalił skargi gminy i radnej dotyczące wygaśnięcia mandatu radnej.

Wyrok ten zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym:

W lipcu 2020 r. Wojewoda zasygnalizował Radzie Miejskiej wątpliwości co do legalności sprawowania mandatu przez radną, której przyznano honorarium za usługi wykonane na rzecz Stowarzyszenia, które pokryte zostało z gminnej dotacji celowej. Organ nadzoru wskazał, że organ winien przeprowadzić postępowanie pod kątem naruszenia art. 24f ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym[1]. Zgodnie z tym przepisem radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której radny uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności.”

Całość pod linkiem:

https://prawodlasamorzadu.pl/2021-10-11-dotacja-przyznana-stowarzyszeniu-jest-majatkiem-publicznym

* * *

Kompleksowo i przejrzyście sprawę opisuje portal ngo.pl:

Czy można łączyć mandat radnego z członkostwem w zarządzie organizacji (stowarzyszenia lub fundacji)?

Co do zasady, samo łączenie mandatu radnego z zarządzaniem organizacją (pełnieniem funkcji jednego z członków zarządu organizacji) nie jest zakazane. Istnieją jednak pewne ograniczenia, których wystąpienie uzależnione jest od tego czy organizacja prowadzi działalność gospodarczą i czy w ramach tej działalności wykorzystuje mienie jednostki samorządu terytorialnego, w której radny wykonuje mandat. 

Zgodnie z art. 24f ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym, radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której radny uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności.

Podobną zasadę można również odnaleźć w art. 25b w przypadku samorządu powiatowego (radni do samorządu powiatowego) oraz w art. 27b w przypadku samorządu wojewódzkiego (radni do sejmiku wojewódzkiego).

Naruszenie powyższego zakazu będzie niosło za sobą daleko idące konsekwencje. Pełnienie wspomnianej funkcji podczas sprawowania mandatu radnego będzie przesłanką powodującą wygaśniecie mandatu radnego. Jednocześnie, w sytuacji, w której radny przed rozpoczęciem sprawowania mandatu sprawował funkcję w podmiocie wypełniającym powyższe warunki, jest on zobowiązany do rezygnacji z pełnienia tej funkcji w ciągu trzech miesięcy od dnia złożenia ślubowania. Niewypełnienie wspomnianego obowiązku stanowi podstawę do stwierdzenia wygaśnięcia mandatu.

Całość materiału:

https://poradnik.ngo.pl/laczenie-funkcji-publicznych-z-zasiadaniem-we-wladzach-organizacji

 

(Mariusz Sieraczkiewicz za: ngo.pl, Wspólnotę, prawodlasamorzadu.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%