PKP Polskie Linie Kolejowe informują, że w związku z nowym rozkładem jazdy pociągów, który wchodzi w życie w niedzielę, 10 marca br. uruchomione zostaną połączenia kolejowe z Kartuz do Gdańska, tzw. bajpasem kartuskim.
- Z wielką radością przyjąłem wiadomość o tym, że od marca regularnie bajpasem kartuskim będą jeździć pociągi pasażerskie. Bajpas kartuski to inwestycja, która znacząco poprawi dostępność i wydajność transportu kolejowego w naszym regionie, a co za tym idzie, zwiększy komfort życia naszych mieszkańców. Cieszę się, że Kartuzy zyskają nowe, szybkie połączenia z Gdańskiem, w tym niektóre bezpośrednio do Gdańska Głównego. To ogromne ułatwienie dla osób dojeżdżających do pracy czy szkoły. Projekt bajpasu kartuskiego to dowód na to, że nasze potrzeby są słyszane i zauważane. Jestem przekonany, że nowa linia przyczyni się do dalszego rozwoju naszego regionu - podkreśla Tyberiusz Kriger, radny Kartuz.
W komunikacie przypomniano, że PKP PLK zakończyły prace związane z budową tzw. bajpasu kartuskiego, czyli przygotowaniem łącznie 15 km linii kolejowych nr 234 na odcinku Gdańsk Kokoszki - Stara Piła oraz nr 229 na odcinku Stara Piła - Glincz.
Od 10 marca będzie to alternatywna trasa łącząca Kartuzy z Gdańskiem, która po rozpoczęciu modernizacji linii nr 201 Bydgoszcz - Trójmiasto będzie pełnić rolę trasy objazdowej na czas zamknięć torowych.
Średni czas przejazdu z Kartuz do Gdańska Wrzeszcza wyniesie około 50 minut. W ramach projektu PKP PLK przebudowały perony na stacjach i przystankach Gdańsk Kokoszki, Leźno, Stara Piła i Żukowo Zachodnie.
* * *
PKP Polskie Linie Kolejowe, zarządca infrastruktury kolejowej poinformował też, że z Krakowa do Zakopanego najszybszy pociąg pojedzie w 2 godz. 17 min, a z Zakopanego do Krakowa w 2 godz.14 min.
W niedzielę wchodzi w życie korekta kolejowego rozkładu jazdy, w którym m.in. skróci się czas przejazdu z Warszawy do Zakopanego - podróż potrwa 4 godz. 44 min - poinformowały PKP PLK. Obecnie najszybsze pociągi pokonują tę trasę w 4 godz. 53 min.
Od marcowej korekty trasę z Krakowa do Trójmiasta najszybszy pociąg pokona w 4 godz. 52 min, z Warszawy do Gdańska w 2 godz. 29 min, z Warszawy do Poznania w 2 godz. 29 min, z Lublina do Warszawy w 1 godz. 45 min, a z Bydgoszczy do Warszawy w 2 godz. 56 min.
Zarządca kolejowej infrastruktury poinformował też, że w woj. zachodniopomorskim pociągi zatrzymają się na nowych przystankach w Kołobrzegu, Świdwinie i Goleniowie. Przystanki Kołobrzeg Radzikowo i Świdwin Zamek powstały w ramach "Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025", natomiast przystanek Goleniów Park Przemysłowy powstał w ramach budowy Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej.
W woj. łódzkim pasażerowie wsiądą do pociągów z nowego przystanku Stare Grudze na trasie Łódź - Łowicz, który zastąpi przystanek Grudze. Nowy, wyższy peron jest zlokalizowany bliżej przejazdu kolejowo-drogowego. Dzięki tej zmianie mieszkańcy będą mieli lepszy dostęp do kolei. Dotychczas pociągi zatrzymywały się kilkaset metrów dalej.
Z kolei w woj. pomorskim lepszy dostęp do kolei zapewni nowy przystanek Otomino na trasie Gdańsk - Kartuzy (tzw. bajpas kartuski), pomiędzy stacjami Stara Piła i Żukowo Zachodnie. Lokalizacja obiektu w sąsiedztwie przejazdu kolejowo-drogowego zapewni łatwy dostęp do pociągów w kierunku Trójmiasta, Żukowa i Kartuz.
Jak poinformowały PKP PLK, w woj. wielkopolskim w marcowej korekcie do dyspozycji pasażerów będzie nowy przystanek Patrzyków między Kramskiem, a Koninem na linii Warszawa - Poznań. Przystanek został zbudowany ze środków "Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 - 2025".
W woj. małopolskim oddany do użytku zostanie kolejny peron (nr 1) na nowym przystanku Nowy Sącz Gorzków oraz przejście podziemne, umożliwiające bezpieczne dojście do pociągu.
Korekta rozkładu jazdy będzie obowiązywała od niedzieli 10 marca do 9 czerwca tego roku.
Spółka PKP PLK jest odpowiedzialna za układanie rozkładu jazdy dla pociągów pasażerskich, towarowych oraz specjalnych. Rozkład powstaje na zamówienie i według wytycznych przewoźników.(PAP)
pif/ wkr/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz