Zamknij

Kuriata: będzie europejska karta osoby niepełnosprawnej

06:52, 16.02.2024 Aktualizacja: 08:36, 16.02.2024
Skomentuj PAP PAP

Parlament Europejski oraz Rada UE porozumiały się co do ustanowienia europejskiej karty osoby niepełnosprawnej oraz europejskiej karty parkingowej dla niepełnosprawnych. Dyrektywa w tej sprawie ma zostać poddana pod głosowanie PE w kwietniu.

- Parkingi dla osób niepełnosprawnych to od lat problem wielu samorządów. Można odnieść wrażenie, że nie ma komunikacji pomiędzy komórkami odpowiedzialnymi za miejsca parkingowe, a tymi które wydają identyfikatory kierowcy niepełnosprawnego. Tych ostatnich przybywa, a miejsc niestety nie. I na to wygląda, że samorządy nie są przychylne osobom niepełnosprawnym. W procesie integracji społecznej i budowania relacji z osobami niepełnosprawnymi przed nami jeszcze wiele do zrobienia. Najważniejsze, by o tym mówić i uczulać osoby decyzyjne, by reagowały. Brak odpowiednich rozwiązań może prowadzić do wykluczenia społecznego. Dlatego trzeba walczyć z dyskryminacją osób niepełnosprawnych. Rolą radnego powinno również być stanie się rzecznikiem osób niepełnosprawnych, który głośno będzie mówił o potrzebach niepełnosprawnych, oczywiście po konsultacjach z nimi. Wprowadzenie Europejskiej Karty Niepełnosprawności znacząco zmieni sytuację i przede wszystkim da narzędzia do egzekwowania praw osób niepełnosprawnych - podkreśla Łukasz Kuriata, radny Lęborka.

Celem planowanej dyrektywy jest zapewnienie osobom niepełnosprawnym podróżującym na krótki okres do innego państwa UE dostępu do takich samych preferencji i udogodnień jak te, z których korzystają ich obywatele posiadający krajowe karty osoby niepełnosprawnej. W szczególności chodzi o obniżone lub zerowe opłaty za wjazd oraz pierwszeństwo dostępu i dostęp do zarezerwowanego miejsca parkingowego.

„Osoby niepełnosprawne z niecierpliwością czekały na te przepisy. Znaczenie Europejskiej Karty Niepełnosprawności wykracza poza zwykłe ułatwianie podróżowania i ucieleśnia zobowiązanie UE do zapewnienia swobodnego przemieszczania się wszystkim Europejczykom” – podkreśliła sprawozdawczyni projektu, słowacka eurodeputowana Lucia Ďuriš Nicholsonová.

Europejska karta osoby niepełnosprawnej będzie wydawana w formacie fizycznym oraz cyfrowym, a jej wydawanie i przedłużanie będzie bezpłatne. Kraje członkowskie będą jednak miały prawo do wprowadzenia opłat za zgubienie lub uszkodzenie dokumentu. Osoby niepełnosprawne uprawnione do wsparcia ze strony osobistego asystenta będą mogły dodać do swojej karty literę „A”.

Europejska Karta Parkingowa dla osób niepełnosprawnych będzie wydawana w formie fizycznej. Kraje członkowskie będą mogły zdecydować o wydawaniu jej również w formacie cyfrowym jak o pobieraniu opłaty za wydanie i odnowienie dokumentu. Oba rodzaje kart będą zabezpieczone za pomocą kodu QR.

Zgodnie z projektem dyrektywy obie karty będą musiały zostać wydane w ciągu dziewięćdziesięciu dni, z wyjątkiem przypadków, gdy wymagane są dłuższe badania lekarskie.

Nowe zasady będą miały zastosowanie wyłącznie w przypadku pobytów krótkich, z wyjątkiem posiadaczy kart inwalidzkich, którzy przeprowadzają się do innego państwa członkowskiego w ramach programu mobilności, takiego jak Erasmus+.

Zgodnie z dyrektywą powstanie też centralna europejska strona internetowa dla osób niepełnosprawnych. Ma ona być powiązana z krajowymi stronami internetowymi zawierającymi m.in. informacje dotyczące sposobu uzyskania, wykorzystania i odnawiania kart oraz informacje o preferencjach i udogodnieniach, do których one uprawniają.

mam/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%