Zamknij

Kuriata: ruszają spotkania z mieszkańcami Pomorza ws. połączenia kolejowego do elektrowni jądrowej

10:05, 20.10.2023 Aktualizacja: 10:19, 20.10.2023
Skomentuj PAP PAP

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) poinformowała we wtorek na platformie X (dawniej Twitter), że „w związku z budową nowych połączeń kolejowych w regionie lokalizacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej (Lubiatowo-Kopalino - PAP) od 17 października rozpoczną się spotkania informacyjne dla mieszkańców Pomorza”. Dodano, że spotkania organizowane są przez PKP Polskie Linie Kolejowe.

- Konsultacje społeczne są bardzo potrzebne. Koniecznością jest zapewnienie optymalnej komunikacji kolejowej z elektrownią jądrową. Do tego trzeba pobudować nową linię, która właśnie dobrze skomunikuje przyszłą elektrownię z linią 202 Gdynia - Słupsk, tak by do powstającej inwestycji mogły dojechać wszelkie jej komponenty. Samo przedsięwzięcie wyzwala wiele emocji, więc to bardzo dobry pomysł, by rozmawiać z mieszkańcami - podkreśla Łukasz Kuriata, lęborski radny.

„Prace związane z zapewnieniem połączenia kolejowego do elektrowni jądrowej są na etapie projektowym, dlatego każdy głos mieszkańca jest ważny. Spotkania planowane są w Wicku, Garczegorzu, Gniewinie, Choczewie i Wejherowie” - poinformowały PEJ.

27 września br. spółka Polskie Elektrownie Jądrowe podpisała z konsorcjum Westinghouse-Bechtel kontrakt na usługi projektowe ESC (Engineering Service Contract) dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, która w technologii Westinghouse ma powstać na Pomorzu. Kontrakt przewiduje m.in. zaprojektowanie głównych komponentów elektrowni jądrowej: wyspy jądrowej, wyspy turbinowej oraz instalacji towarzyszących.

Czas trwania umowy to 18 miesięcy, na jej mocy ma powstać ponad 400 raportów i opracowań, przewidywany nakład pracy to 2 mln roboczogodzin. Umowa przewiduje też zaprojektowanie łańcuchów dostaw, wsparcie procesu inwestycyjnego, przygotowanie dokumentacji dla pozwolenia na budowę.

W grudniu 2021 r. należąca w 100 proc. do Skarbu Państwa spółka Polskie Elektrownie Jądrowe wskazała nadmorską lokalizację Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo jako preferowaną dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, która ma powstać w technologii AP1000 Westinghouse i składać się z trzech bloków. Zgodnie z obecnym harmonogramem budowa rozpocznie się w 2026 r., a pierwszy blok o mocy elektrycznej 1250 MW brutto zostanie uruchomiony w 2033 r. W lipcu br. pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej oszacowała wartość inwestycji realizowanych w związku z budową elektrowni jądrowej na Pomorzu na ponad 100 mld zł.

W lipcu br. PEJ uzyskała wydaną przez MKiŚ decyzję zasadniczą dotyczącą budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej na Pomorzu, potwierdzającą, że inwestycja spółki jest zgodna z realizowaną przez państwo polityką energetyczną, a także ogólną opinią potwierdzającą poprawność zakresu weryfikacji analiz bezpieczeństwa przekazaną przez Państwową Agencję Atomistyki.

22 września br. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska opublikował decyzję środowiskową dla budowy i eksploatacji elektrowni jądrowej o mocy do 3750 MWe w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu. Decyzja określa m.in. warunki korzystania ze środowiska w fazie realizacji i eksploatacji, wymagania dotyczące ochrony środowiska konieczne do uwzględnienia w dokumentacji projektowej, wymogi w zakresie przeciwdziałania skutkom awarii przemysłowych. Nakłada też obowiązek przeprowadzenia ponownej oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko w ramach postępowania w sprawie wydania pozwolenia na budowę.

ab/ mick/ rkj/

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%