Żukowska hala sportowo–widowiskowa przy Szkole Podstawowej nr 2 w sobotę gościła Koła Gospodyń Wiejskich z 10 pomorskich powiatów. Miało być 11, ale ze względów zdrowotnych nie dotarło koło z malborskiego.
- Jestem bardzo zadowolona z tego, że pojechaliśmy na turniej KGW do Żukowa – mówi Ewa Jandernal, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich z Nadziejewa w gminie Czarne w powiecie człuchowskim. - Wspaniała zabawa, dużo znajomych i przede wszystkim, mimo rywalizacji, atmosfera przyjaźni. Pokazaliśmy się również znakomicie. Najbardziej wszystkim smakowała nasza szynka. Takie wyjazdy nie tylko integrują nasze koło, ale również promują nasze Nadziejewo i naszą gminę Czarne. Jesteśmy dumni z tego, że mamy taki zespół ludzi, który potrafi sprostać nawet najtrudniejszym wyzwaniom.
Wszak w gminie Żukowo znajduje się miejscowość o nazwie Przyjaźń, nie może zatem być inaczej, kiedy goście zawitają.
Przygotowano wszystkie zadania (opis zadań na końcu artykułu) – smakowało i podobało się!
- Udział w turniejach kół gospodyń wiejskich to sprawdzian. Możemy wtedy zaprezentować się, pokazać swoje umiejętności i pasje. Jeśli ludziom podoba się to co wystawiamy i smakuje to co oferujemy kulinarnie, to jednoznacznie oznacza to, że wiem jak to robić. I czy to jest szczupak w galarecie czy szynka w cieście albo scenka kabaretowa lub piosenka, a odbiorcy nagradzają nas gromkimi brawami albo proszą o dokładkę, to wniosek może być tylko jeden: warto dalej to robić! - podkreśla Jerzy Terechów.
Szynka w cieście
Jury zachwyciła szynka w cieście. Zresztą nie tylko oceniający mieli kulinarną ucztę. Szynka została skonsumowana przez uczestników turnieju.
W pokazie mody wystąpili Anna Rosolik i Cezary Kozioł.
Skecz w udziałem Telewizji Nadziejowo oraz „krasuli, która poleciała do Ameryki” zaprezentowały: Monika Kręcigłowa, Anna Rosolik, Zuzanna Adamiec, Hanna Adamiec.
Piosenką zaśpiewali: Cezary Kozioł, Katarzyna Adamiec, Ewa Jandernal, Zuzanna Adamiec, Edyta Szapiel, Małgorzata Ryszka, Hanna Adamiec, Kowalewska Zofia, Zdzisław Orzłowski; na akordeonie przygrywał Paweł Adamiec.
- Turniej w Żukowie to wielka eksplozja radości i zaangażowania. Wspaniałe panie i wspaniali panowie pokazali się z jak najlepszej strony. Takie wydarzenia są bardzo potrzebne. I na poziomie gminy, i na poziomie powiatu, ale także, jak turniej w Żukowie, na poziomie województwa. Ze swojej strony bardzo dziękuję paniom z KGW Niestępowo za doskonałe ciasta – dodaje Mariola Zmudzińska, przewodnicząca klubu radnych Nasza Gmina Żukowo, która odwiedziła turniej wraz z kolegami radnymi: Adamem Okrojem, Adamem Stromskim i Pawłem Pellowskim.
Turniej na poziomie województwa to szczególne wydarzenie. W Żukowie spotkali się przedstawiciele z różnych części województwa pomorskiego. I choć obszary przenikają się, to mają swoją tożsamość i koloryt. Na turnieju pojawili się Borowiacy, Kociewiacy, Kaszubi i reprezentanci Powiśla.
W pozostałych kategoria wygrali:
Wszystkie zwycięskie koła dostały po 3000 zł.
- Lubię dostawać takie informacje – komentuje sukces KGW Nadziejewo Mariusz Birosz, szef człuchowskiego KRUS. - To również dla naszej instytucji ważne. Możemy powiedzieć, że dopóki będą takie środowiska na polskiej wsi i tak prężnie będą działać koła gospodyń wiejskich, dopóty możemy spać spokojnie. Należy jednak wspierać aktywność społeczności lokalnych, dbać o to, by mogli nieskrempowanie realizować swoje plany i przedsięwzięcia. Koła uczestnicząc w różnego rodzaju turniejach i spotkaniach, czy to na poziomie województwa, czy kraju, promują naszą gminę i swoją miejscowość. Dodam, że to jest już drugie zwycięstwo KGW Nadziejewo na szczeblu wojewódzkim. Za to szczere ukłony i podziękowania. I oczywiście prosimy o więcej!
Celem turnieju jest integracja i aktywizacja środowiska wiejskiego w województwie pomorskim, zachowanie i popularyzowanie dziedzictwa kulturowego, w tym kulinarnego, a także inspirowanie do pracy zespołowej oraz kultywowanie tradycji.
Koła zaprezentowały się w następujących konkurencjach:
1. Produkt tradycyjny – „produkty mięsne”
Koła przygotują do oceny produkt mięsny wpisany na listę produktów tradycyjnych województwa pomorskiego. Panie musiały wybrać do prezentacji jedną wędlinę: szynka w cieście lub szynka wieprzowa gotowana lub szynka z kołnierzykiem. Ocenie podlegać będzie: smak, estetyka oraz sposób wykonania i podania.
2. Tablica – „historia naszej kapliczki/przydrożnego krzyża”
Koła Gospodyń Wiejskich przygotują do oceny tablicę o wymiarach 1000x700 mm (ekspozycja pionowa lub pozioma). Tablica oceniana będzie przy stoiskach bez komentarza. Ocenie będzie podlegać estetyka i sposób przygotowania tablicy, wykorzystanie materiałów źródłowych.
3. Moda – „z morskiej toni”
Modelka zaprezentuje się na scenie przez ok. 1 minutę do podkładu muzycznego (własnego lub organizatora). Po zakończeniu prezentacji indywidualnej nastąpi wspólna prezentacja modelek do muzyki przygotowanej przez organizatora. Ocenie podlegać będzie sposób wykonania stroju, jego estetyka i atrakcyjność wizualna. Pod uwagę wzięte będzie również nawiązanie do tradycji i kultury regionu,kreatywność przygotowania oraz rodzaj materiałów z jakich został wykonany strój, a także sposób zaprezentowania kreacji przez modelkę.
4. Scenka kabaretowa – „czy kuma słyszała, że…”
Każde Koło Gospodyń Wiejskich przedstawi scenkę na zadany temat. W wykonaniu uczestniczy od 6 do 10 osób z danego KGW. Czas wykonania – maksymalnie 3 minuty. Ocenie podlegać będzie kreatywność, oryginalność oraz czy przekaz oddaje tytuł scenki.
5. Piosenka z inscenizacją – „śpiewać każdy może”.
Każde Koło Gospodyń Wiejskich zaśpiewa jedną piosenkę do własnego podkładu muzycznego. W wykonaniu uczestniczy 6 do 10 osób z danego KGW. Czas wykonania – maksymalnie 2 minuty. Ocenie podlegać będzie aranżacja muzyczno-wokalna oraz inscenizacja utworu na scenie.
Organizatorem XVII Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich Województwa Pomorskiego jest Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu przy współpracy z Wojewódzkim Związkiem Rolników,Kółek i Organizacji Rolniczych w Gdańsku, Gminą Żukowo oraz Ośrodkiem Kultury i Sportu w Żukowie.
XVII Turniej KGW Województwa Pomorskiego realizowany jest w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Plan Operacyjny na lata 2022-2023.
1 0
Następnym razem i my się wybierzemy. Fajny filmik i widać jaki luzacki klimat, a tego brakuje. Brawo!?????????