Zamknij

Nauczyciele nie dostaną podwyżki, bo Kankowski wraz z klubem radnych KZW byli przeciw

22:02, 29.04.2025 Aktualizacja: 22:48, 29.04.2025
Skomentuj

Podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej w Żukowie radni Klubu Kaszubskie Zrzeszenie Wyborcze (KZW) z Przewodniczącym Wojciechem Kankowskim, odrzucili projekt uchwały zmieniającej budżet Gminy Żukowo na 2025 rok, blokując tym samym realizację wielu istotnych dla mieszkańców inwestycji.

Decyzja ta oznacza wstrzymanie np.:

  • remontu dachu i naprawy wentylacji w Szkole Podstawowej w Chwaszczynie,
  • zakupu urządzeń na plac zabaw przy Szkole Podstawowej nr 1 w Baninie,
  • remontu łącznika w budynku Szkoły Podstawowej nr 1 w Żukowie – obejmującego całkowitą modernizację węzła sanitarnego oraz szatni,
  • modernizacji kompleksu sportowego "Orlik" w Żukowie,
  • opracowania dokumentacji projektowej dla ul. Sobiesława I w Chwaszczynie.

Blokada budżetu uniemożliwia również:

- zabezpieczenie środków na ustawowe podwyżki wynagrodzeń dla nauczycieli,

- zawarcie aneksów umożliwiających kontynuację rozpoczętych inwestycji.

Ważne:

Prace remontowe w szkołach, takie jak modernizacja łącznika w SP nr 1 w Żukowie oraz naprawa dachu w SP w Chwaszczynie, były zaplanowane na okres wakacji, aby nie zakłócać zajęć edukacyjnych i zapewnić uczniom komfortowe warunki od września.

Decyzja 10 Radnych Rady Miejskiej z klubu Kaszubskie Zrzeszenie Wyborcze o odrzuceniu uchwały budżetowej niestety uniemożliwia rozpoczęcie tych prac zgodnie z planem.

Radni mogą zgłaszać propozycje zmian w budżecie, jednak – zgodnie z art. 233 ustawy o finansach publicznych – formalną inicjatywę w zakresie zmiany budżetu posiada wyłącznie Burmistrz. Wnioski radnych powinny być składane z odpowiednim wyprzedzeniem, aby możliwe było przeprowadzenie pełnej procedury analizy prawnej, finansowej oraz opiniowania przez komisje.

To, co nastąpiło na dzisiejszej sesji – zgłaszanie nowych inwestycji bez przygotowania dokumentów i bez odpowiednich uzgodnień – nie mogło stanowić podstawy do zmiany budżetu.

Dlaczego dzisiaj nie można było wprowadzić budowy ulic Księżycowej i Przemysłowej w Baninie?

Ulice Księżycowa i Przemysłowa posiadają pozwolenia na budowę, uzyskane jesienią ubiegłego roku.

Aktualnie realizowane są uzgodnienia energetyczne dla ul. Pszennej, a dla ul. Przemysłowej i Księżycowej będą one prowadzone w najbliższych miesiącach (ok. 6 miesięcy).

Rozpoczęcie budowy ulic Przemysłowej i Księżycowej będzie możliwe dopiero po zakończeniu budowy ul. Pszennej, aby nie doprowadzić do paraliżu komunikacyjnego w Baninie.

Szacunkowy koszt realizacji ulic Przemysłowej i Księżycowej wynosi około 25 milionów złotych.

Władze Gminy Żukowo konsekwentnie kierują się odpowiedzialnością i przestrzeganiem prawa – dlatego inwestycje są wpisywane do budżetu dopiero po zakończeniu wszystkich niezbędnych procedur.

Głosowanie przeciw uchwale budżetowej – tylko dlatego, że nie dopuszczono bezzasadnego wniosku o wykreślenie inwestycji lodowiska i zastąpienie jej zadaniem nieprzygotowanym dokumentacyjnie – nie miało nic wspólnego z troską o mieszkańców.

Co więcej, projekt budowy ulic Księżycowej i Przemysłowej, zgłoszony bez kompletu uzgodnień, nie mógłby zostać zrealizowany w 2025 roku.

Polityczna decyzja

To była decyzja polityczna, teoretycznie wymierzona przeciw Marioli Zmudzińskiej - Burmistrza Gminy Żukowo , a w rzeczywistości przeciw Mieszkańcom Gminy Żukowo – nawet kosztem opóźnień w szkołach, wstrzymania inwestycji społecznych i braku środków na podwyżki dla nauczycieli.

Radni, którym naprawdę zależy na budowie ulic Księżycowej i Przemysłowej, mogli zawnioskować o ich ujęcie w budżecie zgodnie z procedurą i zagłosować za uchwałą.

Nic nie stało na przeszkodzie, aby nie blokować innych kluczowych projektów.

* * *

Czy dojdzie do przesilenia?

Istotą polityki jest spieranie się różnych, często przeciwstawnych wizji na rozwiązywanie konkretnych problemów czy realizację zadań skierowanych na mieszkańców. Jeśli jednak dochodzi do działań wbrew interesom i potrzebą społeczności lokalnej, to politycy, w szczególnie samorządowcy muszą liczyć się z reakcją bezpośrednią.

Jak obecne władze gminy Żukowo definitywnie, obrazowo i kompletnie podsumują poprzednią władzę i zależności wynikające z braku konkretnych decyzji czy zaniechać sprzed 7 kwietnia 2024 roku, to dopiero wtedy mieszkańcy zyskają jednoznaczny ogląd tego, jak sprawy się mają. Wszelkie sprawy!

I dopiero przesilenie na szczytach władzy może określić kierunki rozwoju gminy, oczywiście jeśli mieszkańcy chcą tego rozwoju!

 

(Mariusz Sieraczkiewicz za: zukowo.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%