"Apelujemy do władz miasta w sprawie potrzeby uruchomienia przychodni lekarskiej w Gdyni Cisowej. Cisowa liczy ponad 11 tyś. mieszkańców, którzy muszą korzystać z placówek w innych dzielnicach natomiast mniejsza dzielnica Pustki Cisowskie - Demptowo licząca ponad 8 tyś. mieszkańców posiada funkcjonującą przychodnie zdrowia."
- czytamy w petycji zainicjowanej przez radnego Marcina Bełbota.
Podstawowa opieka zdrowotna jest zadaniem publicznym o znaczeniu lokalnym leżącym w gestii samorządu zgodnie z Art. 7 ustawy o samorządzie gminnym oraz Art. 7 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
W materiale prasowym opublikowanym 17.12.2017r na łamach Gazety Wyborczej Wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia Bartosz Bartoszewicz informował, iż w budynku przy ulicy Chylońskiej 237 (Przystań Chylońska 237) powstanie przychodnia zdrowia, poniżej dokładny cytat z wypowiedzi.
"Działa tam już przedszkole, na początku roku planowane jest otwarcie żłobka, natomiast na wiosnę części sportowej. Oprócz tego w budynku znajdzie się przychodnia, która ma być otwarta w maju 2018 roku.."
W 2022 roku przychodni zdrowia w Cisowej wciąż nie ma i nie widać perspektyw na jej uruchomienie. Analizując odpowiedzi miasta na interpelację radnego Marcin Bełbota można wywnioskować, iż miasto nie zaangażowało się w sposób odpowiedni by placówkę uruchomić. Z odpowiedzi Prezydenta wynika, że miasto na w.w. funkcję proponowało lokale ogłaszając przetargi, do których nikt nie przystąpił natomiast warunki przyszłej współpracy były nieakceptowalne dla podmiotów, które mógłby przychodnie zdrowia przystosować, a następnie prowadzić. Możliwość wypowiedzenia umowy przez miasto z 3 miesięcznym wyprzedzeniem odstrasza skutecznie w sytuacji gdy trzeba zainwestować miliony złotych we własnym zakresie na uruchomienie obiektu.
Jeżeli popierasz podpisz petycję!
- Od dłuższego czasu wraz z mieszkańcami apeluje o podjęcie stosownych działań na rzecz powstania przychodni lekarskiej w dzielnicy natomiast miasto nie podejmuję wystarczających działań zmierzających do powstania obiektu. Warunki proponowane w przetargach przez miasto były zbyt ryzykowne dla podmiotów, które mogłyby zgłosić się w postępowaniu - możliwość wypowiedzenia umowy z 3 miesięcznym wyprzedzeniem w przypadku gdy podmiot musi samodzielnie dostosować obiekt przeznaczając na ten cel miliony złotych skłania do zastanowienia czy miasto rzeczywiście chciało doprowadzić do pozytywnego finału – podkreśla Bełbot.
Sytuacja staje się bardzo dziwna. Miasta wrzuca miliony złotych w remonty przeróżnych budynków, z których korzystają nieliczni mieszkańcy, a nie chce obniżyć stawki czynszu dla przychodni, z której może korzystać tysiące mieszkańców.
Ostatnie tygodnie pokazują, że jedynie silna presja społeczna działa i wywiera wpływ na decyzje prezydenta Szczurka i jego podwładnych. Stąd petycja i akcja informacyjna dotycząca powstania przychodni zdrowia na Cisowej.
0 0
Juz wyborcza kiełbasa ?? Horała lekarz rodzinny ?