Zamknij

Harmonogram odbioru odpadów #wGdyni na 2022 rok

21:36, 05.01.2022 Aktualizacja: 21:56, 05.01.2022
Skomentuj

Od 1 stycznia w Gdyni obowiązują nowe harmonogramy wywozu odpadów w podziale na frakcje. Warto sprawdzić, czy w danej dzielnicy zmienił się termin odbioru tworzyw sztucznych, papieru czy szkła. Przypominamy również, w jaki sposób pozbyć się odpadów wielkogabarytowych czy zużytego sprzętu elektronicznego.

Papier, szkło, tworzywa sztuczne i metale, odpady bio i pozostałości po segregacji – to pięć podstawowych frakcji, na które dzielą się odpady w Gdyni. Do tego osobno wyrzucamy odpady zielone oraz popiół. Każda z wymienionych grup odbierana jest z pergoli śmietnikowych oraz sprzed domów jednorodzinnych w inne dni i z różną częstotliwością.

Co roku Wydział Środowiska UM Gdyni oraz firmy wywozowe ustalają harmonogram odbioru poszczególnych frakcji odpadów z poszczególnych dzielnic Gdyni. Nie inaczej jest tym razem. Nowy grafik obowiązuje od 1 stycznia 2022 roku. Warto sprawdzić, kiedy odbierane są odpady w naszym miejscu zamieszkania i czy nie zmieniły się dni, w których wywożone są np. pozostałości po segregacji, szkło czy tworzywa sztuczne. Można to zrobić w łatwy sposób – wchodząc na stronę www.wyrzucam.to do zakładki „Kiedy to?” oraz wybierając odpowiednią frakcję, dzielnicę, a także rodzaj zabudowy.

Nowe harmonogramy dla poszczególnych dzielnic i frakcji są dostępne na stronie www.wyrzucam.to w zakładce "Kiedy to?" // mat. wyrzucam.to

Harmonogram rozpisany jest w podziale na budynki jednorodzinne (do 4 lokali mieszkalnych) i wielorodzinne (powyżej 4 lokali mieszkalnych). W przypadku odpadów selektywnych obowiązują wspólne terminy dla całych dzielnic, z kolei w dla pozostałości po segregacji oraz odpadów bio – dla poszczególnych ulic.

Częstotliwość odbioru zależy zarówno od danej frakcji, jak i od wielkości nieruchomości.

Ulotka informacyjna o terminach odbioru poszczególnych frakcji odpadów selektywnych na Dąbrowie, Karwinach i w Wielkim Kacku // mat. wyrzucam.to

CZĘSTOTLIWOŚĆ ODBIORU ODPADÓW W GDYNI

Budynki jednorodzinne (do 4 lokali mieszkalnych):

  • pozostałości po segregacji: raz w tygodniu,
  • papier: co 4 tygodnie,
  • szkło: co 4 tygodnie,
  • metale i tworzywa sztuczne: co 2 tygodnie,
  • bio: raz w tygodniu,
  • odpady zielone: co 2 tygodnie.

Budynki wielorodzinne (powyżej 4 lokali mieszkalnych):

  • pozostałości po segregacji: 2 razy w tygodniu,
  • papier: 2 razy w tygodniu,
  • szkło: co 2 tygodnie,
  • metale i tworzywa sztuczne: 2 razy w tygodniu,
  • bio: 2 razy w tygodniu,
  • odpady zielone: co 2 tygodnie.

Ponadto raz w miesiącu w okresie od 1 października do 15 maja odbierany jest popiół z domowych palenisk. W pozostałym okresie wywóz następuje raz w miesiącu po wcześniejszym zgłoszeniu.

ODPADY WIELKOGABARYTOWE I ELEKTROODPADY

Chcąc pozbyć się odpadów wielkogabarytowych lub ZSEE, czyli zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach.W przypadku elektroodpadów najistotniejsze jest, by – niezależnie od ich rozmiaru – nie wyrzucać i nie wynosić ich do wiat śmietnikowych. ZSEE kwalifikowane są jako odpady niebezpieczne i pozostawione bez nadzoru często są rozbierane na części lub niszczone. 

Jak więc się ich pozbyć?

Na terenie Gdyni funkcjonuje 5 stacjonarnych Punktów Zbiórki Odpadów Niebezpiecznych, w skrócie PZON (ich lokalizacje można znaleźc na stroniew wyrzucam.to). Trafić tam mogą małych rozmiarów ZSEE, czyli m.in. żelazka, odkurzacze, tostery, komputery, monitory, drukarki, suszarki do włosów, elektronarzędzia, małe telewizory.

Dla elektroodpadów o większych gabarytach – jak np. pralki, lodówki, zmywarki, urządzenia klimatyzacyjne i wentylujące czy telewizory powyżej 24-cali – przewidziano opcję bezpłatnego odbioru z usługą wyniesienia z miejsca zamieszkania, obsługiwaną przez Komunalny Związek Gmin „Redy i Chylonki” (kontakt pod numerem telefonu: 58 624 66 11 lub poprzez stronę internetową kzg.pl). W obu przypadkach sprzęt powinien być kompletny. PZON i KZP nie przyjmują i nie odbierają urządzeń zniszczonych lub rozkręconych jak np. lodówki bez agregatu, pralki bez silnika, czy telewizora z rozbitym kineskopem.

Odpady wielkogabarytowe – a więc m.in. meble, zużyte opony, deski do prasowania, dywany, materace, rowery, wózki dziecięce – można bezpiecznie wystawić przy pergoli śmietnikowej. Potrzebę wywozu tego typu odpadów warto zgłosić (w przypadku domów jednorodzinnych jest to warunek niezbędny) poprzez formularz na stronie internetowej wyrzucam.to lub telefonicznie pod numer 58 772 35 00.

Odpady wielkogabarytowe oraz ZSEE można również osobiście dostarczyć do PSZOK, czyli Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych „Eko Dolina” w Łężycach. Zakład przyjmuje różnego rodzaju odpady, w tym – co ważne – także niekompletne elektroopady.

SEGREGUJ TO LEPIEJ Z WYSZUKIWARKĄ ODPADÓW

Pozbywając się odpadów, czasem decyzje są oczywiste. Papier wyrzucamy do niebieskiego pojemnika z papierem, plastik – do tworzyw sztucznych. Czasem pojawiają się jednak dylematy. Co zrobić np. z kopertą bąbelkową? Przecież składa się ona jednocześnie z papieru i tworzywa sztucznego. Te i inne problemy związane z segregacją pomaga rozwiązać gdyńska wyszukiwarka odpadów, dostępna na stronie wyrzucam.to w zakładce „Segreguję to lepiej”

(hs za: UM Gdyni)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%