Grupa studentów z kierunku Kulturoznawstwo na Uniwersytecie Gdańskim stworzyła projekt w ramach zaliczenia przedmiotu. Dotyczy on poszerzania wiedzy na temat kapliczek przydrożnych w Gdyni. W imieniu zespołu rozmawia z nami Barbara Kosińska.
Co to jest to kulturoznawstwo?
Kulturoznawstwo to kierunek interdyscyplinarny. Umożliwiający badania kultury na wielu płaszczyznach. Wspaniałe jest to, że nasz kierunek umożliwia rozwijania siebie i swoich pasji i zainteresowań. Dla niedowiarków naprawdę jest praca po tym kierunku.
Dlaczego wybraliście do projektu zaliczeniowego gdyńskie kapliczki?
Dlaczego wybraliśmy ten temat? Wydaje mi się, że głównie dlatego, że kapliczki to coś co kojarzy nam się z czymś zwykłym i nie wyjątkowym i czymś kompletnie innym niż Gdynia, a my lubimy podejmować tematy, które powierzchownie wydają się nie interesujące, a tak naprawdę są szalenie ciekawe. Na początku pracy nad projektem zaczęliśmy rozmawiać co można zrobić, aby przybliżyć lokalne miejsca i doszliśmy do wniosku, że kojarzymy kapliczki, ale co one tak naprawdę tam robią? I kto je tam postawił? i co najważniejsze po co?
Mieliście wcześniej orientację lokalizacji takich kapliczek?
Ja jestem osobą, która ma trochę bzika na temat Gdyni i znalazłam książkę o kapliczkach Gdyński wydaną przez Muzeum Miasta Gdyni. Ona stała się drogowskazem w poszukiwaniach. Chcieliśmy tą wiedzę z niej przekazać w inny sposób.
Gdynia to bardzo młode miasto. Ile udało się Wam znaleźć kapliczek i gdzie one się znajdują?
Właśnie Gdynia jest młodym miastem. W przekonaniu wielu osób, ze względu na wiek nie posiada historii a to błąd. Miasto jest pełne szalenie ciekawych opowieści oraz skrywanych tajemnic. Wydawało nam się, że temat kapliczek jest w sumie mało znany na terenie miasta a jest ich sporo poukrywanych w zakamarkach. W tym projekcie zaczęliśmy od tak zwanego „naszego podwórka”. Dwoje z nas mieszka w Gdyni północnej. Projekt skupia się na 7 fizycznie obecnych kapliczkach oraz jednej nie istniejącej na terenie Kapliczki znajdują się w dzielnicach Pogórze Górne Oraz Dolne, Obłuże, Oksywie.
Jak podeszliście do poszukiwań?
Jak podeszliśmy? Wzięliśmy książki i zaczęliśmy szukać i stwierdziliśmy, że podzielmy się tym wszystkim z ludźmi. Poznajmy to co nas otacza.
Czy oprócz samego określenia lokalizacji poznawaliście ich historię?
Tak na tyle ile obecna sytuacja nam na to pozwala staramy się poznać historie. Jednak może z czasem uda nam się zrobić wywiady z mieszkańcami co wzbogaci projekt o archiwum pamięci ale to stopniowo zacznijmy od małych rzeczy.
Jest coś, co zaintrygowało Was podczas tych poszukiwań?
Sama świadomość, że one są poukrywane na ulicach w mieście a nie na wsi.
Jaki będzie efekt Waszej pracy?
Nasz projekt zmienił troszkę charakter z racji pandemii, ale może to i dobrze. Pierwotną wersją był spacer. Nasza działalność musieliśmy rozpocząć w internecie. Stworzyliśmy na Facebooku stronę Kapliczki Gdynia na której codziennie wstawiamy od 18 do 25 kwietnia 2020 informacje o kapliczkach lub materiały audiowizualne lub linki do artykułów. Ostatniego dnia planujemy niespodziankę. Zapraszamy do śledzenie i wyczekiwanie.
Gdzie możemy obejrzeć zdjęcia pokazujące gdyńskie kapliczki?
Na fb oraz instagramie (Facebook: https://www.facebook.com/Kapliczki-Gdynia-111644563826785/. Instagram: https://www.instagram.com/kapliczkigdynia/
1Kto bierze udział w tym projekcie i której szkoły jest absolwentem?
W projekcie bierze 4 studentów z kulturoznawstwa: Sandra Ciecholewska, Adrian Nakraszewicz, Aleksandra Nycz oraz ja, Barbara Kosińska.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz