Zamknij

Jak samodzielnie wyregulować okna plastikowe?

12:24, 25.04.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 12:24, 25.04.2024
pixabay pixabay

Okna plastikowe to popularny wybór wśród osób, którym zależy na estetycznym wyglądzie stolarki okiennej, a także na skutecznej izolacji termicznej oraz akustycznej. Warto jednak podkreślić, że wraz z upływem czasu wszystkie okna, podobnie jak każdy inny element wyposażenia domu, mogą sprawiać coraz większe problemy ze szczelnością oraz płynnością w otwieraniu lub zamykaniu. Aby temu zapobiec, należy pamiętać o okresowej regulacji okien plastikowych. Sprawdź, jak i kiedy regulować okna, a także czy można zrobić to samodzielnie.

Regulacja okien plastikowych kluczem do ich długotrwałej wydajności i komfortu użytkowania

Okna to konstrukcje, które każdego dnia stoją przed licznymi wyzwaniami, związanymi m.in. z koniecznością domownikom bezpieczeństwa, a także radzenia sobie z trudnymi warunkami pogodowymi, takimi jak intensywne promieniowanie słoneczne, mrozy czy też podwyższona wilgotność. Każdy z tych czynników może przyczynić się do rozregulowania mechanizmów okiennych, prowadząc tym samym do utraty szczelności. Okazuje się również, że uszkodzenia okien mogą pojawić się nawet wskutek codziennego ich użytkowania, np. częstego otwierania i zamykania.

Jak poradzić sobie z tymi trudnościami? Odpowiedzią jest tu regulacja okien plastikowych, która czasami może być konieczna do przeprowadzenia nawet już w pierwszych miesiącach po ich zamontowaniu. Ignorowanie tego problemu może prowadzić do wielu przykrych konsekwencji, takich jak m.in. utrata ciepła z pomieszczeń lub nawet brak możliwości całkowitego zamknięcia okna. Dlatego regularna regulacja okien plastikowych to kluczowy krok w dbaniu o ich sprawność i trwałość.

Na czym polega regulacja okien PVC?

Regulacja okien plastikowych, a tak naprawdę regulacja okuć okiennych, to proces, który polega na zmianie położenia ramy skrzydła okiennego względem ramy ościeżnicy. Dzięki temu jesteśmy w stanie uniknąć wszelkich problemów związanych z codziennym użytkowaniem okna, w tym m.in. trudnościami w jego  otwieraniu i zamykaniu, problemami z korzystaniem z klamki oraz ocieraniem się poszczególnych elementów konstrukcyjnych o siebie.

Warto przy tym zaznaczyć, że regulacja okuć okiennych wygląda dziś zupełnie inaczej niż w czasach, w których bazowały one jedynie na prostych zawiasach bolcowych i klamce z jęzorem. Obecnie okucia są usytuowane po obwodzie skrzydła i ramy, dzięki czemu regulację możemy przeprowadzać w trzech różnych płaszczyznach: w górę lub w dół, w prawo lub w lewo, a także w przód lub tył (regulacja docisku okna). Co to dokładnie oznacza? W dwóch pierwszych wariantach dążymy do uzyskania optymalnego zakresu (średnio 8 mm) zachodzenia przylgi skrzydła okiennego z uszczelką za ramę ościeżnicy. Jeżeli chodzi natomiast o regulację docisku okna, to tu naszym celem jest zmniejszenie lub zwiększenie siły docisku skrzydła do ramy ościeżnicy.

Kiedy należy regulować okna plastikowe?

Regulację okuć okiennych warto przeprowadzać sezonowo, niezależnie od tego, czy zauważymy trudności z ich prawidłowym funkcjonowaniem. Prace te najlepiej przeprowadzać wiosną oraz jesienią. Zimą dobrze jest natomiast sprawdzić siłę docisku skrzydła do ramy okiennej, by mieć pewność, że okna zachowują prawidłową szczelność. Latem zaleca się przeprowadzenie odwrotnego mechanizmu, czyli delikatne rozszczelnienie skrzydła okiennego, by usprawnić wentylację i wpuścić powietrze do pomieszczeń.

Regulacja okien plastikowych na lato i zimę

Zarówno niskie, jak i wysokie temperatury nie wpływają korzystnie na komfort termiczny w pomieszczeniach. Dzięki odpowiedniemu ustawieniu okuć okiennych możemy jednak zwiększyć szczelność okien zimą, a latem poprawić cyrkulację powietrza. Jak to wygląda w praktyce? Wprowadzenie okien w tzw. tryb zimowy wymaga wykonania kilku kroków: sprawdzenia stanu rolek ryglujących w skrzydle i ustawienia ich w taki sposób, aby zwiększyć szczelność okna. Chcąc zwiększyć siłę docisku skrzydła do ościeżnicy, należy przesunąć rolki bliżej uszczelek. Na koniec warto sprawdzić, czy okno płynnie się otwiera i zamyka – trudności z jego funkcjonowaniem oznaczają konieczność lekkiego odsunięcia skrzydła od uszczelek.

Wraz z nadejściem lata przeprowadzamy kolejną regulację docisku okien plastikowych, wprowadzając je tym razem w tryb letni. Postępujemy wówczas odwrotnie do tego, jak pracowaliśmy przy regulacji okien na zimę – siłę docisku skrzydła do ościeżnicy zmniejszamy, zachowując tym samym lepszą wentylację w pomieszczeniu.

Regulacja wysokości okien plastikowych krok po kroku

Ostatnią kwestią, którą warto poruszyć w temacie regulacji okien plastikowych, jest regulacja okuć okiennych w dolnym zawiasie (tzw. regulacja wysokości okna). Czynność tę dobrze jest przeprowadzać wtedy, gdy obserwujemy np. problemy z opadaniem skrzydła okiennego. Na początek usuwamy osłonkę zawiasu i przy użyciu klucza imbusowego SW4 dokręcamy w prawo śrubę regulacyjną. Następnie sprawdzamy, czy skrzydło dobrze się otwiera lub zamyka, a w razie potrzeby luzujemy śruby w lewo lub dokręcamy mocniej w prawo. Na koniec zakładamy z powrotem osłonkę na zawias.

Samodzielna regulacja okien plastikowych czy wsparcie fachowca?

Regulacja okuć okiennych to czynność, która nie wymaga korzystania z usług specjalisty. Ważne jest, aby zaopatrzyć się w kilka narzędzi i dysponować podstawową wiedzą na temat konserwacji okien. Ci, którzy obawiają się jednak potencjalnych uszkodzeń okna, jakie mogą pojawić się podczas ich regulacji, powinni skorzystać z usług profesjonalnych serwisantów okien, którzy w kilka chwil przywrócą sprawność naszej stolarce.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%