Zamknij

Gruchała: to bardzo ważne święto! | Terechów: nie mogło nas tam zabraknąć!

20:13, 02.03.2025 Aktualizacja: 20:35, 02.03.2025
Skomentuj

"1 marca 2025r obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dzięki Stanisławowi Jurkowi i Mariuszowi Biroszowi ze Stowarzyszenia "Brygada Inki" uczciliśmy to bardzo ważne święto. Wydarzenie odbyło się na Rynku w Człuchowie przy Krzyżu Katyńskim." - mówi Michał Gruchała ze Stowarzyszenia "Chojnice - tu bije moje serce".

"Od wielu lat nasze czarneńskie środowisko, przede wszystkich członkowie i sympatycy "Brygady Inki", działamy na rzecz pielęgnowania pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Danuta Siedzikówna "Inka" to również Żołnierz Wyklęty, sanitariuszka Wileńskiej Brygady AK, która w po zakończeniu II wojny światowej i rozpoczęciu okupacji sowieckiej działała na Pomoru. Dla nas, członków organizacji noszących jej imię 1 marca to szczególnie ważny dzień. Tu chcę podziękować Mariuszowi Biroszowi za to, że od lat prowadzi naszą "Brygadę Inki" i angażuje nas do działań patriotycznych i historycznych." - podkreśla Jerzy Terechów, radny gminy Czarne w powiecie człuchowskim.

Uroczystości zorganizowane w Człuchowie mają szczególny wymiar!

Można powiedzieć, że przedstawiciele środowisk patriotycznych spotkali się pośrodku. Do Człuchowa przybyli wspominani wyżej mieszkańcy Czarnego. W tym roku na uroczystościach pojawili się przedstawiciele Chojnic: Mirosława Dalecka - radna powiatu chojnickiego i Michał Gruchała.

"Zaczęliśmy, w oprawie ognistych płomieni, od wspólnego odśpiewania pieśni, za którą Polacy walczyli i umierali czyli Mazurka Dąbrowskiego. Następnie proboszcz Parafii św. Jakuba Apostoła w Człuchowie poprowadził modlitwę różańcową za bohaterów wyklętych. Kolejno zaproszeni goście wspominali tych, których dzisiaj czcimy. Na końcu złożyliśmy kwiaty pod Krzyżem Katyńskim i odśpiewaliśmy "Boże Coś Polskę" - dodaje Gruchała.

"Na to, by w polskim kalendarzu pojawiło się oficjalne święto Żołnierzy Wyklętych czekaliśmy kilkadziesiąt lat. Nieprzyjemności mieli ci, którzy w czasach PRLu wspominali o drugiej konspiracji. Dziś wreszcie możemy pokazać, że pamiętamy i będziemy pamiętać!" - podsumowuje Mirosława Dalecka

[FOTORELACJA]11127[/FOTORELACJA]

Następnie uczestnicy udali się na wykład Romana Dambka na temat Żołnierz y Wyklętych i Tajnej Organizacji Gryf Pomorski.

W wydarzeniu udziała wzięły osoby z całego województwa pomorskiego, m.in. Łukasz Kuriata z Lęborka czy Roman Dambek z Gdyni.

 

(Mariusz Sieraczkiewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu dziendobrypomorze.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%