Zamknij

Kozicki: o grudniu 1970 i 1981 nie możemy zapomnieć. Gdyńskie obchody grudniowych rocznic

09:11, 13.12.2023 hs za: UM Gdyni/fot. Michał Puszczewicz Aktualizacja: 09:20, 13.12.2023

Grudzień to ważny miesiąc w historii Polski i naszego miasta. Przypadają wtedy dwie rocznice. Gdynia o nich pamięta i godnie je uczci. W środę, 13 grudnia odbędą się uroczystości z okazji 42. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Z kolei w niedzielę, 17 grudnia, czyli w 53. rocznicę wydarzeń Grudnia '70, zostaną upamiętnione ofiary czarnego czwartku.

Zbliżają się dwie ważne rocznice historyczne. Gdynia tradycyjnie odda hołd ofiarom stanu wojennego oraz czarnego czwartku. Przedstawiamy programy obu uroczystości.

W historii Polski i Gdyni grudzień jest miesiącem szczególnym. Rok 1970 – czarny czwartek to dramat, który upamiętniamy co roku. Spotykamy się o godz. 6.00 przy pomniku Ofiar Grudnia '70 – tam, gdzie padły strzały – po to, by pokazać, że pamiętamy o poniesionej wówczas ofierze. Równie ważny i godny upamiętnienia jest również stan wojenny wprowadzony 13 grudnia 1981 roku. I z tej okazji także będziemy się spotykać, by uczcić tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość, która przyszła niemal 10 lat później – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

42. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

13 grudnia 1981 roku na ulice polskich miast wyjechały czołgi, pojazdy opancerzone i wozy bojowe. Władze komunistyczne wprowadziły w całym kraju stan wojenny, którego celem była likwidacja protestów społecznych. Mieszkańców ogarnął strach, niepewność, niepokój o bliskich. W 42. rocznicę tamtych wydarzeń w Gdyni odbędą się uroczystości upamiętniające ofiary stanu wojennego.

Obchody rozpoczną się w środę, 13 grudnia o godz. 17.40 widowiskiem słowno-muzycznym w wykonaniu uczniów II Liceum Ogólnokształcącego. Będzie można je zobaczyć w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Piotra Rybaka przy ul. Portowej 2. W tym samym miejscu o godz. 18.00 zostanie odprawiona msza święta.

Po jej zakończeniu zaplanowano przemarsz ul. Portową, placem Kaszubskim, ul. Świętojańską i ul. Pułaskiego przed pomnik Ofiar Terroru Komunistycznego. Tam, o godz. 19.20, odbędzie się dalsza część uroczystości – modlitwa, przemówienia okolicznościowe oraz złożenie kwiatów.

53. rocznica wydarzeń Grudnia '70

17 grudnia miną 53 lata od tragicznych zdarzeń z 1970 roku, kiedy na rozkaz władz służby wzięły odwet za strajk ludności Wybrzeża wobec gwałtownej podwyżki cen żywności. Kiedy pasażerowie kolei wysiedli o świcie na przystanku przy stoczni, zaatakowało ich wojsko i milicja.

Wśród zabitych byli stoczniowcy, młodzież, uczniowie, którzy idąc do szkół, trafili w sam środek masakry. Oficjalnie zginęło 18 osób, a wiele innych zostało rannych. Jednak ofiar czarnego czwartku z pewnością było więcej. Miasto odda hołd tym, którzy byli uczestnikami tamtych wydarzeń.

Zaczynamy przed godz. 5.00. Uczniowie II LO oraz harcerze 2. Gdyńskiego Hufca Harcerzy „Zbroja” im. rotmistrza Witolda Pileckiego zapalą światełka pamięci. Przy węźle ofiar Grudnia '70 będzie ich 500. W tym samym czasie druga grupa będzie rozpalać światełka przy Urzędzie Miasta – na styku al. marsz. Piłsudskiego i ul. Świętojańskiej. Tam z kolei stanie 150 światełek – mówi Aleksander Kozicki, sekretarz zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”.

Oficjalne uroczystości z udziałem wojskowej asysty honorowej rozpoczną się o godz. 6.00 przed pomnikiem Ofiar Grudnia '70 w okolicy przystanku SKM Gdynia Stocznia-Uniwersytet Morski. Zostaną wygłoszone oficjalne przemówienia. Uczestnicy złożą też kwiaty przed pomnikiem.Zaplanowano także popołudniowe obchody.

O godz. 16.30 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa (ul. Armii Krajowej 46) odbędzie się koncert rocznicowy „Ofiarom Grudnia 1970” w wykonaniu Wiesława Wodyka. Tuż po nim, o godz. 17.00, zostanie odprawiona msza święta.Po mszy – około godz. 18.00 – uczestnicy przejdą ul. 3 Maja, Armii Krajowej i Świętojańską przed pomnik Ofiar Grudnia '70 na placu Wolnej Polski przy Urzędzie Miasta Gdyni.

O godz. 18.30 odbędzie się tam dalsza część uroczystości. Odczytany zostanie apel poległych, a uczestnicy złożą przed pomnikiem wiązanki kwiatów i zapalą znicze.

Organizatorem uroczystości są Region Gdański NSZZ „Solidarność” i miasto Gdynia.

 

(hs za: UM Gdyni/fot. Michał Puszczewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%