- Fundacja Wizja Rozwoju wraz z Fundacją Pomorska Inicjatywa Historyczna zgodnie z życzeniem Pana Premiera Mateusza Morawieckiego podjęły się renowacji grobów zasłużonych dla Polski osobistości. W ramach V edycji Forum Wizja Rozwoju odsłonięte zostały tablice na nagrobku śp. Józefa Englicha - mówi Małgorzata Zwiercan, fundatorka Fundacji Wizja Rozwoju.
Odsłonięcie oficjalne tablicy na nagrobku odbyło się w ramach V edycji Forum Wizja Rozwoju w poniedziałek, 20 czerwca o godzinie 13:00 na cmentarzu w Gdyni przy ulicy Kościelnej (Orłowo).
W uroczystości wzięli udział Marcin Horała, wiceminister infrastruktury i Dariusz Drelich, wojewoda pomorski, który złożył kwiaty w imieniu Premiera RP Mateusza Morawieckiego, Małgorzata Zwiercan, Komendant Główny Ochotniczych Hufców Pracy, przedstawiciele służb mundurowych, m.in. Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku nadinsp. Andrzej Łapiński.
Z inicjatywy Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, w trosce o polską tożsamość, kulturę i pielęgnowanie pamięci o osobach, których życie i działalność poświęcone były Rzeczpospolitej, renowacji grobów podjęły się Fundacja Wizja Rozwoju wraz z Fundacją Pomorska Inicjatywa Historyczna.
Józef Englich (ur. 14 stycznia 1874 w Śremie, zm. 22 grudnia 1924 w Poznaniu) – polski działacz gospodarczy i społeczny, prawnik, minister skarbu II Rzeczypospolitej, członek Rady Centralnego Związku Polskiego Przemysłu, Górnictwa, Handlu i Finansów w 1920 rok.
Był synem nauczyciela gimnazjalnego Gustawa i Stanisławy z Michałowskich. Ukończył gimnazjum w Gdańsku, studiował następnie prawo w Berlinie, Monachium, Wrocławiu i Królewcu. Z tytułem doktora praw w 1901 rozpoczął w Bydgoszczy praktykę adwokacką. Przeniósł się do Poznania, gdzie działał w instytucjach gospodarczych. Był m.in. członkiem zarządu (potem prezesem) Banku Związku Spółek Zarobkowych, współzakładał Związek Fabrykantów w Poznaniu oraz Spółkę dla Popierania Przemysłu, redagował poznańskie czasopismo „Fabrykant”.
Od 1918 pełnił funkcję ministra skarbu w rządach Józefa Świeżyńskiego i Ignacego Paderewskiego. Na początku listopada 1918 złożył dymisję i w dniach odzyskania niepodległości przez Polskę zastępował go tymczasowy kierownik resortu – Franciszek Jossé. W składzie delegacji rządowej brał udział w pertraktacjach z Niemcami o przejęcie Górnego Śląska.
W 1920 powrócił do Poznania. Był członkiem rady miejskiej, kontynuował działalność gospodarczą – wchodził w skład rad nadzorczych wielu spółek, m.in. Towarzystwa Akcyjnego H. Cegielski, Towarzystwa Przemysłu Naftowego Bracia Nobel w Polsce Spółka Akcyjna, Towarzystwa Akcyjnego „Kabel Polski”.
Radny miasta Poznania w kadencji 1922-1925.
Z małżeństwa z Melanią z domu Kantak miał pięcioro dzieci, córki Janinę (ur. 1902), Wiesławę (ur. 1904) i Danutę (ur. 1915) oraz synów Rocha (ur. 1908, zm. 1911) i Bogdana (ur. 1912).
24 września 1923 została podniesiona bandera na drobnicowcu „Józef Englich”, statku należącym do Polskiego Towarzystwa Żeglugi „Orzeł Biały”.
1 0
Kosmiczna kompromitacja. Po napisach na nagrobku można łatwo stwierdzić, że jest to grób jego żony, córki i zięcia, czyli nie jest to grób Józefa Englicha. Prawdziwy grób jest prawdopodobnie w Poznaniu lub Śremie. Fikcja i pokazówka, jak cały rząd PIS - państwo z dykty.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu dziendobrypomorze.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz